Şirket ortağı bağkur

Üyelik
15 Tem 2005
Mesajlar
182
arkadaşlar biraz acil yardım ederseniz seviniriz

X kişi 29/01/2005 de sgk lı olarak bir şirkette çalışıyor.

sgk lı iken 23/02/2006 da bir şirkete ortak oluyor.. ortakken sgk ara verilmediği için bağkura geçmiyor..

ancak 22/01/2008 de askere gidişinden dolayı sgk çıkışı yapılıyor.. fakat ortaklı devam ediyor hala..

02/06/2008 terhis oluyor. sgk olduğu şirkette tekrar çalışmaya devam ediyor.. tekrar sgk ya giriş yapılıyor ancak 22/08/2008 de 80 gün kadar bir boşluk oluyor..


askerlik dolayısı ile terhis olunduğunda sgk ya devam ettirilebiliniyor..fakat 80 gün boşluk var problem burda doğuyor bağkurdan devam etmek zorundamıydı.. aradaki boşluk kabul edilebilinir mi?


22/08/2008 den beride hala sgk yatıyor ve şirket ortaklığı devam ediyor...
 

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,146
Konum
İstanbul
Ynt: şirket ortağı bağkur

Milat 01.10.2008
bu tarihten itibaren kesintisi yoksa sorunsuz devam edebilir.
 

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,146
Konum
İstanbul
Ynt: şirket ortağı bağkur

Sayın Ali Tezel tarafından yazılmıştır.

Eski sigortalıların durumu:

SS ve GSS Kanunu gereğince, 1.10.2008 gününden önce Bağ-Kur'lu olması gereken bir faaliyeti olup da bugüne kadar Bağ-Kur'a kayıt olmamış olanlar için Bağ-Kur sigortalılığın 1.10.2008 gününden sonrası için geçerli olacağı belirtilmekte.

Öte yandan isteyenler, 1.10.2008 gününden geriye doğru 4.10.2000 gününe kadar geçen zamandaki Bağ-Kur'luluk sürelerini de 6 ay içinde (1.04.2009 gününe kadar) SGK'ya müracaat ederek borçlanabilecek, ama bu tamamen isteyenler için geçerli.

Kendi şirketinden SSK'lı olan işvereni kurtaran düzenleme

28 Eylül 2008 Pazar günü Resmi Gazete'de yayınlanan, '5510 sayılı Kanun Gereğince Sigortalı Sayılanlar, Sayılmayanlar, Sigortalılığın Başlangıcı, Kuruma Bildirilmesi ve Sona Ermesi Hakkında Tebliğ' hem eski hem de yeni sigortalı olanların bazı durumlarına açıklık getirmiştir. Tebliğin 'V- Sigortalılık hallerinin çakışması' başlıklı bölümüne göre;

1.10.2008 tarihinden önce 5510 sayılı kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı oldukları halde, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden bu kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine tabi (SSK'ya) prim ödemesi olanların sigortalılıkları kesintiye uğrayıncaya kadar devam ettirilir.

*****
Son paragrafa dikkat ediniz.....
 
Üyelik
26 May 2010
Mesajlar
661
Konum
MERKEZ
Ynt: şirket ortağı bağkur

Sn. Twolf son paragrafın bu soruyla pek ilgisi yok.
01.10.2008 tarihinden önce kişi kendi ortak olduğu şirkette sigortalı ise sigortası kesintiye uğrayana kadar kendi şirkettinde ssk'lı olarak görünebilir. burda bir sorun yok. Burada belirtilmek istenen 01.10.2008 tarihinden sonra kişinin kendi ortak olduğu şirkette ssk'lı olamayacağıdır.

Ancak sorulan soruda kişi şirket ortaklığı devam ederken ssk'lı çalışmasına ara vermiştir.
Kişi bu durumda bağkura tabi oluyor ve Kişi bağkura tabi iken ssk'lı olarak tekrar çalışmaya başlamış olsa bile şu an bağkura tabidir.
 

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,146
Konum
İstanbul
Ynt: Şirket ortağı bağkur

Üstadım maalesef size katılamıyorum.
Bende de buna benzer bir durum vardı.Ve konuyu Sayın Ali Tezel ile yüzyüze görüşmüştüm.(ücret karşılığı danışmıştım demek daha doğru olur)
Ortak 01.10.2008 den önce şirkette sigortalı iken ortak olmuş.Ortak iken askere gitmiş,askere giderken sigortadan çıkışı verilmiş.Geldikten sonra tekrar ortak olduğu şirketten girişi yapılarak ssk'sı devam etmiş.Haliyle ekim 2008 den önce arada boşlukları olmuş.Bizde aynı tereddütle "acaba bağkurlu mu olmalıydı?" diyerek üstada danıştık.Kabaca ekim 2008 den önceyi unutun.Bu tarihten sonra kesinti olmadıkça bağkura geçmesine gerek yok şeklinde cevap vermiştir.
Soru hemen hemen aynı.

