SGK Prim Borcunu Anlayamadım Biri Açıklayabilir mi ?

Önceliklikle özür dilerim doğru yere mi açtım konuyu bilmiyorum.

Ben bu sene Lys den ortalama bir puan aldım.Ama gitmek istediğim yere gidemediğim için seneye bir daha gireceğim sınava.Sonra bazı kişilerden duydum ki sgk borcu varmış.Öğrenci olmayanlara borç biniyormuş.Şimdi ben napacağım?Seneye tekrar üniye girmek için çalışacağım ve bu borç sürekli eklenecek mi?Yada şimdi gidip bir üniversiteye kayıt olsam kaydımı dondursam ve bu sene tekrar çalışıp asıl gitmek istediğim üniversiteyi kazansam borç biner mi?Kısacası ben bu borca çözüm arıyorum seneye kadar.Ne yapmam gerekiyor biri lütfen özet geçsin her yerde farklı bir şey yazıyor.

İdare 18 yaşını geçen yüksek öğrenimde okumayan erkekleri 1.1.2012 de sosyal güvenlik sağlık primi kapsamına aldı ama yeterince duyurmadı insanları haberleri yok.25 yaşına kadar yüksek öğrenimde okuyanlar babalarının sağlık yardımından faydalanabiliyor.Kızlar içinse evlenmediği sürece 2008 den önce emekli olan babalarından faydalanmaya devam edebiliyorlar.Sosyal yardımlaşma dayanışma fonuna gelir tesbiti için yetki verilmiş orada aile içinde oturanlar ve aileye gelen gelir basit yöntemle kişi sayısına bölüneren ortalama gelir tesbiti yapılıyor bu tesbit edilen rakam 357 tl ye kadarda primi devlet ödüyor daha yüksekle 42 tl kadar en az primi ödeniyor gelir arttıkça prim artıyor gelir tesbiti belgesi ile en yakın sosyal güvenlik bürosuna müracaat ediliyor işlem yapılıyor.Bir sosyal güvenlik kurumuna tabi çalışmayanlar için uygulanan yöntem ssk bağkur ve memur statüsünde çalışanların primleri zaten çalıştıkları yer tarafından ödeniyor onlar uygulama dışında.Gelir tesbiti yaptırmayanları adeta cezalandırır gibi yüksek prim isteniyor
sgk bürosundan varsa prim borçlarını öğrenebilirsiniz.Yeni çıkacak torba yasadan eski tarihli gelir tesbiti yapılabilecek
bir uygulama gelecek borçlar azalabilir fahiş bir prim konulmuşsa gelir tesbiti yaptırarak indirmek mümkün.Kolay gelsin.