Şirket Borçları

aşkınbulduk

Tanınmış Üye
amme alacaığına karşı , hiiseyi devir alan ve devir den müteselsilen 2 yıl sorumlu diye okumuştum.

amme alacağı olmayan, borçlara karşı devir eden ortağın sorumluluğu varmı ?

Amme alacağına karşı 2 yıl diye bir süre söz konusu değil, hisse devirlerinde devlet alacağını şirketten alamıyorsa, devir tarihinden önceki borçlar için hisseyi devreden kişiye gider, sorumlu odur.
Amme alacağı olmayan şirketin borçlarına karşı devir edenin bir sorumluluğu olmaz, sorumlu şirkettir.

amme alacağı olmayan borçlardan ayrılma tarihinden itibaren 2 yıl sorumlusunuz(ayrılma tarihinden önceki borçlardan)

amme alacağı olmayan borçlardan ayrılma tarihinden itibaren 2 yıl sorumlusunuz(ayrılma tarihinden önceki borçlardan)

Eger sermaye şirketi ise (ltd,anonim) kamu borçları dışında bir sorumluluk yoktur. AŞ ise zaten düz ortaklar hiçbir boçrtan sorumlu değildir.

nizam üstadım,

firmanın özel firmalara borcu var, hisseyi alacak olan bunlardan sorumlu olmaz diyorsunuz.hisse devri tüm borç ve alacakları ile birlikte oluyor ya...noterde borçlarıdan sorumlu olmadığını belirtmek mi gerekir ?

anladığım kadar;
alacaklılar sadece şirkete gidebilirler.Hisse devir olduktan sonrada gidebilirler mi ? yani şirketin atıyorum şuan kasasına para yok yeni ortak para koyacak ...

Hisse devri öncesinde de sonrasında da özel borçlar için şirket ortaklarına değil şirkete müracaat edebilirler. Hisse devri yapılmış olması, özel borçların şirketteki hisse devrinden önce olması yeni ortağı ilgilendirmez diye bir şey yok, çünkü özel borçlar şirketi ilgilendirir.