Soruda da dikkat ederseniz verilen ara ekim 2008 den önceye ait olup tekrar başlangıçta yine ekim 2008 den öncedir.Dolayısıyla bana göre sigortası kendi şirketinden devam edebilir.
Benim görüşüm böyledir.

Saygılar.
 
Üyelik
26 May 2010
Mesajlar
661
Konum
MERKEZ
Ynt: Şirket ortağı bağkur

Sn. Twolf

Sizin verdiğiniz örnekte eğer kişinin ssk'lı çalışmaya ara verme süresi, askerlik süresi kadar ise bu ssk'nın kesintiye uğradığı anlamına gelmemektedir. Yani askere giderken ssk'dan çıkış verip tekrar askerden dönüşte ssk girişi yapılmışsa ssk'ya ara vermemiş sayılır ve bağkurlu olmasını gerektirecek bir ssk kesintisi söz konusu değildir.

Soruda bahsedilen kişi askerlik sonrasında ssk'lı çalışmaya başlamamış 20 güne yakın ara vermiştir ve dolayısıyla bağkura tabi olmuştur.

Birde şöyle bir durum olabilir.

Bildiğiniz gibi 01.10.2008 tarihinden önce kişinin bağkura tabi olmasını gerektiren bir durumunun olması ancak kişinin 01.04.2009 tarihine kadar kayıt yaptırmaması durumunda bağkurluğu 01.10.2008'den itibaren başlıyor. Sizin işlem bu şekilde olmuş olabilir yani kişi 01.10.2008'den önce bağkura geçmiştir ancak 01.04.2009 tarihine kadar kayıt yaptırmadığı için bağkur başlangıcı 01.10.2008 tarihi olarak kabul edilmiştir ve bu tarihten önce ssk'sı olduğundan bağkura kaydolması gerekmemiştir.
 
Üyelik
9 Eyl 2007
Mesajlar
1,454
Ynt: Şirket ortağı bağkur

BAĞKURLU OLMASI GEREKİRDİ
en kötü ssk iptalde olsa bağkur primlerine sayılır
 
Üyelik
10 Ara 2009
Mesajlar
992
Ynt: Şirket ortağı bağkur

Yalnız ben şunu anlamadım olayın çok geçmişine gitmeye gerek yok , 22/08/2008 de 80 gün ara veriyor, buradaki aradan kasıt ne? 22/08/2008 de ssk dan mı çıkıyor, ikinci olarak 22/08/2008 de +80 gün sonra tekrar ssk ya mı giriş yapılıyor? veya 4/a ya? Eğer ekim 2008 in bir gün öncesi sadece 4/b sigortalılığı var ise problem var demektir ama ekim/2008 in bir gün öncesi 4/a lılığı da var ve devam ediyorsa hala problem yok.
_________________________________________________
Ben yazarken diğer iki mesaj gelmiş şimdi yeni mesaj yazmaya kalksak 40 saniye bekle diyecek bu mesajda düzeltme yapıyorum.

Primleri diğer sigortalılık hali için sayılır biraz problem olur ama olur. Ancak 4/a primlerinin gider yapılması noktasında ileride sıkıntı çıkabilir.
 

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,146
Konum
İstanbul
Ynt: Şirket ortağı bağkur

Askerlik dönüşü (terhis) 02/06
ssk girişi 22/08
aradaki boşluk 80 gün
Eğer doğru anladıysam tekrar sigorta başlangıcı 01.10.2008 den önce yapıldığı için ve halen devam ettiği için bence ssk sı devam edebilir.
 
Üyelik
10 Ara 2009
Mesajlar
992
Ynt: Şirket ortağı bağkur

Aradaki 80 günlük boşluk 02/06-22/08 arasındaki boşluk ise konuyu ssk ve bağkur mevzuatınca değerlendirmek lazım geçmişten kalma bir genelge olacaktı bulup onu okumak lazım.
 
Üyelik
9 Eyl 2007
Mesajlar
1,454
Ynt: Şirket ortağı bağkur

01.10.2008 dan önce arada boşluk olsada bağkura geçilmiyormuydu ?
tabiki arada boşluk olduğunda bağkurlu olması gerekirdi bu işin eski yasa yada yenisiyle alakası yoktur
sonuçta bağkurlu olması gerektiği dönem olmamaış hatalı anlaşılırsa bağkura kaydırılır
 

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,146
Konum
İstanbul
Ynt: Şirket ortağı bağkur

Arkadaşlar (tabi çokta ısrarcı olmak istemiyorum ama) 5510 sayılı kanunda SİGORTALILIK HALLERİNİN ÇAKIŞMASI maddesini okuyunuz.Bu kanunla milat 01.10.2008 olarak belirlenmiştir.Hatırlarsanız bundan önceki kanunlarda da 04.10.2000 gibi bir milat tarihi vardı.Yani bana göre 4a veya 4b'ye tabi devam edip etmeme yeni kanuna göre 01.10.2008 tarihinden sonrasına göre değerlendirilmelidir.Ben Ali Tezel üstadımızdan aldığım bilgiyi sizlerle paylaştım.Artık gerisi sizin bileceğiniz iş :)
Saygılar.
 
