Sigorta Komisyon Gider Belgelerinin Muhasebeleştirilmeleri

cevat kerem

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar: firmamızın kesmiş olduğu poliçelerden dolayı ana firmalarca sigorta komisyon gider belgesi tarafımıza kesilmekte.bizde bunu hasılat olarak kayıt etmekteyiz.ancak aynı sigorta komisyon gider belgesinde ihtisal komisyonu (tahakkuk eden hasılat) ve iptal komisyonu diye iki kayıt var.gelirimiz ihtisal ile iptal arasındaki farktır.şimdi biz bunu muhasebeleştiriiken önce ihtisal tutarını gelir, iptal miktarınıda iade olarakmı işleyelim.yoksa ikisi arasındaki farkı tek seferde gelir olarak mı işleyelim.iki farklı ana sigorta şirketini aradım aradaki farkın muhasebeştirilmesi yeterli olacağını söylediler.ancak yine de bu konu ile ilgili elinde özelge olan arkadaş varsa yardımcı olsa sevinirim.yada bu konuda bağlı oldukları vergi dairelerinden görüş alan varsa.....

Ynt: Sigorta Komisyon Gider Belgelerinin Muhasebeleştirilmeleri

Selamlar.
Kesilen istihsal komisyonunu 600 hesabının alacağına iptal kısmını ise yine 600 ün borcuna işliyorum.. Sadece farkı işlemenin doğru olmayacağını düşünüyorum.Kayıtlara bakınca üretimin ne kadar iptalin ne kadar olduğunu göremezsiniz bu şekilde.Saygılar.

Twolf bey cevap verdiğiniz için tşk.gerçi 600 hesabı borç olarak işlemektense sanki iade imiş gibi işlemek daha mantıklı olmazmı .asıl bu konu ile ilgili görüşünü aldığınız bir kurum varmı.zaten asıl hasılat istihsal ile iptal arasındaki fark olduğundan bence aradaki farkı işlemek yeterli olacaktır.önemli olan hasılattır.zaten sigorta kom.gider belgesi hasılatı göstermek amaçlı olan bir belgedir.saygılar

ben sigorta komisyon gider belgelerindeki istihsal komisyonunu 600 nolu hesaba, iptal komisyonunu ise 610 nolu hesapta takip ediyorum.

peki iptalleri BA formunda gösteriyormusunuz.

tebliğde bununla ilgili bir açıklama yer almamasına rağmen; ben iptal komisyon tutarlarını BA formunda beyan ediyodum

istihsal 600, iptal tutarlar 610 hesapta takibi gerekir. ancak ba formlarında kom. gid. belgelerinin gönderilmesine gerek olmadığı kannati bulunmaktadır.