Serbest Meslek Kazancı İktisap Bedelinin % 5 i

Day-Dream

Tanınmış Üye
Merhaba

Serbest meslek mensubu aldığı dairenin iktisap bedelinin % 5 ini gelir vergisi beyannamesinde gider gösterebilir mi ?

Teşekkür ederim

Merhaba,

serbest meslek mensubu gayrimenkullerde iktisap bedelinin %5 ini gider olarak indirebilir. Ancak tabi bunun bazı şartları var. Gayrimenkulün iktisap tarihinden itibaren 5 yıl süreyle bu indirim uygulanır. Herşeyden önce bu daire, kiralık konut olarak kiraya verilmiş olmalıdır. İşyeri kiralamalarında geçerli değildir. Mutlaka bu gayrimenkul kiraya verilmiş olmalı ve konut olarak kirası verilmiş olmalı.. Ayrıca kiraya verilmemiş boş olan daire ya da kirasız ikamet edilmiş daireler içinde söz konusu olan %5 lik indirim uygulanmaz.

Ayfer Hanım, Day Dream merahaba,

Kusuruma bakmayın ama bir birinden tamamen farklı iki gelir unsurundan bahsediyoruz. Bir tanesi serbest meslek kazancı (GVK md.65-68) diğer GMSİ tespitinde 5 yıl*%5'lik gider indirimi (GVK md.74/4).

İkisini nasıl bir biri ile bağdaştırdınız hayret ki ne hayret?:confused:

Merhaba,

Mesajımda GMSİ den yapılabilir anlamında yazmıştım % 5 lik indirimi. Serbest meslek kazancından pek tabi indirim olmayacak, GMSİ den olacağı aşikar.

Merhaba

Serbest meslek mensubu aldığı dairenin iktisap bedelinin % 5 ini gelir vergisi beyannamesinde gider gösterebilir mi ?

Teşekkür ederim

Sayın Day Dream,

Bu kişi mesleki faaliyetini bağımsız olarak kendi açtığı bir yerdemi sürdürüyor ?
Bu kişi mesleki faaliyetini bir işletmeye bağlı olarak mı sürdüyor ?
Bu işi mesleki faaliyetini bağımsız olarak kendi açtığı yerde ve haricinde bir işletmeye bağlı olaraktamı sürdürüyor ?

Ve daire mesleki faaliyeti için mi kullanıyor envanter kayıtlarına alınmışmıdır ?

Bu bilgileri almadan direk cevap vermek hataya mahal vermektedir.

İyi Günler.

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim bu daire kooperatif nasıl bulacağız acaba tapuda 0 yazıyor

Sayın Day Dream,

Kooperatif'ten alınan daire şuan yapım aşamasındamı yoksa inşaat işlemleri bitirildimi ?
Tapu kimin üzerine ? Tapu da kat mülkiyeti mi yoksa kat irtifakımı yazıyor ?

Tapu harcı ne kadar ödediniz ?

Evin rayiç değeri belli mi ?

İyi Günler.

Değerli üstadlarım çok teşekkür ederim

Kişinin doktor kendi muayene yeri var kendine ait, ayrıca evi var oturuyor, bunlar dışında bir de kirada bu konutu var kooperatiften almış,

Kooperatif bitti,kat irtifak tapusu var daha mülkiyete çevrilmemiş ama 5 6 senedir oturuluyor

Tapu Doktor üzerine
Tapu harcını da aşağıdaki şekilde yapılmış

Yapı kooperatiflerinin ortaklarına dağıtacağı gayrimenkullerin ortaklar adına tescilinde kayıtlı değer üzerinden binde 1,8 oranında harç alınacağı belirtilmiş olup, tapu ve kadastro işlemlerinde nispi harç ödenmiştir

Evin rayiç değeri şu an satılsa ne kadar edeceği ise yaklaşık tutarları biliyorum

Değerli üstadlarım
Yıllık gelir vergisi beyannamesi üzerinde indirim konusu olur mu ? Kooperatif olmasaydı tapu da bedel yazsaydı ?
Teşekkür ederim

Değerli üstadlarım çok teşekkür ederim

Kişinin doktor kendi muayene yeri var kendine ait, ayrıca evi var oturuyor, bunlar dışında bir de kirada bu konutu var kooperatiften almış,

Kooperatif bitti,kat irtifak tapusu var daha mülkiyete çevrilmemiş ama 5 6 senedir oturuluyor

Tapu Doktor üzerine
Tapu harcını da aşağıdaki şekilde yapılmış

Yapı kooperatiflerinin ortaklarına dağıtacağı gayrimenkullerin ortaklar adına tescilinde kayıtlı değer üzerinden binde 1,8 oranında harç alınacağı belirtilmiş olup, tapu ve kadastro işlemlerinde nispi harç ödenmiştir

