Sigortasızım, 1.5 yıldır çalışıyorum. Yevmiyeci olduğum için ssk yapılmıyormuş

bir internet kafede 1.5 yıldır çalışıyorum ( 01/01/2010'dan beri)

haziran 2010a kadar okul sebebiyle sigortam yapılmadı bahane gösterilerek. haziran 2010da ailevi sebeplerimden ötürü okuldan ayrıldım tamamen. 1 sene 1 aydır patronuma ısrarla bu konudan bahsetmem neticesinde işten çıkarılma tehdidiyle karşı karşıya kaldım. senelik izin istiyorum, yevmiye ile çalışıyorum diye mümkün olmadığından bahsediyor. ssk konusu zaten açıldığı anda kapanıyor. 2 gün öncesi itibariye Alo 170 hattını arayıp hem kendim hem de aynı yerde çalışan diğer kişi için patronum hakkında suç duyurusunda bulundum. patronum maliye geldiğinde özellikle burada işçi olmadığımı ve emaneten baktığımı söylememi özellikle tembihlemişti ve 1.5 sene içinde hiçbir maliyeci gelmedi. durum anlaşıldığında ben doğruları söylemekle hükümlü olacağım ve bu durumda patronum muhtemelen beni işten kovacak.

işyerinde çalıştığıma dair delil olarak kamera kayıtları, günlük gider tablosu, günlük aldığım ücret tablosunu kopyaladım. ayrıca hem müşterilerimden hem de beraber çalıştığım kişinin şahitliği için hazırlık yaptım.

parttime çalışmıyorum. günlük 10 saat çalışıyorum. ssk yapılmıyor. ilaçlarımı para ile alıyorum. diyabet hastasıyım ve şeker ilaçlarım oldukça pahalı.
yevmiyeli çalışma durumumu sigorta yapılmamasına engel mi? işten atıldığım vakit hizmet tespit davası açacağım, elimdeki deliller ne derece etkili olacak?

teşekkür ederim

Ynt: Sigortasızım, 1.5 yıldır çalışıyorum. Yevmiyeci olduğum için ssk yapılmıyor

Boyle seyleri okuyunca kendimi zor zaptediyorum. Linc edilecek bir adam daha

Ynt: Sigortasızım, 1.5 yıldır çalışıyorum. Yevmiyeci olduğum için ssk yapılmıyormuş

Arkadaşım, sgk ile sosyal güvenlik il müdürlüğüne (bölge çalışma) şikayet etmelisin böylelerini. sigortasız, izinsiz çalıştırmak köle mantığıdır.

Ynt: Sigortasızım, 1.5 yıldır çalışıyorum. Yevmiyeci olduğum için ssk yapılmıyormuş

Malesef ülkemizin yadsınamaz gerçeği. Kayıt dışı istihdam hala çok büyük boyutlarda kimse aksini söylemesin. :)

Selamlar.
Öncelikle şunu söyliyim.Yevmiyeli çalışmak ne demektir patronunuz bunu bilmiyor bir kere..İnternet cafede yevmiyeli işçi mi olur.Elemanım yok arada bir gelip yardım ediyor diyecektir.
Fazla söze gerek yok,herşeyi göze alın,gidin ihbarınızı yapın arkadaşım..Elinizdeki deliller kafi.

zaten yaptım ihbarı. mail geldi sonuçlanmıştır diye.

delillerden ziyade şahitler de ayarladım. şikayetim ortaya çıkacak mutlaka zaten kovulmuş olacağım ama ondan sonraki tazminat taleplerim vs vs beni düşündürüyor.