zirve

Şirket Ortağının Sağlık Giderleri.

Üyelik
26 Ocak 2007
Mesajlar
17
Merhaba.Limited şirketimizin emekli olan müdürünün özel hastanelerde yapılmış olan sağlık giderlerini gider olarak kaydedebilirmiyiz, ve kaydı nasıl yaparız?
 
N

nane

Ziyaretçi
Ynt: Şirket ortağının sağlık giderleri.

Direk gider olarak kaydemezsiniz. Kendisine yapılan ödeme bürüt ücrete dönüştürülerek vergi ve sigorta kesintileri yapılır.
 
Üyelik
26 Ocak 2007
Mesajlar
17
Ynt: Şirket ortağının sağlık giderleri.

bize hastane tarafında fatura edilecek.yaklaşık 100.000 ytl .
bunu nasıl giderleştirebilirim.yani bu ücreti brüt ücrete çevirip,gelir vergisini ödedikten sonra mı gider olur?
 
N

nane

Ziyaretçi
Ynt: Şirket Ortağının Sağlık Giderleri.

Bence kkeg de olmaz, ya ücret olarak tahakkuk ettirilip ödeme yapılır yada ortak borçlandırılır. Hastanenin ft şirket adına kesmeside hatalıdır. Şirket ortaklarından bu ödemeye itiraz eden olabilir.
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Şirket Ortağının Sağlık Giderleri.

Evet bütün bunlar olabilir. Diğer ortakların itirazını önlemek için yetkili kurul kararı alınabilir.
En doğrusu ortağı borçlandırmak. Aslında niye şirket ödüyor ki bu tamamen kişisel bir harcama. Ticari karın elde edilmesi ile hiç ilgisi yok.
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
Ynt: Şirket Ortağının Sağlık Giderleri.

Merhaba,
Öncelikle arkadaşımız anladığım kadarıyla şirket ortağından değil çalışanından bahsediyor. Bu arada, benim de soruyu soran arkadaşa bir sorum olacak. "Emekli" derken kastedilen "SGDP" tabii olarak çalışıyor olmasımı, yoksa emekli oldu evinde yatıyor anlamındamı??

Eğer SGDP ödenerek çalışıyor ise GVK 41/2 maddesine göre çalışanların tedavi ve ilaç giderleri indirilecek giderler içinde sayıldığı için ne KKEG yapmaya nede vergilendirilmesine gerek yoktur diye düşünüyorum.

Yok eğer emekli olmuş evinde yatan bir insansa bu durumda hiç bir şekilde şirket giderlerine intikal ettirilmemelidir.
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Şirket Ortağının Sağlık Giderleri.

Konu başlığı "Şirket ortağının sağlık giderleri"


Benim anladığım kadarı ile bu bir limited şirket. Hasta olan kişi de şirketin halen ortağı ve şirket müdürü ve büyük hissedar.
Ancak bağ kur dan emekli olmuş. Halen şirket müdür görünüyor.
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
Ynt: Şirket Ortağının Sağlık Giderleri.

nguroy ' Alıntı:
Konu başlığı "Şirket ortağının sağlık giderleri"

Haklısın ben başlığa dikkat etmemişim. Yine her zaman söylediğimiz ve uyardığımız bir durum var. Sorunun açık ve net şekilde sorulması.

Bu durumda benim görüşüme göre, hastane masraflarının şirket tarafından ödenerek gider olarak (KKEG olarak dahi) kayda alınması mümkün değil. Ödenerek ortağın borcuna yazmak bir çözüm olabilir. Ortağa ödenecek olan kar payından mahsup edilerekte kapatılabiir. Tabiki ortağa sağlanan bu finansal destek nedeniyle, KV açısından yapılacak bir denetimde başlarının ağrıyacağınada kesin gözüyle bakıyorum.
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Şirket Ortağının Sağlık Giderleri.

Yani illa niye şirket işe karıştırılıyor????? Bunu anlamam mümkün değil.
 

a.makineci

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
2,065
Konum
Bozüyük - BİLECİK
Ynt: Şirket Ortağının Sağlık Giderleri.

nguroy ' Alıntı:
Yani illa niye şirket işe karıştırılıyor????? Bunu anlamam mümkün değil.

Merhaba ;

Maalesef halk arasında halen " şirket olduğun zaman bütün giderlerini masraf yazarsın " görüşü ağır basıyor. Ve işin en üzücü tarafı da bu görüş bazı meslekdaşlarımızın ! yanlış bilgilendirmesinden kaynaklanıyor.
 
Üst