Evin rayiç değeri şu an satılsa ne kadar edeceği ise yaklaşık tutarları biliyorum

Sayın Day Dream,

İktisap bedelini gider olarak gösteremezsiniz 5 yıllık süreyi geçtiği için. Tapu için sadece kat irtifakından,kat mülkiyetine geçiş sırasında bir harç ödeyebilirsiniz. Yalnız kooperatif'in bitttiğini yani inşaatın bittiğini söylemişsiniz fakat tapu hala kat irtifaklı bu durumda ya kooperatifte eksiklikler var tamamlanmamış iskan alınamamış kat mülkiyetine çevirilmemiş yada inşaat tamamen bitmiş fakat kooperatif kat mülkiyetine çevirttirmemiş tapuları bunu sizin araştırmanız gerekiyor.

İskan konusu çok önemli.

Dairenin değerini ise tescilde kayıtlı bir değer olduğunu belirtmişsiniz muhatemelen rayiç bedelidir kat mülkiyetine çevirilirken belirtilen bu tutar tapu üzerinde gösterilmesi gerekir.

Dairesini işyeri olarak kiraya vermediğinden indirim konusu olamaz.

İyi Günler.

Üstad çok teşekkürler daireyi alma tarihleri 2009 tapu da aynı tarih, iskan yok evet

5 senelik süreyi aşmıyoruz ben yanlış yazdım

dairesini işyeri olarak kiraya mı vermesi gerekliydi ?

Merhaba,

5 yıllık süreyi aşmadığınız sürece iktisap bedelinin % 5 lik giderini indirmeniz mümkün. Ancak 2.mesajımda belirtmeyi unuttum yıllık beyanname ile birlikte gayrimenkul sermaye iradını verirken gerçek giderler kapsamında eğer gider fazlalığı oluşursa; % 5 lik indirimi gider olarak indirmeniz mümkün değil.
Başka bir deyimle, doktorun kiraya verdiği konutunun amortismanı aydınlanma ısıtma gibi giderleri ile iktisap bedelinin % 5 lik gider indirimini ayrı ayrı değerlendirmeniz gerekmekte olup, gerçek giderlerin (konutun amortismanı, aydınlanma, harç giderleri vs.) indiriminden sonra GMSİ karından arta kalan tutar; gayrimenkulün iktisap bedelinin % 5 lik tutarından düşük olursa; indirim söz konusu olmaz.

Onun dışında serbest meslek erbabının Gayrimenkul iktisap bedelinin % 5 lik indirimi; iktisap tarihi itibariyle 5 yıl geçmemesi ve de KONUT olarak kiraya vermesi şartlarıyla beyanname üzerinde indirim hakkı vardır. Ancak işyeri kirası olarak tapuda kayıtlı olan daire için % 5 lik indirim söz konusu değildir.

kolay gelsin.

Son düzenleme:
Üstad çok teşekkürler daireyi alma tarihleri 2009 tapu da aynı tarih, iskan yok evet

5 senelik süreyi aşmıyoruz ben yanlış yazdım

dairesini işyeri olarak kiraya mı vermesi gerekliydi ?

Serbest meslek kazancından dolayı konut kira gelirini istisnadan yararlanamayacaktır.

Kiralık dairesi için bir gideri var ise gider fazlalığı sayılan giderlerine bakmak gerekir tapuda bir rakam belirtilmediğinden iktisap bedelinin %5 lik kısmı gider fazlalığı sayılmayan giderleri düşülemecektir.

Bu durumda yıllık konut kira gelirini (konutu için gideri var ise gider fazlalığı) yıllık konut kira geliri - giderler = beyannameye dahil edilecek kira geliri.

Serbest meslek faaliyetinden dolayı elde ettiği kazancından dolayı hesaplanan gelir vergisi beyannamesinide vermek zorundadır.

İktisap bedelinden %5'lik durum söz konusu olsaydı %5'lik tutar kira gelirinden fazla olsaydı gider fazlalığı sayılmayacaktı ve diğer gelirlerden düşülemeyecekti sadece beyannameye dahil edilecek tutar (0) sıfır olacaktı ama sizde bu durum söz konusu değil.

Umarım açıklayıcı olmuştur.

İyi Günler.

Sayın üstadım tapuda bedel yazmıyor ama kooperatife yaklaşık 200000 tl ödenmiş bunu düşemez miyiz ?

Sayın üstadım tapuda bedel yazmıyor ama kooperatife yaklaşık 200000 tl ödenmiş bunu düşemez miyiz ?

Sayın Day Dream,

Ödenen tutar dairenin rayiç bedelini mi belirtiyor. Ödeme karşılığındaki belgede ne yazıyor ve tapu harçı yatırılırken harç tutarı 200.000,00 TL üzerindemi hesaplanmış eğer belirtiğim şekilde ise sorunuzun cevabı evet olacaktır.

İyi Günler.