Şirket kuruluş Dilekçesi ve Bildirim Formu Hk.

cetvel

Tanınmış Üye
Arkadaşlar
Limited şirket kurulurken şirket kuruluş dilekçesi ve bildirim formu düzenlenir. Bu form da şirketin kuruluş tarihi kısmı vardır. bu tarih şirketin tescil olduğu tarihtir. biz şirketin tescilinin hangi tarih olduğunu bilemeyiz siz uygulamada nasıl yapıyorsunuz. birde bu formda işçilerin çalışmaya başlayacağı tarih yazıyor aynı şekilde buda tescil tarihi diye biliyorum.

ikinci olarak sgk ya işyeri bildirgesini ticaret sicili kendisimi verecek. yoksa biz işçi çalıştıracaksak işyeri bildirgesini kuruluş evrakları ile mi sicile vereceğiz.kendisi verecekse biz sgk ya gidip şifre alıp 1 ay içerisindemi işe başlamaları bildireceğiz

Ynt: Şirket kuruluş Dilekçesi ve Bildirim Formu Hk.

-Kuruluş tarihini boş bırak.
-İşçi çalışmaya başlanacağı tarihi de boş bırak. (Şirket kurulduktan sonra, sgkya başvurarak işyeri bildirgesi ve işçi işe giriş bildirgelerini verirsin.)(Kuruluş formuna yazarsanız işçi çalışıyor diye ticaret sicil kendisi posta ile sskya gönderiyor.)(Sonrasında sen yine gidip şifre almak için vs.uğraşıyorsun.)

Teşekkürler sayın zindan Peki karar defterini ana sözleşmeye notere tasdiklettirdikten sonra mı noter tasdikini yaptırıyoruz. ikinci olarak karar defterine ana sözleşmeyi yapıştırmaya gerek yok değil mi

-Resmi defterlerle birlikte yaptıracağınız gibi, daha sonradan da yaptırabilirsiniz, karar defterini.
-Ana sözleşmeyi kesinlikle karar defterine yapıştırmıyorsunuz.

vergi levhası aşaması nasıl başlıyor

Vergi dairesinden yoklama memuru gelip yoklamayı tuttuktan sonra, o yoklama ile vergi dairesine gidip, onaylatabileceğin gibi, sende onaylabilirsin. (İlk açılışlarda vergi dairesinin onaylaması gerektiğini söyleyenler var.) Vergi numarasını alıp, bilgisayarlara kaydını yaptırmak için senin gidip ilgilenmen daha sağlıklı olur.

1-yoklamaya kaç günde geliyorlar.ben kendim işlemi hızlandırmak için ne yapabilirm.

2-ana sözleşmeyi hazırladım diyelim .Ortakların ana sözleşmeyi imzalamak için notere gitmesi şartmı. kısacası noteri veya elemanı biz şirkete çağırabiliyormuyuz.örneğin ben vekaletnamelerde vekaletnameyi hazırlıyorum vekaletnameyi şirket elemanı ile notere gönderiyorum ordan noter elemanı şirketimize gelip müdüre imza attırıyor.

3-ana sözleşmedeki kurucu ortaklar başka illerde.ana sözleşmeyi imzalamam için bana veya bir başkasına vekaletname verebiliyorlarmı.

Teşekkürler.

Selamlar.
1- Öncelikle vekaletle şirket kurulduğuna hiç tanık olmadım.Kanımca olmaz.Yinede noter bilir.
2- Ana sözleşme genelde noter huzurunda kimlikler ibraz edilerek ortaklar tarafından imzalanır.Eğer noter kabul ederse önceden kimlikleri notere göndererek ön hazırlık yaptırabilir,sözleşme imzaları için işyerine çağırabilirsiniz.Buna da yine noter karar verir.
3- Yoklama süresi vergi dairesinin yoğunluğuna göre değişir.En fazla 2 gün içinde gelirler.İşi hızlandırmak istiyorsanız memuru alıp işyerine siz götürmeyi teklif edin.
4- Vergi dairesine müracaatı sicilden evrakları aldıktan sonrada yapabilirsiniz.Bu durumda işyeri bildirgesine açılış tarihini yazabilirsiniz.
5- Ticari defterleride sicil onayından sonra yapabilrsiniz.Vergi dairesi bildirimi ve defter onayı için kuruluş tarihinden itibaren 10 gün süreniz var.
6- Sicil memurluğu sgk ve vergi dairesine kendisi bildirim yapıyor olsa da siz ayrı ayrı bildirimler yapın.Hatta çalışacak kişi sayısı belli ise sicilden evrakları aldıktan sonra vergi dairesine vermeden sgk ya gidip müracaatta edebilir,işyeri bildirgesini onaylayabilirsiniz.Sigorta girişlerini ise ilk açılışlarda işçi çalışmaya başlanıldığı tarihten itibaren 1 ay içind everebilirsiniz.

