Serbest Bölgede Muhasebe İşlemleri

slm arkadaşlar;
serbest bölgede olan yeni bir firmam oldu bana bu konuda yardımcı olmanızı istiyorum
bilmem gereken özel durumlar varmı? kdv beyannamesi verilmiyor stopaj ve ssk yönünden
bir muaffiyet söz konusu galiba kendi çapımda biraz araştırma yaptım ama böyle bir mükellefi
olan arkadaşlar var ise bana önbilgi verirlerse sevinirim.

hepinize iyi çalışmalar diliyorum

Ynt: Serbest Bölgede Muhasebe İşlemleri

Yaklaşık 3 yıl kadar bende Atatürk Hava limanı serbest bölgede defter tutmuştum, son mevzuatlar hakkında pek bilgim yok ama
SSK dan kesinlikle muaf değilsin, ssk apayrı bir mevzuat.
defterlerini usd olarak tutabilirsin
defterlerini s.bölge müdürlüğü tastik ediyor
dönem sonlarında s.bölgeyede defter ve belgeleri ibraz ediyorsun
3 ayda bir kestiğin faturaları ibraz edip, yeni seriden başlayabliyorsun

her türlü muafiyet sadece faaliyet konusuyla alakalı olmalı, sırf serbest bölgede faaliyet gösteriyorsun diye
faiz gelirinden tavkifat yapılmayacak diye bir şey söz konusu değil..

ayrıntı için

http://www.alomaliye.com/levent_gencyurek_serbest_bolge_vergileme.htm

YÜKSEL ' Alıntı:
slm arkadaşlar;
serbest bölgede olan yeni bir firmam oldu bana bu konuda yardımcı olmanızı istiyorum
bilmem gereken özel durumlar varmı? kdv beyannamesi verilmiyor stopaj ve ssk yönünden
bir muaffiyet söz konusu galiba kendi çapımda biraz araştırma yaptım ama böyle bir mükellefi
olan arkadaşlar var ise bana önbilgi verirlerse sevinirim.

hepinize iyi çalışmalar diliyorum

Sevgili Formdaş

Öncelikle benim yazılarıma bakabilirsin serbest bölgelerle beniz yazılarıma bakabilirsin.ben sana burada temel bazı konuları yazayım.serbest bölgelerde özellik arz eden konuların başında 6.2.2004 öncesi ve sonrası çünkü buna göre mükllefiyet tesisi gerekiyor.beyannameler yönünden kdv hariç bütün beynnamelerinini tesesi gerekli yanlızca kdv muaf(mükellefinin 6.2.2004 öncesi kuruluşu olduğunu varsayarak yazıyorum)kayıtlarını usd veya euro cinsinden tutabilirsin.
defter tasdiklerini serbest bölge değil notere tastik ettireceksin.EN ÖNEMLİ KONU FİRMA HİZMET DEĞİL İTH.FİRMA İSE STOKLU ÇALIŞIYORSA ÖNCELİKLİ OLARAK STOKLARINI SERB.BÖLGE İLE TTUTTUR.YOKSA YILSONUNDA STOKTAN EZİYET ÇEKERSİN.(bunu daha sonra detaylı yazarım.s.s.k muafiyet yok.işçi çalışıyorsa normal.şimdilik aklıma gelen bunlar takıldığın konuda formda yazarsın yardımcı oluruz

Saygılar ferhat

Ferhat arkadaşımıza katılıyorum, stok takibi çok önemli
envanter defterinin Serbest bölgenin kendisi veriyor, diğer defterleri kırtasiyeden vs. alabilirsin
elbette defterler önce noterden tastik sonra s.bölgeden oluyor.Fatuıralar içinde aynı şey geçerli
faturalarının arkasını ayrıca s.bölgede mühürlüyor.

ücretler 31/12/2008 de son.!!!

Serbest Bölgeler Kanununun geçici 3 üncü maddesine göre, 06.02.2004 tarihine kadar (bu tarih dahil) faaliyet ruhsatı almış mükelleflerin serbest bölgelerde istihdam ettikleri personele ödedikleri ücretler, 31.12.2008 tarihine kadar gelir vergisinden müstesnadır. Bu istisna halen çalışan personel yanında yeni işe alınacak personeli de kapsamaktadır.

sektörünün durumuna göre gümrük muhafaza arasıra stok sayımı yapablilir.3 baskın yedim 3 taktir aldım.
ne günlerdi:)

firma bölge içindeki bankalarda hesap açtırmalı ve işle ilgili gelen/giden havaleler ,Bölge içindeki banka hesaplarına olmalı
fakat bölge dışındada banka hesabı açılıyor.Bu durumu herkes bilmeyebilir ve kabullenmeye bilir.Güncel drum hakkında bilgim yok.

Serbest bölgedeki şube faaliyetiyle ilgili vergi muafiyetinin kalkmış olması halinde muaflıktan çıkma tarihinden itibaren on gün içinde serbest bölgedeki iş yeri için ayrı defter tasdik ettirerek kayıtların takip edilebilmesi mümkün olabileceği gibi, merkez iş yeri için tasdik ettirilen defterlerde de serbest bölgedeki şube işyerine ait kayıtların (tek defterde) tutulabilmesi de mümkündür.

Merhaba
Ben serbest bölgelerdeki muhasebe uygulamalarıyla uygulamalarıyla ilgili kurs almak istiyorum bu konuda yardımcı olanlar olursa çok sevinirim.Tavsiye edebileckeleri bir kurs veya egitim programları varsa çok sevinirim.
yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederim.

gulcan ' Alıntı:
Merhaba
Ben serbest bölgelerdeki muhasebe uygulamalarıyla uygulamalarıyla ilgili kurs almak istiyorum bu konuda yardımcı olanlar olursa çok sevinirim.Tavsiye edebileckeleri bir kurs veya egitim programları varsa çok sevinirim.
yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederim.

Sevgili Formdaş

En iyi kurs burası abartılacak bir şey değil sormak istediklerini sor.biz yardımcı oluruz.Eğer Telf.bilgi almak istersen de moderetöre bir soralım telefon yazmak serbestse yazarım.Telefonlada görüşebiliriz

ferhat

Sayın ferhat çok memnun olurum.Bu konu hakkında bir çok araştırma yaptım fakat bazı konularda kafama takılan konular var yardımcı olursanız sevinirim.

ARKADAŞLAR BENIM BIR SORUM OLACAK

BENIM FIRMAM EUR OLARAK TUTMAYI TERCIH ETMIS HESAPLARINI BU DURUMDA GIDER HESAPLARINI BILE YIL SONUNDA DEGERLEMIS HATTA GECEN YIL ZARARLARINI DA DEGERLEMIS DOLAYISIYLA BIR ONCEKI DÖNEM KURUMLARDA BILDIRILEN ZARAR RAKAMIYLA SIMDI MUAVIN DEKI TUTAR TUTMUYOR DEGERLEMEDEN DOLAYO BU DOGRUMUDUR?