Şirket kuruluşunda belge sayısı

akara

Katkı Sunan Üye
Aman sayın formdaşlar kulaktan dolma bilgilere uyup belgeleri sayısından az tasdiklettirmeyin ..ltd kuruluşunda internette dolaşan 3 nüsha ana sözleşme söylemine kandık..... meğer en az 7 nüsha hazırlamak lazımmış 4 ticaret odası 2 noter 1 kendimize hatta onu da fotokopi çektirip vergi dairesine.. adres değişikliği varsa 1 deftere 2 odaya 1 notere yani 4 nüsha..böylece kazancımızı örnek çıkarttırma yolu ile ??? noterle bölüştük:)

Ynt: Şirket kuruluşunda belge sayısı

Yeni bir şirket kurdum 3 nüsha aldım noterden sözleşme 2 asıl +2 fotokopi sicile verdim 1 asıl vergi dairesine verdim Daireye vermeden önce imza sirkülerini çıkardım. Yani toplamda 3 tane yeterli .Şimdiye kadar 5-6-7 gibi
suret yaptırmadım.Gerekde yok.

Kolay gelsin

Hangi sicil bu.? Fotokopi aldılar öylemi.?

İstanbul 4 adet istiyor ama 2 asıl 2 fotokopi verirseniz alıyorlar daha önceden 3 adet isteniyordu o zaman da 2 asıl 1 fotokopi veriyordum.

Bunu öğrendiğim iyi oldu.
Teşekkürler.

Şimdi İst.ticaret odasını aradım.Sözleşmelerin 4'ünü de asıl istiyoruz diyorlar.Bugüne kadar da hep böyle verdik.

Sorunca bizede öyle diyorlar ama ben şimdiye kadar kurduğum hiç bir şirkette hepsini asıl vermedim daha 10 gün önce kurdum şirketi 2 asıl 2 fotokopi aralık ayında bir şirket kurdum onada 2 asıl 2 fotokopi verdim.

Siz sormayın götürüp verin.

Kolay gelsin

Bende şaşırdım, fotokopi alınmasına, onun içinde tekrar sordum.Ama dediği gibi ticaret odasında telefon ile verilen bilgilerde klasik cevaplar verirler, uygulamada farklı yaparlar.
İlk gittiğimde banko memuruna soracağım bende.

İto dediğim dedik bir kuruluştur.Burunlarından kıl aldırmazlar.

Noterden suret çıkarmak asıl onaylatmaktan daha pahalı.4 suret onaylarız,sonra hepsini alıp yeniden onaylatmaya kalksak daha pahalıya gelecek.Memurların bir dediği diğerini tutmuyor zaten..Birde hangi şubeye verdiniz.Perpa'ya mı Kadıköye mi İstoç'a mı? Hepsi farklı alabilirler.Ben kadıköye sordum..

istanbulu bilmem ama ankarada hala 3 adet yeterli oluyor. ankarnın gözünü seveyim. :D

Kadıköy sicile verdim kuruluşu.

Bildirim sadece ticaret odasına yapılmaya başladığından beri bu şekilde veriyorum.

Zaten şöyle düşünün 4 nüshanın biri kendilerinde kalıyor biri vergi dairesine biri ssk ya biri bölge çalışmaya gidiyor zaten ssk ve bölge çalışma açılışlarında bütün evrakları fotokopi koyuyorum.kendilerinde kalan ve daireye gönderilen asıl oluyor ssk ve bölge çalışmaya fotokopileri gönderiyorlar herhalde.

Birde sitede tescil talepnamesindende 2 suret isteniyor ondan da her zaman bir tane yaptırıyorum bir tanede fotokopisini koyuyorum. Şimdiye kadar hiç bir şirketim bunlardan dolayı geri dönmedi .

İlk defa geçen sefer cüzdan suretlerindende bir asıl bir fotokopi koydum bir sorun çıkmadı bundan sonra cüzdan suretlerindende bir asıl bir fotokopi koyacağım.

Kolay gelsin

bilemiyorum.. risk ne derseniz tekrar aslı gibi yaptırmak zorunda kalmaktır... bizim vergi dairesi de işe başlama evrakına fotokopi ana sözleşme eklememize ses çıkarmadı.... nedir zaten bu damga ve kağıt israfı ito her merciye yolluyor ise biz neden telef oluyoruz..inanırmısınız düzeltmeyi bile 4 nüsha istedi giyimkent..ama bir yerde dediğinize katılıyorum noterdeki kız bazıları tek nüsha alıyor yine de bi sorun demişti odaya sorunca 4 asıl dediler..:)

Kadıköy Tic.odasına bizzat gidilerek görüşüldü.Sözleşmelerden 2 asıl 2 fotokopi,nüfus cüzdan suretlerinden de 1 asıl 1 fotokopi kabul edildiği söylendi.

aydınlatıcı oldu teşekkürler..ne yapacağımızı bilelim bari..