Şirket Ortağı Ölüm

Eski eşim yaklaşık 1 ay önce vefat etmiştir. Geriye 7 ve 11 yaşlarında 2 çocuğumuz mirasçı olarak kalmıştır.

Muris Tas. Hal. Limited şirket ortağıdır.
Şirket 2005 yılında 2 ortaklı olarak kurulmuş. Sgk kayıtlarında muris şirket varlığı süresince hiçbir sgk (bağkur veya ssk) kaydı yok. Şirket inşaat konusunda. Şirket adresi olarak gösterilen dükkan ortakların beraber imzaladıkları taksitli alım sözleşmesi ile alınmış ve diğer şirket ortağı(müdürü aynı zamanda diğer ortak şimdi de tas.memuru) %50 sini şirket muhasebecisi %50 sini şahıslarına tapulamış. (sözleşme mevcut) Şirketin yaptığı inşaat işi dolayısıyla 2007 den itibaren devam eden tazminat davaları var. 2006 da tasfiye haline girmiş. Dava henüz kesinleşmemiş ancak tas.memuru olan ortak davada karşı tarafla anlaşmak istiyor. Anlaşabilir mi? Tasfiye dava sonucunu beklemek zorunda mı?
Dava konusu inşaat işi yapılan gayrımenkulde diğer şirket ortağının 2 şahsi tapulu dairesi şirket muhasebecisinin de 2 şahsi tapulu dairesi var. Tüm bunlar 2006 yılında diğer şirket ortağı ve muhasebeci arasında edinilmiş ancak şirkete hiç bir şekilde dahil edilmemiş. Şirket ortağı eski eşimin de şirket kurulumundan vefatına kadar hiçbir edinimi yok. Şirket müdürü diğer ortak ve aynı zamanda tasfiye memuru da bu ortak. Şirket muhasebecisi eski eşimin erkek kardeşi. Eski eşim ile 2005- 2006 yıllarında boşanma davamız vardı kendisi alkol alan ve sorunlu biriydi.

1) Şirket ortağı benden (çocukların velisi olarak) imza istedi, şirketi tasfiye etmek için.
2) Ben de kendisinden şifaen ölüm ititbariyle bilanço istedim. Verip vermeyeceğini bilemiyorum. Vermez ise yasal isteme prosedürü nedir?
Bu bilanço çocuklarımı bağlar ve korur mu? Bilançoya girmemiş borçlar reddedilebilir mi? Bilançoya hangi giderler yazılabilir? Ortağın kendi cebinden ödediğini beyan ettiği giderler var, çocuklarım bunu ne şekilde dikkate alır?
3) Vergi dairesine verilmemiş epey KDV vs. beyanname var. Bunlardan çıkacak cezalara karşı tasfiye memuru ve muhasebecinin sorumluluğu yok mu? Çocuklarım onların ihmalinden yüksek tutarlarla yüzyüze mi ?
Çocuklar için ve yasal anlamda en doğru tasfiye ve tespit yolu ve yasal mecburiyetleri/yükümlülükleri/hakları nedir?

sn 12aa12;

Bu sorduğunuz konularda burdan verilecek bilgilerle malesef yeterli sonuca ulaşamazsınız.
Size tavsiyem vakit kaybetmeden güvenilir deneyimli bir meslek mensubundan yardım almanızdır.

Selamlar
Öncelikle başınız sağolsun.
Sorunlarınız hem hukuksal boyutta hemde vergi mevzuatı boyutundadır.Dolayısıyla bu sorunları ancak profesyonel destek alarak çözebilirsiniz.Burada anlatılacak 3-5 cümle size yardımcı olamayacaktır.Nacizane tavsiyem avukat ve mali müşavir nezaretinde 3'lü bir toplantı yapmanız ve sorularınıza yüzyüze cevap bulmak olacaktır.
Saygılar

Değerli forumcular,

Bir konu dikkatimi çekiyor. Hanımefendinin başı sağolsun öncelikle, tabiki acısı tarif edilemez.

Ancak genel olarak dışarıdan bazı kişiler bir soruya cevap almak için üye olup, selam dahi vermeden sanki burdakiler yanıtlamak zorundaymışçasında sorularını sorup yanıt alıp gidiyorlar.

Bu bence hoş bir durum değil. En azından soru sorulan mesajın sonunda bir teşekkür edilmeli ki insanlarda cevap verme isteği oluşsun. Bu bir nezaket kuralı olmalı.

Saygılar,

Değerli forumcular,

Bir konu dikkatimi çekiyor. Hanımefendinin başı sağolsun öncelikle, tabiki acısı tarif edilemez.

Ancak genel olarak dışarıdan bazı kişiler bir soruya cevap almak için üye olup, selam dahi vermeden sanki burdakiler yanıtlamak zorundaymışçasında sorularını sorup yanıt alıp gidiyorlar.

Bu bence hoş bir durum değil. En azından soru sorulan mesajın sonunda bir teşekkür edilmeli ki insanlarda cevap verme isteği oluşsun. Bu bir nezaket kuralı olmalı.

Saygılar,

Bu konuda maalesef daha önce uyarı ve temenniler konusunda oldukça mesaj yazmıştım.Ama yapacak bişey yok anlaşılan..Bizler hatırlatmaya,üyelerde bu şekilde yazmaya devam edecekler demekki..