Sermaye Taahhüdü

Day-Dream

Tanınmış Üye
Merhaba
Sermaye taahhüdünü yerine getirirken şirket sahibi kendine ait ev veya araç ile yerine getirebilir mi?
Saygılarımla

Mahkemeden değer tespiti yaptırıp ayni sermaye olarak yapabilir. Tabii şirket kuruluşu sonrası tapu ve trafik tescilde şirket üzerine kayıtları yapılmalı.

Anasözleşmenin sermaye maddesinde yapılan değişiklikte, artış nakit karşılanacak denilmişse, bahsettiğiniz işlem yapılamaz. Yeni sermaye maddesinde artırımın nakti ve ayni sermaye olarak karşılanacağının belirtilmesi gerekirdi.

Sayın bulent249'un belirttiklerine katılmak ile birlikte sayın bulent249'un izni ile verdiği cevaba bir kaç ekleme yapmak istiyorum.

Evet yönetim kurulu açık ve şefafflık ilkesine dayalı bir beyan hazırlayarak imzalaması gerekirdi,beyanda özellikli olarak nakdi yada ayni sermaye konulması durumunda şartlara uygun olarak yerine getirilmiş olduğu idari ve kanuni gerekliliklerin sağlandığı,rüçhan hakkı ile ilgili bilgiler(kaldırılmışmı nedenleri yada kullanılmayan rüçhan haklarının kime verildiği belgeleri ile birlikte) beyanı tüm yönetim kurulu üyeleri imzalar.Beyanda bulunan eksiklik yukarıda ilk saydığım açık ve şeffaflık ilkesini ihlal gerekçesi sayılacağı için artırım kararının iptaline ve butlanına neden olur.

Sayın Arkadaşlar,

Öncelikle ana sözleşmede ne yazılıysa o yerine getirilir. Ayın olarak getirilen şeyler nakit taahhüdünün yerini tutamaz. (Doğru bir uygulama ile sağlanabilir). Yönetim kurulunun hiçbirilke ile bunu kabul etmesi mümkün değildir, çünkü Yönetim Kurulu Genel Kurul'un (Ortaklar Kurulunun üzerinde yetkiye sahip değildir. ). Sermaye taahhütlerinin eski TTK ile Yeni TTK arasındaki farkları ve cezai müeyyideleri de gözönüne alınarak düşünülmelidir. Taahhüdün yerine getirilmemesi hem ortağa hem YK için müeyyidelerle dolu. Ana sözleşme tadili de bu şartlarde pek mümkün değil, sermaye maddesinin değiştirilmesi de taahütler yerine getirilmeden yapılamaz. Baştan olsa mümkündü ancak, o zaman da ayni sermayelerin tescil ve ilandan hemen sonra gerekleri yerine getirilmelidir.

Sayın Arkadaşlar,

Öncelikle ana sözleşmede ne yazılıysa o yerine getirilir. Ayın olarak getirilen şeyler nakit taahhüdünün yerini tutamaz. (Doğru bir uygulama ile sağlanabilir). Yönetim kurulunun hiçbirilke ile bunu kabul etmesi mümkün değildir, çünkü Yönetim Kurulu Genel Kurul'un (Ortaklar Kurulunun üzerinde yetkiye sahip değildir. ). Sermaye taahhütlerinin eski TTK ile Yeni TTK arasındaki farkları ve cezai müeyyideleri de gözönüne alınarak düşünülmelidir. Taahhüdün yerine getirilmemesi hem ortağa hem YK için müeyyidelerle dolu. Ana sözleşme tadili de bu şartlarde pek mümkün değil, sermaye maddesinin değiştirilmesi de taahütler yerine getirilmeden yapılamaz. Baştan olsa mümkündü ancak, o zaman da ayni sermayelerin tescil ve ilandan hemen sonra gerekleri yerine getirilmelidir.

Sayın ksimkesyan,

Bizde zaten farklı bir uygulama söylememiştik. Sayın Arkadaşlar, cümlesi ile sözünüze başlarken sanki yazdıklarımız aksi yorum niteliği kazandırmak gibi geldi.

Sayın demiral,

Ben hedef gözetmeksizin yazdım, ancak "Evet yönetim kurulu açık ve şefafflık ilkesine dayalı bir beyan hazırlayarak imzalaması gerekirdi,beyanda özellikli olarak nakdi yada ayni sermaye konulması durumunda şartlara uygun olarak yerine getirilmiş olduğu idari ve kanuni gerekliliklerin sağlandığı,rüçhan hakkı ile ilgili bilgiler(kaldırılmışmı nedenleri yada kullanılmayan rüçhan haklarının kime verildiği belgeleri ile birlikte) beyanı tüm yönetim kurulu üyeleri imzalar.Beyanda bulunan eksiklik yukarıda ilk saydığım açık ve şeffaflık ilkesini ihlal gerekçesi sayılacağı için artırım kararının iptaline ve butlanına neden olur." açıklamanızdaki durumu bir daha gözden geçirin isterseniz. Amacınız farklı birşey söylem idiyse ben anlayamamışım demektir, onu da düzeltin.

Sayın kesimkesyan,

Amacım farlı bir şey ifade etmek degil.Beyanda olması gerekenleri ve nakdi/ayni sermaya koşullarının nasıl oluşması gerektiğini ve bunların (yani ilk mesajımda yazdıklarımın oluşmaması durumunda yapılan işlemlerde artırım yapılmasında hükümsüz sayılacagını bildirdim) oluşmamasında oluşacak sorunu dile getirdim.

Sayın demiral,

Bende ifade ettiğinizin aksine bunun YK yetkisinde olmadığını, böyle bir tutanak dahi tanzim etseler olamayacağını söyledim.