Şirket Açılışı Hk

Merhabalar

Bağkur priminden kurtulmak için şirketi babamın üzerine kurup kendimide sigortalı çalışan olarak devam ettirmek istiyorum(babam emekli)

Yalnız şirket üzerine olacak araç benim üstüme alırken aldığım adam fatura kesti (kdv dahil 290 bin tl)

Ama ben satarken fatura kesemeyeceğim için yarın birgün şirket kapanışında doğacak kdv yükümlülüğü nasıl olur

Şirket kapanışında aracı satış göstermek zorunlumu satıştan çıkan kdv yi diğer göstermiş olduğumuz giderlerle ne kadar sürede amorti edebiliriz
Yada aracı devir etmeden kiralama olarak göstersek amortisman+kdv uzun sürede bize dahamı masraflı olur
Bu konuda biraz aydınlatabilirseniz sevinirim

Merhabalar

Bağkur priminden kurtulmak için şirketi babamın üzerine kurup kendimide sigortalı çalışan olarak devam ettirmek istiyorum(babam emekli)

Yalnız şirket üzerine olacak araç benim üstüme alırken aldığım adam fatura kesti (kdv dahil 290 bin tl)

Ama ben satarken fatura kesemeyeceğim için yarın birgün şirket kapanışında doğacak kdv yükümlülüğü nasıl olur

Şirket kapanışında aracı satış göstermek zorunlumu satıştan çıkan kdv yi diğer göstermiş olduğumuz giderlerle ne kadar sürede amorti edebiliriz
Yada aracı devir etmeden kiralama olarak göstersek amortisman+kdv uzun sürede bize dahamı masraflı olur
Bu konuda biraz aydınlatabilirseniz sevinirim
Merhaba
Açıkcası bulunduğunuz yerde bir mali müşavirden destek almanız daha doğru olur, çok detaylı konular bunlar, burada verilecek 2-3 cevapla çözülemez ki zaten mali müşavirsiz bu işler olmaz.

Merhaba
Açıkcası bulunduğunuz yerde bir mali müşavirden destek almanız daha doğru olur, çok detaylı konular bunlar, burada verilecek 2-3 cevapla çözülemez ki zaten mali müşavirsiz bu işler olmaz.
Zaten şirket açılışı için arkadaşımın yönlendirdiği mali müşavir ile telefonda konuştum anlattı biraz ama tam detaylı konuşamadık
kiralık gibide gösterebilirsin ama astarı yüzünden maliyetli olur dedi
Uzun vadede alacağın yakıt araç bakımı vs giderlerin ile telafi edersin dedi ama bu konularda bilgim olmadığı için burdan detaylı bilgi almak istedim

Fatih bey,araç sizin adınıza zamanında alınmış.Siz bunu babanız adına olan firmada kullanmak istiyorsunuz,doğrumu anlıyorum.
Aracın alış faturasıyla hiçbir işiniz yok,çünkü bu araç sizin,babanızın değil.Kiralama yapacaksınız.%20 stopaj ve sorumlu sıfatıyla da %20 kdv ödeyeceksiniz.Aracın giderlerini de yasal ölçülerde kullanabileceksiniz. Aracın satışı anında,araç sizin adınıza olduğundan herhangi bir fatura kesme durumunuzda olmayacak.
Kiralamanın maliyeti konusunda müşaviriniz daha detaylı bilgileri aktaracaktır.