fonradar

Serbest Meslek Erbabında vergi beyanı ile ilgili soru.

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Merhaba arkadaşlar
Avukat bir serbest meslek erbabının gelir vergisi beyanı ile ilgili bazı tereddütlerim oluştu,yardımcı olur musunuz?

Yıllık rakamları ve bazı bilgileri aşağıda belirtmeye çalıştım.

Ticari kazanç : 60.063
Geçmiş yıl zararları : 13.974
Şahıs ve bireysel sigorta primleri(topluluk sigortasına ödenen): 3.070
Eğ.ve sağlık harcamaları : 11.902
Tevkif yoluyla ödenen vergiler: 24.794

Beni tereddüte düşüren sigorta primleri ile sağlık harcamaları.

1- Topluluk sigortası indirim harcaması olarak kabul edilir mi?Edilirse beyan edilen gelirin %5 ini ve yıllık asgari ücretin brüt tutarını aşmaması gerekiyor.Bu durumda yapılacak olan indirim 60.063 x %5= 3.003 TL olmalı,doğrumu?

2- Eğitim ve sağlık harcamaları gelirin %10'u kadar olmalı.Yani en fazla 6.006 TL. Fakat bu harcamaların sebebi meslek sahibinin (bayan) doğum sebebiyle yaptığı muayene ücretleri ve doğum için özel hastahane parasından ibaret.İsim vermekte sakınca yok Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi.Bu doğum harcamaları indirim olarak kabul edilir mi?

Yorumlarınız için şimdiden tşk.ederim.Saygılar.

Ynt: Serbest Meslek Erbabında vergi beyanı ile ilgili soru.

Merhaba,

1- Hesaplama yaparken eğer geçmiş yıl zararı mevcutsa indirimlerden önce geçmiş yıl zararını indirip kalan tutar üzerinden hesaplama yapılmalıdır. Yani (60-13=) 47 * %5 = 2,350 gibi

2- Aynı kural bundada geçerlidir.

Anladım sayın Başkan.Tşk.ederim.Hesaplamaları dediğiniz şekilde yaparım,bu durumda bahsettiğim sağlık harcaması kabul görür mü?(doğum için bile olsa)

Arkadaşlar bu konuda bir soru daha sormam gerekiyor.
Tevkifat kesintileri indiriminden önce 8.856 TL hesaplanan vergi çıkıyor.2008 yılı için toplam 24.974 TL tevkifat kesintim var.Bu beyannamede bu tevkifatın tamamını indirirsem 16.117 TL iadesi gereken gelir vergisi çıkıyor.Bu şekilde mi bırakmalıyım? Yoksa hesaplanan vergi kadar mı tevkifat düşmeliyim? tereddütte kaldım.24.974 ün tamamını düşersem tüm makbuzları "kesinti yoluyla ödenen vergilere ilişkin bildirim listesi"ne yazmam gerekiyor.Yardımcı olurmusunuz? tşk.ler saygılar

Arkadaşlar selamlar,bu konuya tekrar dönmek zorundayım.
Her ne kadar bahsi geçen kişinin gelir vergisi beyanını tahakkuk etmişsemde firmadan şöyle bir uyarı geldi daha doğrusu hatırlatma.Şöyle ki:
Yukarıdaki örnekte ödenen topluluk sigortası priminin %5'lik kısmını (gelirin %5'ini) beyanname üzerinden indirmiştim.Fakat mükellef der ki;
Eğer bağkurlu olan mükellefler ödenen bağkur primlerinin tamamını düşebiliyorlarsa benimde topluluk sigortası priminin tamamını düşmem gerekir.Çünkü bağkur zorunlu sigortalılıksa topluluk sigortası avukatlar için zorunlu bir ödeme,isteğe bağlı bir ödeme değil.Baro bu sigortayı şart koşuyorsa benimde bunu bağkur primi gibi değerlendirip tamamını düşmem gerekiyor,der.Fakat beyanname üzerinde indirimler kısmına sadece bağkur primini koymuşlar bunun dışında ödenen zorunlu primlerin indirim satırı yok.Sayın üstatlar bu konuda ne düşünürler?Yarın son gün olduğu için gerekirse düzeltme verebilirim ama topluluk sigortasının tamamını mı düşmeliydim yoksa %5 lik yaptığım indirim doğru mu?Bu konuda yorum yapabilirseniz memnun olurum.Tşk.ederim,saygılar.

