Sıfır araç alırken oto galerinin bizim adımıza yaptığı masrafların kaydı

Galeriden sıfır binek otomobil aldık.Bunun için galerinin bize kestiği makbuzlar var. Fakat bu makbuzların toplamı aracın bedelinden fazla. Galeri bizim adımıza trafik tescil işlemleri için masraflar yaptığı için bu parayı bizden alıyor. Fakat biz bunu nasıl giderleştirebiliriz. Muhasebe kaydını nasıl yapabiliriz.

Şimdiden teşekkürler.

Ynt: Sıfır araç alırken oto galerinin bizim adımıza yaptığı masrafların kaydı

Aracın maliyetine dahil edebilirsiniz.

Teşekkürler.

Merakımdan soruyorum, makbuzlarin icerigi ne ki aracın bedelinden fazla?

Aslında burda merak ettiğim konu galerinin benden makbuz karşılığı masrafları alması ve bu masrafları kendisnin yapması. Yani benden aldığı paraları trafik tescili için mtv sigorta için falan harcıyor.

Galerinin sizin adınıza yaptığı trafik tescil,kayıt vs. masrafların araç satış bedelinden fazla olması mümkün değildir.Burada yapılan işlemin araç satış bedelini(ÖTV matrahını) düşük göstermek suretiyle vergi kaybına yol açtığı kuvvetle muhtemeldir.Fatura muhteviyatına bakılırsa işlemin muvaazaya dayanıp dayanmadığı ortaya çıkabilir.
Bu konuyla ilgili sirkülere bakınız(Sayı:ÖTV-2 / 2006-1)

Acentalar trafikteki tescil masrafları için aldıkları bedeli, satış fiyatına genellikle ilave etmezler. Bu masraflar için yaklaşık 500 TL gibi fazla bedel alırlar. Bu farkı KKEG olarak kayıtlara alarak kapatıyorum...

Sayın smmmmm

Galerinin sizin adınıza yaptığı trafik tescil,kayıt vs. masrafların araç satış bedelinden fazla olması mümkün değildir.Burada yapılan işlemin araç satış bedelini(ÖTV matrahını) düşük göstermek suretiyle vergi kaybına yol açtığı kuvvetle muhtemeldir.Fatura muhteviyatına bakılırsa işlemin muvaazaya dayanıp dayanmadığı ortaya çıkabilir.
Bu konuyla ilgili sirkülere bakınız(Sayı:ÖTV-2 / 2006-1)

ve,burada şu soruda çıkabilir.

1. Bayii gerçekten sizin adınıza trafik tescil,kayıt vs harcamalar yapmış ve bu harcamaları aracın faturasına karşılık makbuza bu tutarlarıda eklemiş olabilir ve makbuzda'ki rakam faturanın rakamından yüksek olabilir.

2.Bayii dışarıdan tarfik tescil muamele işlemleri için bir tescil firması ile anlaşmış olabilir tescil firması bayii'ye fatura düzenlemiştir bayii'de size giderleri makbuz'a ekleyerek göstermiştir.

İnceleme memurunu ikna edebilecekseniz farklı uygulama yapın belgelerin durumunu açıklayamayacaksanız
bu durumda yapılacak işlem sayın Bülent249'un dediği gibi KKEG olarak kapatabilirsiniz.

iyi günler...

Bende kkeg olarak işliyordum ne olur ne olmaz diye. Herkese herşey için çok teşekkür ediyorum.
Kolay gelsin.

Muameleciler alışmışlar belge vermeden iş yapmaya. Öyle şey olmaz. İsrar ederseniz tüm makbulzarı ve masrafları belgeleyecekleri gibi kendi hizmetleri içinde fatura kesmeleri gerekir.

Haklısınız Nizam Bey aradım ve bütün makbuzları göndereceklerini söylediler. :)