fonradar

Serbest Meslek Mükellefi _ Doktor

Hayır ödenen verginin tamamı mahsup edilecek.

Sayın Nizam, ben de ödenen verginin yarısı diye hatırlıyordum.Paylaşımlarınız için çok teşekkürler.Bu şekilde bilgilerimizi tekrardan süzgeçten geçirme fırsatı buluyoruz.Tabi burda en önemlisi de soruyu doğru anlamaktan geçiyor.

Evet kesinti yapılan verginin tamamı mahsup edilir. Yanlış yazmışım. GVK 22/2 'nin son fıkrası
"Tam mükellef kurumlardan elde edilen, 75 inci maddenin ikinci fıkrasının (1), (2) ve (3) numaralı bentlerinde yazılı kâr paylarının yarısı gelir vergisinden müstesnadır. İstisna edilen tutar üzerinden 94 üncü madde uyarınca tevkifat yapılır ve tevkif edilen verginin tamamı, kâr payının yıllık beyanname ile beyan edilmesi durumunda yıllık beyanname üzerinden hesaplanan vergiden mahsup edilir. "

Sayın Nizam, ben de ödenen verginin yarısı diye hatırlıyordum.Paylaşımlarınız için çok teşekkürler.Bu şekilde bilgilerimizi tekrardan süzgeçten geçirme fırsatı buluyoruz.Tabi burda en önemlisi de soruyu doğru anlamaktan geçiyor.

Katılıyorum. Genelde vakit darlığından soruları üstünkörü okuyoruz.Buda yanlış anlamalara neden olabiliyor.