Sermaye Artışı

a.ş. sermayesini artırmak istiyorum 95 pay sahibi var 25.000 toplam pay, 350.000tl sermaye mevcut. 350.000tl daha sermaye artışı yapmak istiyorum bu artışı 1000 pay sahibi olan 1 kişi üzerinden yapabilirmiyim.burada sermaye artışına katılmak isteyen başka pay sahibi yok. ttk da, pay sahipleri yeni sermaye artışlarında mevcut paylarına uyumlu olarak artırabilir hükmü beni kısıtlarmı? konu hakkında bilğisi olan varmı teşekkürler.

Son düzenleme:
Ortakların, artırılan sermayeden önceki payları oranında alma hakları (rüçhan) vardır. Bunu kullanmak istemeyen ortaklardan yazılı belge alarak, paylarını diğer ortaklara kullandırabilirsiniz. Bununla ilgili yönetim kurulu kararı da alırsanız daha iyi olur.TTK açısından bir sakınca yok.

bulent249;376416]Ortakların, artırılan sermayeden önceki payları oranında alma hakları (rüçhan) vardır. Bunu kullanmak istemeyen ortaklardan yazılı belge alarak, paylarını diğer ortaklara kullandırabilirsiniz. Bununla ilgili yönetim kurulu kararı da alırsanız daha iyi olur.TTK açısından bir sakınca yok.

BÜLENT BEY ESAS SERMAYEDE SERMAYE ARTIŞI İÇİN GENEL KURUL KARARI GEREKMİYORMU? BENİM SORUM PAY SAHİPLERİNDEN BİRİ 95 KİŞİNİN TOPLAMI OLAN 25.000 PAY 350.000 TL KADAR SERMAYE ARTIŞI YAPABİLİRMİ.

bulent249;376416]Ortakların, artırılan sermayeden önceki payları oranında alma hakları (rüçhan) vardır. Bunu kullanmak istemeyen ortaklardan yazılı belge alarak, paylarını diğer ortaklara kullandırabilirsiniz. Bununla ilgili yönetim kurulu kararı da alırsanız daha iyi olur.TTK açısından bir sakınca yok.

BÜLENT BEY ESAS SERMAYEDE SERMAYE ARTIŞI İÇİN GENEL KURUL KARARI GEREKMİYORMU? BENİM SORUM PAY SAHİPLERİNDEN BİRİ 95 KİŞİNİN TOPLAMI OLAN 25.000 PAY 350.000 TL KADAR SERMAYE ARTIŞI YAPABİLİRMİ.

erzelkas sermaye arttırımı için genel kurulun onayı gerekmektedir. sermaye arttırımı bir nevi esas sözleşme değişikliğidir.

izleyeceğimiz yol şudur.

yönetim kurulu tarafından genel kurulda görüşülmek üzere değişiklik taslağı oluşturulur.
eğer gümrük ticaret bakanlığına bağlı ise bakanlık izni gerekir.
genel kurulun %75 onayı ve temsilcilerin onayı ile karara bağlanır.ttk421
imtiyazlı paylara sahip ortaklar varsa imtiyazlılar karar kurulundan da onaylanması gerekir.
tescil ve ilanla resmiyet kazanır .

sermaye arttırımı girmeyen ortakların nispi olarak payları düşecektir.
genel kuruldan pay arttırıma katılmak isteyen ortaklarda ruçhan hakkı saklıdır.
tek bir kişinin sermeye arttırımı katılması ve tüm paylar ile hakim ortak olmasında beis yoktur.

Benim söylediğim genel kuruldan sonra yapılacak işlemler. Genel kurulda sermayenin artırımına karar verildikten sonra, ortaklardan "iştirak taahhütnamesi" alınır. Sermaye artışına iştirak etmeyen ortaklardan "Artırılan .... TL.sermayeden payıma düşen ...... TL. rüçhan hakkımı kullanmayacağımı, payımın diğer ortaklara kullandırmasını......" şeklinde bir yazı alınır.... A.Ş. lerde limited şirketler gibi sermaye maddesinde her ortağın pay sayısının ve tutarının gösterilmesi zorunlu değil, sadece kuruluşta yazılır.

Son düzenleme:
Sayın erzelkas,

Sermaye artırımı bir işlem dizinidir. Limited ve Anonim şirketler için farklı prosedürlerdir. Ancak her ikisinde ortaklar "apel" e çağrılır. Katılmayan ortakların hisseleri diğer ortaklar tarafından alınır ve öngörülen artırım miktarı tamamlanır. Artırım herhangi bir ortağın artırım tutarı kadar olamaz. TTK çerçevesinde çağrıda bulunmak ve bu süreyi beklemek zorundasınız. Süre içinde cevap vermeyenler arttırım haklarını kullanmamış sayılırlar bu miktar için diğer ortaklara yeniden çağrı açarsınız ve onların da sonuçlarını beklersiniz. Kısmen uzun ancak zorunlu bir süreç.

Bahsettiğim yazıların ortaklardan alınması durumunda apel çağrısı yapıp süreyi beklemeye gerek yok. Zaten sermaye artırımına katılmayacakları önceden biliniyor.