SGK İşten Ayrılma Bildirgesi İptalinde süre?

merhaba,
SGK İşten Ayrılma Bildirgesi İptali için zaman sınırlaması var mı ve ceza söz konusu mu?
teşekkürler

Ynt: SGK İşten Ayrılma Bildirgesi İptalinde süre?

merhaba

işçinin ayrılış tarihinden itibaren, sisteme girilmiş olan ayrılma bildirgesini 10 gün içerisinde iptal edebilirsiniz.ceza söz konusu değildir.

Şifre girişi sonrası ekranda aşağıdaki mesaj var.
"Aynı gün verilen işten Ayrılış bildirgelerini, işten ayrılış tarihine bakılmaksızın iptal edebilirsiniz."
Yeni uygulama ile sadece aynı gün girilenler silinebilir gibi anlaşılıyor.

Acaba ne demek istediler gibi bir durum daha. Aslında böyle de demek istemiş olabilir, dememek istemiş te olabilir. Acaba bunlar bu metinleri yazarlarken anlatmak istediklerinin farkında mı değiller veya "şimdilik yazalım nasıl uygularlarsa uygulasınlar sonra genel uygulamaya bakarız hangi yöndeki uygulama daha çoksa aslında biz öyle demek istememiştik" deyip "bütçeye bir gelir kalemi daha ekleriz" düşüncesindeler mi?

5510 ile beraber sgk "Kanun orada oku anla sonra bizede anlatırsın." anlayışında.
Son hali ile yeni çıkış bildirimi ile (sözümona) bizlere kolaylık sağlandı.
Bölge çalışmanın 4 haneli meslek koduna bakılarak 2 haneli iş koluna ulaşılabiliyorken illa bizden yazmamız istenmekte. Bölge çalışma nosunun başındaki tek hane sabit olduğu halde her seferinde girmemiz istenmekte. İşkur iab bildiriminde işçi imza yeri var diye bu bildirimede sokuşturmuşlar. Ne işe yarayacaksa aylık bildirim belge türü sorulmakta. Ücretin % usulu mü bilgisi işe girişteki bilgilerden alınabilecekken burada da var.

T U R K O ' Alıntı:
İşkur iab bildiriminde işçi imza yeri var diye bu bildirimede sokuşturmuşlar.

Peki personele imzalatma konusunda bir zorunluluk var mı? Ben konu ile ilgili tüm maddelere göz attım ancak göremedim. İnşaat işyeri olması dolayısıyle bu belgeyi imzalatmakta sıkıntılar yaşıyoruz.

01.08.2009 Tarihinden itibaren ceza sözkonusudur...