Üyelik
10 Ara 2009
Mesajlar
992
Ynt: Şirket ortağı bağkur

Tahsin Bey dediğiniz doğru, öteden beri gelenler için bir farklılık var ancak bu kişinin 22/08/2008 deki bağkuru devam ederken ssk lılığı problemli sanki yani arada 80 günlük boşluk bağkurca doldurulmuş olması lazım değil mi? o problemi görmezden gelirsek ekim/2008 önceki hem 4/a hem 4/b olduğundan devam eder.
 
Üyelik
26 May 2010
Mesajlar
661
Konum
MERKEZ
Ynt: Şirket ortağı bağkur

Burada,

01.10.2008 tarihinden önce veya sonra olsun farketmez,

Kişi şirket ortağı ve (bir süre boşluk verilerek) ssk'lı çalışmasıda yok.

Bu durumda kişi bağkur'a mecburen tabi olacak.

Ancak dediğim gibi 01.10.2008'den önceki tarihte bağkura geçmesi gereken, ancak bağkura 01.04.2009 tarihine kadar kayıt yaptırmayanların kayıtları iptal edilerek bağkura girişleri 01.10.2008 kabul edildi.

Bu durumda 01.10.2008 tarihinden önce ssk'lı çalışması var ise ssk'lı çalışması devam ettiği sürece bağkura geçmesi gerekmez diye düşünüyorum.
 

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,146
Konum
İstanbul
Ynt: Şirket ortağı bağkur

Sayın Kanunkaide üstadım düşüncenizde haklısınız.Fakat benimde bildiğim 01.10.2008 den önce bu tip boşlukların artık önemli olmadığıdır.O boşluk o şekilde kalacaktır.Kanunun ilk baktığı tarih 01.10.2008 olup bundan önceki boşlukların artık bir önemi yoktur.Bu boşluk konusunda çok emin konuşmak istemiyorum ama aldığım bilgi ve yaptığım uygulamalarda bu tarihten önceki boşlukların bir öneminin kalmadığını gördüm ve bende bu kanaatteyim.Bu kanun çıkmasaydı bağkur hemen kabaca "hoop sıra bende" diyerek araya girebilirdi.Ama bu kanun bağkurum bu tarihlerde araya girmesine kanımca engel olmuştur.
Saygılar.

Mesajı gönderirken farkettim.
Sayın REVİZYON son cümlenizden hemfikir olduğumuzu mu anlamalıyım?

Bu arada konuyu soran arkadaşımız acaba izleme moduna mı geçti.Bizi birbirimize düşürüp gerimi çekildi acep :)
 
Üyelik
26 May 2010
Mesajlar
661
Konum
MERKEZ
Ynt: Şirket ortağı bağkur

twolf ' Alıntı:
Sayın REVİZYON son cümlenizden hemfikir olduğumuzu mu anlamalıyım?
Bu arada konuyu soran arkadaşımız acaba izleme moduna mı geçti.Bizi birbirimize düşürüp gerimi çekildi acep :)
;D

Sn. Twolf

Dediğim gibi kişi ssk'lı çalışmasına ara vermesiyle kendiliğinden bağkura tabi olmuştur. (Bu kesin olacak bir durum)

Ama daha sonra kişinin bağkur girişi 01.10.2008 tarihine çekildiğinden (önceki bağkur günleri ve primleri iptal olduğundan) ve ssk girişi 01.10.2008 tarihinden önce olduğundan kişi bağkura geçmemiştir.
 
Üyelik
15 Tem 2005
Mesajlar
182
Ynt: Şirket ortağı bağkur

arkadaşlar öncelikle cevaplarınız için çok teşekür ederim.

aradaki 80 günlük boşluk muhtemelen düşünülmedi .

benimde bildiğim kadarıyla aradaki boşluk nedeli bağkurlu olması lazımdı ancak sayın revizyonun dediği ile bağkur girişleri 01/10/2008 e çekildi ise bağkurlu olmak zorunda değil... çünkü bu tarihten önce geliyor 4/a sigortalılığı...

birde arkadaşlar asker dönüşü sigortalılığı kendi şirketinde değil eski sigortalı olduğu şirketten devam etti..

ismmo ya danıştım onlar 4/b geçmesi gerekli dediler.. kafam karıştı birazda..
 
Üyelik
15 Tem 2005
Mesajlar
182
Ynt: Şirket ortağı bağkur

bu arada twolf bey burdayım :):)

dün çok yoğundum siteye giremedim..
 
Üst