fonradar

Şirket Kuruluşunda Noter Makbuzları Muhasebe Kaydı

veli

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar xxx ltd.şti kurdum kuruluşta notere bir takım masraflar yapıldı.Şirket adına da makbuz var şirket ortakları adına da ...burada ortaklar adına çıkan makbuzları da kuruluş gideri olarak kaydetsem doğru olur mu ?

Bu tür işlemde notere tüm makbuzların şirket adına çıkartılmasını talep etmekteyim. Şayet ortaklar adına olan makbuzlarınız varsa gider olarak işlemeyin derim.

Bu tür işlemde notere tüm makbuzların şirket adına çıkartılmasını talep etmekteyim. Şayet ortaklar adına olan makbuzlarınız varsa gider olarak işlemeyin derim.

Sayın meslektaş noter artık sistem üzerinde değişiklik yapamadıklarını söyledi. O halde en iyisi işlememek

Eğer adına belge alınan gerçekten şirket ortağı ise bir sorun yoktur. Kuruluş giderleri adı altında işlenir ve amortimana tabi olur.

Selamlar
Kurulu bir şirket olmadan tabiki noterde yapılan bazı harcamalar ortakların adlarına düzenlenecektir.Yapılan harcamalarda şirket kuruluşu için olduğu aşikar olacağından bu giderler kayıtlara alınabilir.İster aktifleştirerek (kur.ve örgütlenme giderleri) amortisman yoluyla, istenirse direkt giderleştirilebilir.Benim önerim kuruluş gideri olması yönündedir.
Ayrıca giderler yapıldığı anda,şirket kurulu olmadığından ve ortada bir "kasa" hesabından söz edilemeyeceğinden bu harcamalar kayıtlara alınırken her ortağın hissesi oranında "ortaklara borçlar" hesabı karşılığında kayıtlara almak daha doğru olacaktır.
benim uygulamam bu şekildedir.