Şirket Ortağının Doğum İznine Ayrılması

Herkese selamlar,

Benim sorum, çalıştığım A.Ş.'de SGK'lı olarak işe başlayan genel müdürümüz daha sonra şirket ortağı oldu. Şuanda fiili olarak devam etmekte ve SGK primi ödenmektedir. Bugünlerde kendisi doğum iznine ayrılacak ve dolayısıyla primi eksik ödenecektir. Doğum izninde raporlu olacağı için adına prim ödenmeyecek, şirket ortağı olduğu için sonrasında Bağkur'lu mu olması gerekecek? Teşekkürler herkese iyi çalışmalar.

Ynt: Şirket Ortağının Doğum İznine Ayrılması

SGK pirimini kesmeniz şart değil. Devam ettirebilirisiniz.

Üstad peki SGK kesileceğini varsayarsak tekrar prim ödemeye başladığımızda Bağkur'a mı geçeceğiz.

Kesinti yapmanız gerekmez diyorum. Bordroda ücret vermeye devam edebilirisniz. Kesinti olursa mutlaka 4/b olmalıdır.

nguroy ' Alıntı:
Kesinti yapmanız gerekmez diyorum. Bordroda ücret vermeye devam edebilirisniz. Kesinti olursa mutlaka 4/b olmalıdır.
Doğum iznine ayrılıp prim ödemelerinin kesintiye uğraması , işin sona ermesi ve 4b kapsamına girmesi demekmidir?
Doğum izni değil de örneğin 2 günlük hastalık için rapor alınmış olsaydı gene aynı şey mi olacaktı?

4 a lık durumu kesintiye uğrarsa . Aş yönetim kurulu üyesi olduğu için 4b olur demek istedim. Yoksa rapor alması kesinti anlamına gelmez tabii.