fonradar

Şirket yöneticilerinin harcamaları

kaan070608

Katkı Sunan Üye
günaydın arkadaşlar.benim için çok önemli bir konu yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.arkadaşlar a.ş. yönetim ve denetim kurulu üyelerinin birlikte yedikleri yemek faturaları ve birlikte gittikleri tatil faturaları şirket tarafından ödenmekte olup yemek faturalarının özellikle ayda 3-4 kez olması ve bazende içinde alkollü içecek bedeli yazması durumunda; bu giderler için nasıl bir kayıt yapılmalıdır ve mali yönden sakıncası varmıdır.

Ynt: Şirket yöneticilerinin harcamaları

Selamlar
Belirli dönemlerde üyeler ve hissedarlar biraraya gelerek yemekli toplantı düzenleyebilir,bu olağandır. Makul tutarlı oldukları sürece bu giderleri temsil ikram giderleri altında toplayabilirsiniz.

Dinlenme ve eğlenme amaçlı gidilen tatil masrafları gider olarak kabul edilemez.Fakat işle alakalı veya üyesi olunan bir kurumun düzenlediği moral tanışma veya iş maksatlı tatil masrafları işle ilgili olduğu belgelenmek şartıyla giderleştirilebilir.

İşle ilgili olsun veya olmasın tüketilen alkol veya tütün mamulleri gider olarak dikkate alınmaz.KKEG niteliğindedir.

Saygılar

twolf ' Alıntı:
Selamlar
Belirli dönemlerde üyeler ve hissedarlar biraraya gelerek yemekli toplantı düzenleyebilir,bu olağandır. Makul tutarlı oldukları sürece bu giderleri temsil ikram giderleri altında toplayabilirsiniz.

Dinlenme ve eğlenme amaçlı gidilen tatil masrafları gider olarak kabul edilemez.Fakat işle alakalı veya üyesi olunan bir kurumun düzenlediği moral tanışma veya iş maksatlı tatil masrafları işle ilgili olduğu belgelenmek şartıyla giderleştirilebilir.

İşle ilgili olsun veya olmasın tüketilen alkol veya tütün mamulleri gider olarak dikkate alınmaz.KKEG niteliğindedir.

Saygılar

Arkadaşımız Çok Güzel Açıklamış +1

"İşle ilgili olsun veya olmasın tüketilen alkol veya tütün mamulleri gider olarak dikkate alınmaz.KKEG niteliğindedir."
Bu yorumunuzun dayanağı nedir?

Ayrıca ayda 3-4 kez ortaklar bir araya gelip moral yemeği yerlerse bu her türlü tolerans sınırını aşar doğrudan KKEG olur. :)

Müşteri yemeğe götürüldüğünde gelen faturada yemek bedeli ve alkol bedeli ayrı ayrı gösteriliyor.Alkol bedeli yerine içecek bedeli yazıldığında nasıl faturayı kayıt altına alıyorsak bu neden kayıt altına alınmasın?

sanırım içki faturalarının KKEG yazılması, GVK 41/7. maddede yazan hükmün yanlış yorumlanmasından kaynaklanıyor.
Halbuki o maddede geçen indirilemeyecek gider; alkol ve tütün mamullerinin reklam ve tanıtım giderlerinin % 50 sidir.. Kimi meslektaşımız maalesef bu maddeyi yanlış yorumladıklarından, içki faturalarındaki matrahın yarısını KKEG yazmakta, bazende mükellefin ve kendisinin başı ağrımasın diye de tamamını KKEG yazmaktadır..
Aslında bu madde yani GVK 41/7; alkol ve tütün ürünlerinin tüketimini reklam ile özendirilmesini önlemek amacıyla konulmuş bir maddedir.

