Anlaşmalı Sigorta Acentesinden Müşteri Karşılığı Alınan Komisyon

Öncelikle merhaba
Benim bir limited şirketim var. Ancak sigortacılıkla ilgim yok. Halihazırda bulunan müşterilerimin sigorta (trafik, kasko, dask vb) işlemlerini anlaşma yaptığım bir acenteye yaptıracağım ve bunun karşılığında komisyon alacağım bir sistem hazırlıyorum. Bu ise 2 şekilde oluyor.
1) Müşterime anlaşmalı sigorta acentesinde geçerli olmak üzere alışveriş çeki satıyorum. Müşteri o çekle gidip sigorta işlemini gerçekleştiriyor.
2) müşteri anlaşmalı sigorta şirketine benim müşteri kartımla gidip nakit veya kk ile ödemesini yapıyor. ben acenteden komisyonumu alıyorum.

Bildiğiniz gibi sigorta acenteleri kdvden istisnalar.

Yukarıdaki iki durum içinde kdv açısından nasıl bir yol izlemem gerekir.

Beni aydınlatırsanız sevinirim.
Şimdiden teşekkürler.

Sizin olayınız aracılık hizmeti. Sigorta acentası olmadığınız için kdv den istisna değilsiniz. Siz komisyon aldığınız acentaya fatura kesecek ve %18 kdv tahakkuku yapacaksınız. Ödeme önemli değil. Ancak siz komisyonunuz sigortadan alacaksınız.

Öncelikle merhaba
Benim bir limited şirketim var. Ancak sigortacılıkla ilgim yok. Halihazırda bulunan müşterilerimin sigorta (trafik, kasko, dask vb) işlemlerini anlaşma yaptığım bir acenteye yaptıracağım ve bunun karşılığında komisyon alacağım bir sistem hazırlıyorum. Bu ise 2 şekilde oluyor.
1) Müşterime anlaşmalı sigorta acentesinde geçerli olmak üzere alışveriş çeki satıyorum. Müşteri o çekle gidip sigorta işlemini gerçekleştiriyor.
2) müşteri anlaşmalı sigorta şirketine benim müşteri kartımla gidip nakit veya kk ile ödemesini yapıyor. ben acenteden komisyonumu alıyorum.

Bildiğiniz gibi sigorta acenteleri kdvden istisnalar.

Yukarıdaki iki durum içinde kdv açısından nasıl bir yol izlemem gerekir.

Beni aydınlatırsanız sevinirim.
Şimdiden teşekkürler.

Tekrar Merhaba benim içinden çıkamadığım konu 1. şıktaki alışveriş çeki ile yapılacak olan işlemi nasıl belgelendiririm. Acenteden fatura isteyemem çünkü kdc'den muaf. peki sizce ben müşterinin aldığı sigorta hizmetinin karşılığı olan ödemeyi yaparken sigorta acentesinden nasıl bir belge almalıyım.