SGK İşveren Hissesi Muhasebe Kaydı

Merhaba,

İmalat yapan bir firmanın (direk üretimde çalışan personelin) Brüt ücretler, işveren hissesi ve işveren işsizliğe ait giderlerini aşağıdaki hesaplarda takip ediyor yorumlanırsa yanlış bir durum var mıdır?

Brüt Ücretler 720
SGK İşveren 720 (Bunda 720 hesap değil de 730 olması gerekir deniliyor)
SGK İşv. İşsz. 720 (Bunda 720 hesap değil de 730 olması gerekir deniliyor)

720 değilde 730 olursa sebebi nedir?

teşekkürler,

Merhaba,

İmalat yapan bir firmanın (direk üretimde çalışan personelin) Brüt ücretler, işveren hissesi ve işveren işsizliğe ait giderlerini aşağıdaki hesaplarda takip ediyor yorumlanırsa yanlış bir durum var mıdır?

Brüt Ücretler 720
SGK İşveren 720 (Bunda 720 hesap değil de 730 olması gerekir deniliyor)
SGK İşv. İşsz. 720 (Bunda 720 hesap değil de 730 olması gerekir deniliyor)

720 değilde 730 olursa sebebi nedir?

teşekkürler,

Merhaba

Üretim işletmelerinde 720 kullanılır şahsen bende 720 hesap kullanıyorum.

İyi çalışmalar

Sayın neredekaldı,

TDHP 'na göre;

720. Direkt İşçilik Giderleri Hesabı :

Bu giderler esas üretim gider yerleri ile ilgili olup, belli bir mamül veya hizmetin üretim maliyetine doğrudan doğruya yüklenebilen işçilik giderlerini kapsar. Bu giderler hangi mamül veya mamül grubu için harcandığı izlenebilen ve herhangi bir dağıtım anahtarına gerek duymadan, işçi başına düşen çalışma süresi ölçülebilen işçilik giderlerinden oluşur.

730. Genel Üretim Giderleri :

İşletmenin üretimi ve bu üretime bağlı hizmetler için yapılan direkt işçilik ve direkt ilkmadde ve malzeme dışında kalan giderlerin izlendiği hesaptır.
Bu giderlerin;
— Üretim ve hizmet maliyeti ile ilgili bir gider niteliğini taşıması,
— Çeşit ve değer yönü ile doğrudan doğruya değil ancak dağıtım yoluyla üretim ve hizmet maliyetlerine yansıtılabilir nitelikte olması, gerekir.
Tahakkuk eden giderler bu hesabın borcuna kaydedilir. Dönem sonlarında "731- Genel Üretim Giderleri Yansıtma Hesabı" ile karşılaştırılarak kapatılır.

açıklamaları açıkça belli.

İşveren hisseleri de doğrudan Direk İşçilik Gideridir. Bir diğer şart da Bir giderin aslı neredeyse Feri'si de orda olur. Bu nedenle 720 hesap doğru olan hesaptır.

Saygılar,
Kevork