fonradar

Serbest Meslek Makbuzu Düzenlerken

• Konbuyu başlatan NİSAN
  • Başlangıç tarihi
N

NİSAN

Ziyaretçi
serbest meslek makbuzu düzenlerken;
örneğin ;

100.00.matrah
18.00.kdv
118.00.genel toplam
kesilecek olan %20 stopaj 100.00.ytl'denmi,118.00.ytl üzerinden mi hesaplanır?ayrıca net ücrete yazılan rakam ne olmalıdır?

Ynt: serbest meslek makbuzu düzenlerken,

bana yeni gelen bir avukat arkadaş,hep kdvli rakam üzerinden ,stopaj hesaplamış.o nedenle tereddüt ettim.

demek ki ya daha önce bir sm/smmm anlaşmamıştı, ya "muhasebeci" adını kullanan ruhsatsız biri ile çalışıyordu yada mesleğinde yetersiz bir sm/smmm ile çalışıyordu. inşallah 3. seçenek değildir.

hayır,hayır kendisi veriyormuş.zaten 6 ay önce işe başlamış.

mesleğimiz açısından sevindim. sy avukat için de bu kadar beklediği için :(.

bana yeni gelen bir avukat arkadaş,hep kdvli rakam üzerinden ,stopaj hesaplamış.o nedenle tereddüt ettim.

Şimdi istermisin birde mükellef olan olmayan herkeze tevkifat yapsın.

muhasebe ' Alıntı:
Merhaba ;

Brüt Ücret ....... 100.00
KDV.................: 18.00
Ara Toplam.......: 118.00
% 20 STP.........: 20.00
Net Ele Geçen....: 98.00

Ufak bir düzeltme yapacak olsak:

Brüt Ücret........: 100.00
% 20 STP.........: 20.00
Net Ücret.........: 80.00
Kdv..................: 18.00
Tahsil Edilen......: 98.00

Ynt: Serbest Meslek Makbuzu Düzenlerken,

Merhaba
Serbest meslek makbuzu düzenlenmesi ile ilgili olarak bir kaç soru sormak istiyorum.
şimdi serbest meslek erbabı bir iş için anlaşıyor anlaşırken diyorki ben bu işi 1000,00 ytl+kdv ye yaparım.Yada 1000,00 ytl içinde kdv şeklinde yaparım.Artı KDV şeklinde yaptığında KDV yi ekleyip bu rakam üzerinden mi brüte dönmek gerekir.Yoksa 1000,00 ytl üzerinden brüte dönüp stopaj mı hesaplanmalıdır.
Yani esasında pratikte serbest meslek erbabı ücret geliri elde etmezmi?
eline ne kadar para geçtiyse o paranın brütü hesaplanması gerekmezmi?
Yoksa mantık hatam mı var?
üç ayrı serbest meslek makbuzu tarzıyla çalışan serbest meslek mükellefim var.
1- kdv yi karşı taraftan tahsil ediyor aldığı ücret üzerinden 0,80 ile stopaj hasaplayıp brüte dönüyor.
2-KDV dahil şeklinde, aldığı ücrete 0,98 stopaj hesaplayıp brüte dönüyor
3-Aldığı ücret üzerine 20 stopaj 18 kdv uygulayıp net rakamı buluyor.
bu hesaplama şekilleri anlaşmaya mı bağlıdır yoksa makbuz bu şekilde olur diye bir gösterge var mı?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Ynt: Serbest Meslek Makbuzu Düzenlerken,

Tabiiki anlaşmalar önemlidir, hesap uygulaması anlaşmadan anlaşmaya değişir.

Diyelimki 1.180,00 Ytl.ye (Kdv.Dahil) anlaştınız.

Makbuz şöyle olur:
Brüt Ücret........: 1.000.00 (1.180 / 1.18 = 1.000) S.M.Erbabının Hasılatıdır
% 20 Stopaj ....: 200.00 S.M.Erbabı adına Devlete geçici olarak yatırılır.
Net Ücret..........: 800.00 S.M.Erbabının stopaj sonrası kendinde kalan miktar
%18 Kdv..........: 180.00 S.M.Erbabınca Devlete hesabı verilecektir.
Tahsil Edilen.....: 980.00 Bu tutar nakten tahsil edilmişse/edilirse anlaşma yerine gelir.

Diyelimki 1.180,00 Ytl.ye (Kdv.Hariç) anlaştınız.

Makbuz şöyle olur:
Brüt Ücret........: 1.180.00
% 20 Stopaj ....: 236.00
Net Ücret..........: 944.00
%18 Kdv..........: 212.40
Tahsil Edilen.....: 1.156.40 Bu tutar nakten tahsil edilmişse/edilirse anlaşma yerine gelir.

Abim 3 yıl önce işyerine kayyum atanması sonucu işten toplu çıkış ile işten çıkarıldı.Akrabamiz olan avukat hanıma davayı vermisler 3 yıl sonra (geçen hafta)dava sonucu abimin e devletinde alacağı tutar 39000 TL iken hesabına 27000 geçmiş ve abim vergi mükellefi değil serbest meslek makbuzu da vermemişler.Tek kalemde bu tutarı yani 39000 TL olarak düzenleyebilir mi?vergi mükellefi olmayan birine stopaj uygulayabilir mi?ödeme banka aracılığı ile yapılmıştır.

Merhaba
Abinizin alacağı, çalışması karşılığı dava sonucu kabul edilen bedel değil midir?Bunun için serbest meslek makbuzu düzenlenmez.
Ancak,avukat,bu işlem karşılığı kendi ücretini alacaksa,makbuzu avukat düzenleyecek.Abiniz adına kendi ücreti mukabili makbuz düzenleyecek.Abiniz vergi mükellefi olmadığı içinde makbuzda stopaj hesaplamayacak.Ama bu konuda biz akıl vermeyelim,bunu avukat zaten bilir.

Merhaba
Abinizin alacağı, çalışması karşılığı dava sonucu kabul edilen bedel değil midir?Bunun için serbest meslek makbuzu düzenlenmez.
Ancak,avukat,bu işlem karşılığı kendi ücretini alacaksa,makbuzu avukat düzenleyecek.Abiniz adına kendi ücreti mukabili makbuz düzenleyecek.Abiniz vergi mükellefi olmadığı içinde makbuzda stopaj hesaplamayacak.Ama bu konuda biz akıl vermeyelim,bunu avukat zaten bilir.
Anladım Tahsin Bey çok teşekkür ederim.