fonradar

Şirket Tarafından Karşılanan Şirket Ortağına Yapılan Sağlık Sigortası?

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
İyi hafta sonları arkadaşlar.Şöyle bir soru soracağım.
Ltd.Şirket ortağına ve eş ve çocuklarına özel sağlık sigortası yaptırılıyor.Sigorta ettiren kişi poliçede şirket diye geçiyor.Şöyle:

Sigorta ettiren: xxx Ltd.Şti.
Sigortalı : Bay A (şirket ortağı)
Bayan A (şirket ortağının eşi)
Çocuk A (şirket ortağının çocuğu)

Bir nevi paket aile sigortası ama sigorta ettiren şirket ve poliçe değeri yüksek.
1- Firma bu poliçeyi giderine kaydedebilir mi?
2- Veya (varsa) istisna düşülerek kaydedebilir mi?
3- Gidere kaydedilemezse şirketin ödediği bu tutar kayıtlara nasıl yansıtılacak?

Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.Saygılar.

Ynt: Şirket tarafından karşılanan şirket ortağına yapılan sağlık sigortası.Soru?

Sayın twolf

GVK Md. 63

3. [4] Sigortanın veya emeklilik sözleşmesinin Türkiye?de kâin ve merkezi Türkiye?de bulunan bir sigorta veya emeklilik şirketi nezdinde akdedilmiş olması şartıyla; ücretlinin şahsına, eşine ve küçük çocuklarına ait hayat, ölüm, kaza, hastalık, sakatlık, işsizlik, analık, doğum ve tahsil gibi şahıs sigorta poliçeleri için hizmet erbabı tarafından ödenen primler ile bireysel emeklilik sistemine ödenen katkı payları,

İndirim konusu yapılacak prim, aidat ve katkıların toplamı, ödendiği ayda elde edilen ücretin %10?unu (bireysel emeklilik sistemi dışındaki şahıs sigorta poliçeleri için ödenen primlerde, ödendiği ayda elde edilen ücretin %5?ini) ve yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarını aşamaz. Bakanlar Kurulu bu oranı %20 oranına kadar (bireysel emeklilik sistemi dışındaki şahıs sigorta poliçeleri için %10 oranına kadar) artırmaya ve belirtilen haddi asgari ücretin yıllık tutarının iki katını geçmemek üzere yeniden belirlemeye yetkilidir.

Bu durumda;

1- Sigorta firması Türkiye'de ise ve belirtilen hadler geçilmemek kaydıyla gider kaydedilebilir.
2- 5510 Sayılı kanunda istisna ile ilgili yeni düzenlemenin olup, olmadığını bilmiyorum bu yüzden araştırmadan net bir cevap vermek istemiyorum.

Saygılar.

Ynt: Şirket tarafından karşılanan şirket ortağına yapılan sağlık sigortası.Soru?

Şirket ortakları şirket çalışanı değildir. Bu giderler KKEG veya c/h olmalıdır.

Arkadaşlar şimdi aklıma geldi.Bir önemi varmı bilmiyorum ama.Sigorta yapılan şirket ortağı bağkurlu.Bu durumuda göz önüne alarak yorum rica ediyorum.

Ynt: Şirket Tarafından Karşılanan Şirket Ortağına Yapılan Sağlık Sigortası?

nguroy ' Alıntı:

nguroy ' Alıntı:

Ortak olarak düşünmedim, o yüzden atladım :)

Dediğiniz gibi KKEG veya C/H olmalı.

Teşekkürler. Saygılar.

Yorumlar için teşekkürler arkadaşlar.