Şirket Ortağının 4/a Sigortalılığı

Bir mükellef halen bir şirkette 4/a sigortalı olarak çalışmaktadır.Yani halen sigortalıdır. Mükellef limited şirket kurup kurucu ortak olmak istemektedir. Halen çalışmış olduğu şirketten ayrılıp kendi şirketinde 4/a sigortalılığı kesintiye uğramaksızın ssklı olarak çalışabilirmi?

Ynt: şirket ortağının 4/a sigortalılığı

YENİ YASAya göre ortak kendi şirketinde 4/a lı olamaz

Sezgin özcan teb kobi tv soru cevap

Sigortamı Ortağı Olduğum Şirkete Aldırdım, Geçerli midir?

Bağ-Kur sigortalısı olması gereken limited şirket ortaklarının, ortağı oldukları şirketlerinde SSK kapsamında sigortalı olup olamayacakları 1 Ekim 2008 öncesinde tartışmalı bir konuydu.
Bir kişi SSK sigortalısı iken şirket ortağı olduğunda, SSK sigortalılığı kesintiye uğrayıncaya kadar Bağ-Kur sigortalılığı askıda kalıyor ve başlamıyordu.
SSK sigortalısı iken limited şirket ortağı olanlar da, bu sigortalılıklarına ara vermeksizin ortak oldukları şirkette sigortalılıklarını başlatıyorlardı. Böylece SSK sigortalılıkları kesintiye uğramadan ortak oldukları şirkette devam ediyordu.
Bu durum zaman zaman emeklilik aşamasında sorun olsa da sosyal güvenlik kurumlarının farklı olması nedeniyle çoğu zaman bu ilişki kurulamıyordu.
Ancak 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren durum değişti.
5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 53. maddesine göre, 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren, 4/b kapsamında sayılan bir kişi, ortak olduğu işyerlerinden dolayı 4/a kapsamında sigortalı bildirilemeyecek.
Ancak 1 Ekim 2008?den önce ortağı oldukları şirkette 4/a (SSK) kapsamında sigortalı olanların bu sigortalılıkları kesintiye uğrayıncaya kadar devam edecek.
Dolayısıyla soru sahibi izleyicimiz 4/a kapsamındaki sigortalılığını 1 Ekim 2008 den sonra kendi şirketine aktardığından, 4/a kapsamındaki sigortalılığı geçersiz sayılır.
Bu nedenle ya şirket ortaklığından ayrılması ya da 4/a sigortalılığını sona erdirip 4/b kapsamında sigortalı olması gerekiyor.

Ynt: Şirket Ortağının 4/a Sigortalılığı

merhaba,
bir sorumda benim olacak, yardımcı olabilir misiniz? limited şirket ortağı (hissesi %3) başka bir şirketten kendisini ssk lı gösterebilir mi?

davut79 ' Alıntı:
merhaba,
bir sorumda benim olacak, yardımcı olabilir misiniz? limited şirket ortağı (hissesi %3) başka bir şirketten kendisini ssk lı gösterebilir mi?
Merhaba,
Limited şirket ortakları 5510 sk.md 4/b (bağ-kur) kapsamındadır, kendilerine ait veya başka bir işyerinde 4/a lı olarak çalışamaz.

Kemal ' Alıntı:
... kendilerine ait veya başka bir işyerinde 4/a lı olarak çalışamaz.
Çalışamaz diye kestirip atmak hatalıdır, giriş zamanına göre değişir.

T U R K O ' Alıntı:
Kemal ' Alıntı:
Daha önce ssk yoksa ve devam etmiyorsa Şirket ortağı olduktan sonra çalışamaz diye biliyorum yanılıyorummu

1 ekim 2008 tarihinden önce ssk (4a) lı ise ve sigortalılığı kesintiye uğramadıysa yani 1 ekim 2008 den önce süre gelen bir sigortalılık varsa (kesintisiz) 4a sigortalılığı devam ediyor. başka bir şirkette de sigortalı olur diye biliyorum.
başka bir versiyonu da bir kişi 1 ekim 2008 tarihinden önce bulunduğu şirkette 4a ile çalışıyor bu süreden önce şirket ortağı oluyor. bu kişinin sigortası 4a dan devam eder diye SGK tarafından verilmiş bir cevaba göre söylüyorum.

olayın 01 ekim 08 ile alakası yoktur
bağkurlu işlemden önce ssk lı ise bağkurluluk durumu daha sonra olduysa bağkura gerek yoktur

T U R K O ' Alıntı:
Kemal ' Alıntı:
Sayın Turka açıklayında bizde hatamızı anlayalım.

Cevap verdiğiniz soruya karşılık; Kişi külfetine katlanarak önce şirket ort geçici birine devreder başka bir yerden 4/a girişi yapılır sonrasında tekrar hisselerini devralır.