Sınava yeni girecekler için önerilerim.

Selam.

İlk sınava girdiğimde ne yapacağımı şaşırmış bir haldeydim. Nereden başlayacağım ne yapacağım bilemiyordum. Kursa gitmemiştim ve bu tür sitelerin varlığından da haberim yoktu. Şimdi daha bilinçli ve tecrübeliyim. Vergi dersi hakkında ve genel olarak benim tecrübelerim şu şekilde.

• Sınav kapsamına giren kanunların kitapçıklarını edinin veya internetten kanunları indirin. Ben hepsi içinde olan bir kitap aldım. Küçük kitapçıklardan alırsanız işe gidip gelirken yolda bile okuyabilirsiniz. Çok faydalı olur.
  • Tesmer'in sitesinden önceki yıllarda çıkan sorulara kesinlikle gözatın. Çıkabilecek benzer sorulara ağırlık verin. Çok nadir ters köşeye yatırıyorlar.
  • Sınavda uygulama soruları da çıkıyor. Uygulama olarak gelir idaresi başkanlığının kitapçıklarına gözatın. Deha, Murat ve açıköğretim kitaplarından alın ve uygulama bölümlerine gözatın. Kursa giden arkadaşlarınızdan uygulamalar ile ilgili notları alın. Soruya ilişkin kanun maddesini de tekrardan okuyun. Uygulama sorularında çözüm ile birlikte ilgili kanun maddesinin açıklanmasının da faydası var.
  • Son zamanlarda gelen uygulama soruları, verginin hesaplanması şeklinde. Mart ayında G.menkul sermaye iradı, aralık ayında ise ticari kazançın vergilendirmesi ile ilgili sorular geldi. Mart ayında da aynı şey beklenebilir. Örneğin ücret hesaplaması , asgari geçim indirimi beklenebilir veya sakatlık indirimi, transfer fiyatlandırması veya örtülü sermaye
  • Bu dönem soruları hazırlayan komisyon uygulamarı genelde güncel konulardan soruyor 2009 mart ayı g.menkul sermaye hesaplaması, aralık ayında ticari kar hesaplanması. Sınava gireceğiniz döneme göre soru bekleyebilirsiniz.
  • Başarmak zor ama stresten uzak durulmalı. Kendinize güvenin ve rahat olun. Ancak asla kendinizi kandırma noktasına gelmeyin.
  • Kesinlikle kendinize uygun bir ders çalışma programınız olmalı. Ben işten geleyim, çalışırım demek ile olmuyor.
  • Disiplin herşeyin başı, programa harfiyen uymanız durumunda şanssızlıklar dışında başarısızlık imkansız gibi birşey.
  • Vergi dersi biraz ezbere dayalı olduğundan aklınızda kalmasını sağlayacak size en uygun yöntemi seçin. Konu sayısı fazla diyerek uygun olmayan bir yönteme kaymak başarısızlık sebebi olabilir.
  • Tekrar çok önemli, çok iyi anladığınız bir konu bile bir iki hafta sonra aklınızdan uçabilir. Bir konuyu ders çalışma sürecinde mutlaka en az 2 kez tekrar edin. Sınavdan önceki son haftayı hergün bir dersi tekrar edecek şekilde programlayın. Bunun faydası şudur : "Ben bu soruyu biliyordum ama eksik/yanlış yaptım" sınavdan sonra bu cümleyi kurmazsınız!
  • Hedeflerinizi belirleyin ve gerçekçi olun. İlk sınavınız ise 7 derside gerçekten verebilecek misiniz? iyimserlik her zaman iyidir ama buna inanıyorsanız bile gerçekçi olun, zamanınız ve şartlar uygun olacak mı? Zamanı doğru kullanamamak veya şartları fazlasıyla zorlamak çoğu zaman başarısızlık getirebilir. En azından bana öyle oluyor :D
  • Anlayamadığınız konularla ilgili makaleler okuyun. Alomaliye.com'da bir çok makale var.
  • Tesmer'in ve anadolu üniversitesinin sitesinde yer alan görüntülü dersleri izleyin, e-kitapları okuyun ve testleri çözün faydası olabilir. http://see.tesmer.org.tr/course/category.php?id=5 , http://yunusemre.anadolu.edu.tr/

Vergi ile ilgili bir kaç döküman: http://rapidshare.com/files/326772993/vergi.rar.html

Benim diyeceklerim bu kadar herkese başarılar...

Ynt: Sınava yeni girecekler için önerilerim.

önerilerin çok faydalı. profesyonelce önerilerin için teşekkürler.

2012 yılında sınava gireceğim, çok var biliyorum ama 2010 dan itibaren düzenli olarak ders çalışmaya başlayacağım. Zaman su gibi akıp geçiyor. Ne kadar çok çalışırsak o kadar faydalı. İnancımızı ve bizi ateşleyen isteğimizi arkamıza alarak son gaz devam etmeliyiz.

Burada zaman ayırıp öneride bulunan tüm arkadaşlarıma sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

tavsiyelerin için sağol ama vergi kukuku ile ilgili link kırık herhalde olmuyoor ;)