Saygılar.

vergi dairesinden iki günde yoklamaya geldiklerine göre .ticaret sicili vergi dairesine gerekli evrrakları çok çabuk veriyor ozaman

1-birde ortalardan biri başka bir şirkette hem ortak hem müdür ssk lı olarak 01.10.2008 den önce olduğu için problem yok.
peki bu ortak kurulucak anonim şirketinde yönetim kurulunda yer alırsa 4 b li olurmu.4a devam eder diye düşünüyorum ama yinede sormak istedim.

2-ticaret siciline gereki evrakları verirken kira kontratınıda verecekmiyiz. yoksa vergi dairesinden yoklamaya geldiklerinde yoklama evrakı ile birliktemi kira kontratını tahakkuk edip ödeyeceğim.

1- vergi dairesi siz sicile değil daireye müracaat ettikten sonra geliyor.Siz vergi dairesine bildirimde bulunacaksınız
2- 4a devam eder.
3- Sicilin kontratla işi yok.Kontratı daireye vereceksiniz.Damga vergisinde ise değişik 2 uygulamaya şahit oldum.
a- Daireye bildirim yaparken bazı daireler direkt kontratın damga vergisini tahakkuk ettiler.
b- Bazı daireler ise vergi numarası çıkmadığı için tahakkuk etmedi.Önce numaranızı alın sonra tahakkuk edeceğiz dediler.

Konuyu dağıtmadan ek bir soru sormak istiyorum.

Şirket kuruluş yaptıktan sonra ortakların (ikisi de emekli) Bağkur'a SGDP kesintisi yapılması için başvurulması gerekiyor mu? Başvuru süresi ne kadardır? Cezası ne kadardır?

Teşekkürler.

sayın twolf ben vergi dairesi ile uğraşmassam ticaret sicilinin verdiği evraklara göre vergi dairesi yoklama için kaç günde gelir.birde uygulama ne yönde genelde müşavirler ticaret siciline başvurduktan sonra kendilerimi vergi dairesi ayağını takip ederler yoksa uğraşmazlarmı

Başvurması gerekiyor,yoksa onların tespit etmesini bekler.tespit süresi boyunca da ceza yer. Sicilden kuruluş bittikten sonra müracaat edebilir.Eğer ortak bağkurdan emekli ise ek para yatırmadan maaşından kesebilirler.SSK dan emekli ise eyrıca para yatırması gerekebilir.geç bildirimde ceza tutarını tam olarak bilmiyorum.

Her ne kadar sicil tüm kurumlara müracaat ediyor olsa da işlemin hızlı yürümesi açısından ayrıca bu kurumlara elden de müracaat edilmesi yerinde olur.Sicil daireye evrakları gönderdikten sonra daire bekletebilir,sicil geç gönderebilir (15 gün içinde gönderir genelde). Çoğunlukla vergi dairesi ayağını bizler (müşavirler) takip ederiz.

tahsin bey birde mali müşavirin oda faaliyet belgesi gereklimi hem sicile hemde vergi dairesine.
birde kuruluş bildirim formunu mali müşavirin imzalaması şartmı

Hayır faaliyet belgesine gerek yok.Bizler bildirim formlarını hep imzalayıp veririz.İmzalamadan hiç vermedim.Ama imzasızda alırlar sanıyorum.