Serbest Meslek Erbabı e-Tebligat Başvurusu

Yeni mükellefiyet tesis ettiren ve Elektronik Tebligat Sistemini kullanmak zorunda olan gelir vergisi mükellefleri ise mükellefiyet tesisi sırasında söz konusu bildirimi ilgili vergi dairesine verebilecekleri gibi internet vergi dairesi üzerinden de Elektronik Tebligat Talep Bildirimini verebilmektedirler.

Evet, serbest meslek erbabları da e-tebligat başvurusunda bulunması gerekiyor. Şahıslar da aynı gün açıldığı tarih itibari ile tebligatın yapılması gerekiyor diye biliyorum. Yada internet vergi dairesi şifresi varsa, oradan da müracaatı yapabilirsiniz.

Evet, serbest meslek erbabları da e-tebligat başvurusunda bulunması gerekiyor. Şahıslar da aynı gün açıldığı tarih itibari ile tebligatın yapılması gerekiyor diye biliyorum. Yada internet vergi dairesi şifresi varsa, oradan da müracaatı yapabilirsiniz.
Merhabalar

işletme defteri için yeni açılış verdik 01082018 itibarı ile 01082018den sonra yoklamaya gelineceği belirtildi, E tebligat şifresini için de 01082018 de mi baş vurmamız gerekiyor?
Bir gün önceden de başvura biliyor muyuz?

Özellikle şahıs açılışlarında açılışın bildirim anında e-tebligat müracaatınında bildirimi gerekiyor.Şifre oluşup sisteme tanıtılmasa bile e-tebligat dilekçesinin aynı gün kayda girmesi gerekiyor.Şifreyi daha sonra aldığınızda tebligatı şifreye bağlıyorlar.Çoğu vergi dairelerinin sicil servislerinde açılışla müracatıyla birlikte e-tebligat müracaatınında aynı anda bildirlmesi gerektiği konusunda panolarda yazılar var.Yani özellikle bu konuda uyarıyorlar.
Tüzel kişi açılışlarında ise yanlış hatırlamıyorsam açılıştan itibaren 15 gün gibi bir süre veriyorlar.

Fakat tabi interaktif vergi dairesi sisteminin açılması ile işe başlamalar artık bu sistem üizerinden de bildirilebildiğinden e-tebligat başvurusu nasıl yapılıyor,henüz denemediğim için bilmiyorum.

İnteraktif vergi dairesinden açılış verdiğiniz de e tebligat başvurusu bölümü mevcut.Ben bu bölümden başvuru yaptım e tebligat aktif edildi sıkıntı yaşamadık.