SGK 3 Kodu ile Çıkış

Merhaba.Ben 9 yıl 4 aydır ayni işyerinde çalışıyorum.İşverenim benden habersiz bilgim olmadan son iki yıl içinde altı defa 3 kodu ile yani istifa olarak ssk ya bildirim yapmış.Bazı dönemlerdede eksik prim günlerim var.Ben herhangi bir istifa dilekçesi yada ilişik kesme belgesi imzalamadım.Bildiğim kadarıyla çıkış yapmadan önce primlerim yüksek yatmış ve tekrar asgariden prim yatırabilmek için çıkış ve giriş yapılmış.Şu an itibariyle 04.01.2016 tarihinde gösterilen istifa ile iki aylık çalışmam varmış gibi gözükmekte.Ve şu an işten çıkarılsam işsizlik maaşı gibi haklarımdan mahrum bırakılıyorum.nasıl bir yol izlemeliyim.yardımcı olabilirseniz sevinirim.Uzun zamandır çalıştığım için haklarımdan mahrum kalmak istemiyorum.iyi çalışmalar dilerim herkese.

Yapacağınız şey öncelikle işveren ile görüşerek durumu düzeltmeye çalışmak. Haberiniz olmadan çıkış yapıldığını primlerinizin eksik yattığını bunu düzeltmesini isteyin. Tabi düzeltirse geriye dönük cezalarla karşılaşacak.

Eğer işveren kabul etmezse bunu yapmayı, gidip işkura ve sgkya şikayet edeceksiniz. Veya alo 170 i arayın şikayet edin. İşyerine denetim memuru gelince ona anlatın durumu. Tabi işten çıkartılma ihtimalini göz ardı etmeyin.

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.ben işverenime durumu anlattım belgelerimi sundum.ve tazminatlarımı talep ettim ve tazminatlarımın verilmesi halinde bu durumu gözardı edeceğimi bildirdim.ama henüz dönüş yapılmadı.yani işi yokuşa sürer gibiler.yada umursamıyorlar.bu duruma anlam veremediğim için acaba haksız olan benmiyim diye düşünmüştüm.işten çıkarılma ihtimalinede hazırlıklıyım.

Merhaba.Ben 9 yıl 4 aydır ayni işyerinde çalışıyorum.İşverenim benden habersiz bilgim olmadan son iki yıl içinde altı defa 3 kodu ile yani istifa olarak ssk ya bildirim yapmış.Bazı dönemlerdede eksik prim günlerim var.Ben herhangi bir istifa dilekçesi yada ilişik kesme belgesi imzaşamadım.
............Şu an itibariyle 04.01.2016 tarihinde gösterilen istifa ile iki aylık çalışmam varmış gibi gözükmekte.

-İşverenin istifa olarak bildirmiş olması enteresan...
-İşveren ile yapılan görüşme de ilginç, yani sehven yapılmış hata(lar)yok ise(ki bana göre yok,bilinçli gibi!) işverenin umursamaz gibi görünen(aslında gizlese de bal gibi ciddiye aldığı/alacağı)bu durumun varacağı nokta mahkeme kapısı gibi!
-Şikayetin sonucu malumdur ki, çıkış olabilir...
-eee ne yapıcaz?
konuştuk sonuc yok(gibi)şikayet etsek çıkış (var)...
-Bu durumun işcinin aleyhine olduğu kesin.
-Olay da nakil desen yok,sanırım işverenin ortağı olduğu başka bir tüzel kişiliği(şt.)nin olması olasılığı,işyeri devri,iş akdinin devri vs.de yok,aynı işverenlik ve aynı işyeri sicil numarası sözkonusu,hukuken işcinin bilgisi dışında, işverenin istifa olarak bildirim yapabilme durumu/imkanı da yok ama ihtimali var,işte bu gerçek olayda olduğu gibi.(not.özellikle 03 kodu ile bildirimi işveren tek başına yapmamalı/YAPAMAMALI)
-Sonuç:
bu olay nedeniyle yani işcinin ilgisi,bilgisi.beyanı,iradesi dışında,gerçeğe aykırı ve işcinin aleyhine olacak şekilde işverence eğer bilerek bu şekilde işlem yapılımış ise,bu durum çalışanımıza haklı nedenle sözleşmeyi fesih hakkı vermez mi?
(düşüncem vermesi gerekir,çünkü en önce çalışma koşullarında işci aleyhine esaslı değişiklik yapılmış olması,akabinde M.24/II-f "yahut çalışma şartları uygulanmazsa"ve işverenin işciyi koruma ve gözetme borcu ile dürüstlük kuralına aykırı eylemi vs.nedenlerle mümkün)

İşveren ile görüşmek en tabi olanı,eğer kasıt yok ve düzeltilir ise sorun yok,düzeltilmezse işci aleyhine sonuç var demektir.

Tavsiyem,
epey kıdeminiz var,bir avukatla görüşünüz,fevri hareket etmeyiniz,sabırlı olunuz,.
(Bu görüşlerimizi de avukatınıza iletebilirsiniz)

Son düzenleme: