Serbest Meslek-Stopaj

Selamlar,

Konuyu yanlış yere açmış olabilirim.

Serbest meslek mensupları, kestiği makbuzlarda stopaj kesintisi yapıyor. Peki ama neden?

Yani serbest meslek mensubuna destek olarak mı yorumlayabiliriz bunu?

Merak ettiğim stopajın neden kesildiği değil, neden serbest meslek mensupları için geçerli bir uygulama olduğu.

Ynt: Serbest Meslek-Stopaj

Serkan Özdemir ' Alıntı:
Serbest meslek mensupları, kestiği makbuzlarda stopaj kesintisi yapıyor. Peki ama neden?

Kesintiyi serbest meslek mensupları değil mükellef yapıyor. stopaj uygulamasını amacı vergi alacağını garanti altına almak bir yerde. yani mükellef meslek mensubunun istihkakından kesip stopaj tutarını muhtasar beyannameyle vd yatırıyor.

Cevabınız için teşekkürler ama sormak istediğim bu değildi. Stopaj uygulamasını biliyorum. Sanırım tam anlatamadım sorumu.

Bu uygulama neden serbest meslek mensupları için var? Örnek olarak limited şirket için stopaj uygulanmıyor ama serbest meslek için uygulanıyor.

Vergi alacağını garanti altına almaksa şirketlerde neden uygulanmıyor? Serbest meslek mensubundan olan alacağını garanti altına almak istiyor?

İdarenin tasarrufu ama beyan edilen gelir düzeyiyle alakalıdır diye düşünüyorum. İdare stopaj uygulamasıyla vergi kayıp ve kaçağını engellemeye çalışıyor sanırım.

kira ödemeleri de tevkifata tabi mesela birçok alanda kdv tevkifatı yapılıyor.