Alomaliye ile yaptığım telefon görüşmesi:
Ödenen topluluk sigortası primi mesleki gider olduğundan (G.V.K.68.madde) tamamı ödenmek ve deftere kaydedilmek suretiyle tamamı gidere yazılabilir.Dolayısıyla beyanname üzerinden değil,deftere kaydedilmek suretiyle tamamını gidere yazabiliyoruz.
Bilgilenmeniz dileğiyle..Saygılar.

Bu konuyla ilgili bir yazı yazdım belki faydası olur isterseniz bir bakın.
Bu bölümde adıda ''Serb.Meslek Gelir Vergi Beyanı Ve Bir Örnek''

ferhat

Bağkur primleri deftere mi kaydediliyor ? Topluluk sigortası neden edilsin ?

acziyet ' Alıntı:
Bağkur primleri deftere mi kaydediliyor ? Topluluk sigortası neden edilsin ?

Bağkur primlerinde sigortalı görünen direk işveren.Topluluk sigortasında ise işveren baro,baroya bağlı avukatlar ise baronun işçileri statüsünde sayılır,yani yanınızd çalıştırdığınız işçinin ücretini deftere yazıyorsanız sizde işçi statüsünde olduğunuz için ödenen primler deftere kaydediliyor.Bana yapılan açıklama bu şekilde.Artık ne kadar kabul edersiniz bilemem :)

Sayın ferhat paylaştığınız yazıyı şimdi okudum.Evet bu konuya değinmişsiniz ve güzel açıklamışsınız,fakat yazının geneli uzun olduğu için ve bugünlerde ki yoğunluktan tamamını okuyamamıştım.Keşke konuda sorduğum ilk soruda yaptığım hesaplama tablolarında uyarabilseydiniz,sağlık olsun.Ne demiş şair "keşkeleri sildim hayatımdan" :) güzel bir paylaşım yapmışsınız.Bundan sonrayazdığınız yazıyı referans olarak alacağımdan emin olabilirsiniz.Tekrar teşekkürler,saygılar.

Yeni kanunla avukatlar bağkur kapsamında..

Evet sayın acziyet 2009 dan itibaren bağkur.2009 yılı beyanında herhalde deftere kaydetmeden direk beyanname üzerinden düşeceğiz.Bundan tam emin değilim.

Şahıs Firmalarında Geçmiş Yıl zararları düşülebiliyor mu? 2.Sınıfa Tabi. Görüşlerinizi yazarsanız memnun olurum.

Sayın Özbek 2.sınıflarda (işletme) Geçmiş yıl zararları düşebiliyor.Gelir vergisi beyanının 1001A nolu föyünde (vergi hesaplamalarının yapıldığı föy) 27 nolu satırda "mahsup edilecek geçmiş yıl zararları toplamı" diye bir satır var.Ayrıca çift yapraklı olan beyan ekinin Tablo-12 kısmına bu zararları yıl yıl belirtiyoruz.Bu kadar ayrıntıya girmemin sebebi,genelde bu konu için tereddütler var.Özetle beyanda yer alıyorsa düşüleceği tabiidir.Saygılar.

Sayın Twolf;
Hatırımda Bilanço Usulüne göre defter tutanlar geçmiş yıl zararlarını düşebiliyor diye kalmış. Yoğun iş yükünden dolayı baktım da bulamadım. Elinizde 2. Sınıfa tabi olarak defter tutanların geçmiş yıl zararlarını düşebildiğine dair kanuni dayanak varsa yazarsanız memnun olurum.