Ölçü aşılmamak kaydıyla, içki faturalarındaki tutarlar gider yazılabilir kanaatindeyim. Tabiki ölçü aşılmamak kaydıyla...
Aksi yönde bir kanun maddesi yada tebliğe rastlamadım.

gamze_ ' Alıntı:
Müşteri yemeğe götürüldüğünde gelen faturada yemek bedeli ve alkol bedeli ayrı ayrı gösteriliyor.Alkol bedeli yerine içecek bedeli yazıldığında nasıl faturayı kayıt altına alıyorsak bu neden kayıt altına alınmasın?

Bunun nedeni inidirm konusu yapılmakla ilgili değil doğrudan kdv matrahı için. Bilindiği gibi Ymek bedelinde KDV %8 içkili yemekte ise % 18

Arkadaşlar alkolün gider yazılmasında hiçbir sıkıntı yok, sadece genel giderler içinde ki oranı önemli, diğer bütün temsil agırlama kalemlerinden farkı yok

sayın nguroy bu tür harcamaların kkeg gider kaydedilmesi durumunda hiçbir mahsuru yokmudur, şirket her zaman ödemesini yapabilirmi yani.

Öyle birşey demedim. Tamamen tersini söylüyorum. Bu tür harcamalar bence KKEG yazılmalıdır. Ancak bırda kriter içki değildir .
İrem35 ' Alıntı:
sanırım içki faturalarının KKEG yazılması, GVK 41/7. maddede yazan hükmün yanlış yorumlanmasından kaynaklanıyor.
Halbuki o maddede geçen indirilemeyecek gider; alkol ve tütün mamullerinin reklam ve tanıtım giderlerinin % 50 sidir.. Kimi meslektaşımız maalesef bu maddeyi yanlış yorumladıklarından, içki faturalarındaki matrahın yarısını KKEG yazmakta, bazende mükellefin ve kendisinin başı ağrımasın diye de tamamını KKEG yazmaktadır..
Aslında bu madde yani GVK 41/7; alkol ve tütün ürünlerinin tüketimini reklam ile özendirilmesini önlemek amacıyla konulmuş bir maddedir.

Ölçü aşılmamak kaydıyla, içki faturalarındaki tutarlar gider yazılabilir kanaatindeyim. Tabiki ölçü aşılmamak kaydıyla...
Aksi yönde bir kanun maddesi yada tebliğe rastlamadım.

Sn. İrem35 gayet güzel açıklamış. :)

sayın guroy kkeg gider yazdık diyelim hepsini.yöneticiler bu tür harcamaları istediği zaman dilediği kadar yapabilirmi sonuçta.

Basiretli yönetici yapmaz, zaten vergiden düşemediğini anlayınca bu faturaları getirmemeye başlayacaktır

Ant Z ' Alıntı:
Basiretli yönetici yapmaz, zaten vergiden düşemediğini anlayınca bu faturaları getirmemeye başlayacaktır
+
evet bende katılıyorum.

Yapmamalıdır.

Ticari kazancın tespitinde indirilecek giderler GVK'nın 40. maddesinde sayılmıştır.Buna göre esas olarak bir giderin ticari kazançtan indirilebilmesi için işletmenin ticari kazancının elde edilmesi ve idame ettirilmesiyle ilgili olması gerekir.Yani yapılan gider ile iş arasında illiyet bağının kurulmuş olması gerekmektedir.

Bu itibarla;

1-İşletmenin yönetici,ortak,hissedar vs. yapmış oldukları seyahat,ikamet,yemek masrafları işle ilgili olmak ve yapılan işin ehemmiyeti ve genişliği ile orantılı olması suretiye ticari kazançtan indirimi kabul edilir.(Gvk 40/4)
2-Sorunuzda belirtmiş olduğunuz harcamaların ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettilmesi kapsamında değerlendirilmesi mümkün gözükmemektedir.
Sonuç olarak;işle bağlantısı kurulamayan(aksini ispat edebilirsiniz) özel nitelikte harcamalar olduğundan kanunen kabul edilmeyen gider hükmündedir.