fonradar

Sigorta Broker ve Acentelerinin BA-BS karşısındaki durumu (son şekil)

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Selam arkadaşlar.
23.02.2010 tarihinde verilen bir özelgeyi paylaşmak istiyorum.(özetliyorum)
Özelgeyi isteyen: Türkiye sigorta ve reasürans şirketleri birliği
Özelgeyi veren: MB gelir İdaresi Başkanlığı Uygulama ve Veri Yönetim Daire Başkanlığı

İstemin özeti: Sigorta şirketleri tarafından,müşterileri olan sigorta acente ve brokerlere ödedikleri komisyonlar 2010 yılı başından itibaren Btrans üzerinden Maliye Bakanlığına "sigorta acenteleri ve broker işlemleri formatı" ile bildirilmektedir.Ayrıca acente veya brokerlerde bu komisyonları BA-Bs formlarıyla bildirmesine gerek varmıdır?

Açıklama......
Tebliğin 1.2.5 bölümü uyarınca Bankalar,Katılım Bankaları,Aracı Kurumlar,Protföy yönetim şirketleri,.....reasürans şirketleri,sigorta şirketleri ve acenteleri yapmış oldukları işlemleri belirli periyotlarla Bakanlığımıza bildirdiklerinden hizmet ve satış işlemlerinde düzenledikleri dekont ve poliçe bilgilerini Form BS ile bildirmelerine gerek bulunmamaktadır.
.....
....
Ancak,sigorta acente ve broker işlemlerine ilişkin bilgiler,2 seri nolu Vergi kimlik numarası genel tebliği kapsamında yazınızda belirtilen "sigorta acenteleri ve broker işlemleri formatı" ile 396 sıra nolu vergi usul tebliinde belirlenen 5.000 TI lık limite bağlı kalmaksızın Btrans üzerinden Başkanlığımıza gönderildiğinden ayrıca BA-BS bldirimlerine dahil edilmesine gerek bulunmamaktadır.

denilmektedir.

*
özetle gider belgelerinde gönderilen komisyon gelirleri sınırı aşsada aşmasada acente veya brokr tarafından BS de bildirilmeyecek,ayrıca bu işlere ait ödediği komisyonlarda limite bakılmaksızın BA da bildirilmeyecek.Fakat (varsa) diğer mal ve hizmet alım ve satımları limiti aşması halinde ilgili formlarla beyan edilmeye devam edilecektir.(ben böyle anladım ve zaten böyle de uyguluyorum)
Çok tartışıldığı için böyle bir bilgi vermek istedim.
Kolay gelsin,saygılar.

Ynt: Sigorta Broker ve Acentelerinin BA-BS karşısındaki durumu (son şekil)

Teşekkürler.