Şirketim Devam Ederken Başka Bir Şirkette Sigortalı Olarak Çalışabilirmiyim

SELAMLAR

bağkurluyum bir şirkette çalışmaya başlayacağım şirketimi kapatmadan ssk lı olabalir miyim
bağkurumu kapatmayı planlıyorum.

Teşekkürler

4/a lı sigortalı olabilirsiniz fakat sizin şirketinizde çalışan olarak sadece siz varsanız yerinize kendi şirketiniz için bir eleman bulmalısınız

mümkün ama şirketinizin iştigal konusuyla bağlantılı olarak. iktisas/ruhsat/ustalık belgesi gerektiren bir iş midir? yoksa ticari bir firma mıdır? örneğin meslek mensubu iseniz böyle birşey mümkün değil.

4/a lı sigortalı olabilirsiniz fakat sizin şirketinizde çalışan olarak sadece siz varsanız yerinize kendi şirketiniz için bir eleman bulmalısınız

Bu yorum doğru değil. Her şirkette mutlaka çalışan olması gerekmiyor. 4/a sigortalılığınız başladığı zaman 4/b zaten kendiliğinden sonlanır. Ancak yine de dilekçe vermek iyi olur.

meslek mensubu ndan kastınız mali müşavirlik ise, değilim
sadece bir inşaat faaliyeti konusunda danışmanlık yapıyorum
personel çalıştırmam mümkün değil
cezası varmıdır?
bir cezası bana göre olmaması lzm çünkü sigorta anlamında daha sigortaya daha fazla para ödenecek

Sayın nguroy un söylediği doğru. Ama teoride 4/a başladığında 4/b nin kesilmesi gerekirken,pratikte kesilmiyor . İnsanlar bir süre sonra 4 b kapsamında borç olduğunu örğendiklerinde dilekçe vs ile kuruma müracaat ederek borçlarını sildiriyorlar. Bence en başta 4/a kapsamında başladığınızda kuruma dilekçe verin 4/b nin sonlandırılması diye sonradan uğraşmayın.