SMİYB Kullanımı Varlık Barışı

2009 sonunda malumunuz bütün müşterilere yağmur gibi smiyb kullanımı yönünden yazılar gelmişti. Benim de bir müşterimin böyle bir durumu vardı. Biz de haliyle varlık barışından yararlandırdık. Varlık barışından yararlandırdığımız rakam 300.000,00 tl idi.

Şimdi bu varlık barışından yararlandırdığımız dönemler alakalı olarak defterlerimiz vergi denetmeni tarafından incelendi. Haliyle varlık barışından yararlandığımız ve mal aldığımız firmaların hangisinde sorun varsa varlık barışının o firmalar için kullanıldığını denetmen raporuna ekledi.

Ancak en sonunda denetmen bize şunu söyledi. Bu sorunlu faturalarınızla ilgili olarak bu belgeler geçersiz sayıldığından ama bu malları aldığınızı beyan ettiğinizden (stoklarınızın içine katıldığından) dolayı size belge almama cezası olarak bu belgelerin kdv dahil tutarının %10'u oranında ceza kesilecektir dedi. Bu konu ile alakalı olarak tarhiyat öncesi uzlaşma istiyorsanız rapora ekleyeyim dedi. Ben de haliyle tarhiyat sonrası uzlaşma istiyorum dedim.

Vergi denetmenine varlık barışında bulunanlara başka bir ceza ve vergi salınmayacağı konusunda kanuni olarak garanti verildiği halde neden ceza kesileceğini sorduğumda ise uygulamanın aslı bu şekilde diye cevap verdi.

Şu an bu sorunlu belgelerle alakalı olarak belgelerin kdv dahil tutarının %10'u oranında yani 33.000 tl civarında ceza kesilecek. Uzlaşmaya gider isek genel olarak kesilen bu cezayı %10'u oranına kadar indiriyorlar (3.300 tl) yoksa vergi mahkemesine gitmek daha mı doğru olur?

Ynt: SMİYB Kullanımı Varlık Barışı

Öncelikle yapılan incelemenin sonucu olarak denetmen size ne kadar matrah çıkardı.?Çünkü bu matrahtan yapılan varlık barışındaki yararlandığınız tutarın düşülmesi lazım.5811 de bu açıkça var.
Siz varlık barışına gidilmesinin nedeni olan faturalar için rapor tutuldu diyorsunuz, o zaman 300.000,00-TL kadar matrah çıkardı, bu durumda varlık barışı tutarınız kadardırki.Size herhangi bir matrah farkı çıkarmamalılar.
Eğer 400.000,00-TL matrah çıkarsaydı, üçyüzbini düşer. 100.000,00-TL üzerinden cezanızı öderdiniz.

sn.yalçın

5811 sayılı yasa usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezaları ile haksız iadelerle yapılacak tarhiyatları kapsamıyor.

bunun için idare tarafından yapılan işlem doğru.

uzlaşmada ise tutarın % 10'una kadar düşüyorlar ve teklif edilen rakamı bir değerlendirin.

iyi bir dava dilekçesi ile öucz'ne dava açıldığında kaybetme şansi yok.

Sayın zindan. denetmenin bize çıkardığı matrah farkından daha fazlası için biz varlık barışından yararlandık. zaten denetmen raporunda da bu şekilde izah etti durumu. Yani 5811 den yararlandığımız rakam matrah farkını fazlasıyla kapatıyor. Ancak sorun şurada, matrah farkından her hangi bir vergi veya buna bağlı olarak ziyaı cezası çıkmıyor. Çıkarılan ceza; alınan bu faturalar karşılığında mal alınmış olması fakat alınan belgelerin gerçeği yansıtmaması buna mukabil bu belgelerin hiç alınmamış olarak kabul edilmesi ve belge almama cezası düzenlenmesi.

Ancak sayın turca'nın belirttiklerine bakarsak varlık barışından yararlarananların büyük bir kısmının kullanılan bu belgelerle alakalı olarak kdv dahil tutarının %10 tutarında belge almama cezası yiyeceklerinden haberleri yoktu.

Sayın turca iyi bir dava dilekçesi demişsiniz ama. Sonuç itibariyle 5811 de bu konu içermiyorsa yapılacak ne var acaba? Sanırım vergi dairesinin göndereceği cezaya uzlaşma talep etmekten başka çare görünmüyor. (genel teammüllere göre %10 a ineceklerini umut ediyorum). Ya da bildiğiniz iddia edilecek başka şeyler varsa paylaşımlarınızı bekliyorum.

sn. yalçın

iyi bir dava dilekçesinden kasdım tabiki 5811 sayılı yasa ile ilgi kurmak değil.

buradaki kasdım 213 sayılı vuk 353. maddeye dayalı dava açılabilmesidir.

saygılar sunarım.

Sayın turca cevaplar için teşekkür ederim. Bu arada anladığım kadarıyla özel usulsüzlük ve usulsüzlük cezalarına tarhiyat sonrası uzlaşma talep edilemiyor sanırım. Bize kesilecek ceza da sanırım usülsüzlük olacak. Bu bakımdan bizim tarhiyat sonrası uzlaşma talebimiz bu ceza bakımından işlem görmeyecek. Vergi denetmeni tarhiyat sonrası vergi dairesinde uzlaşma yapabilirsiniz diye özellikle belirtmişti.

sn.yalçın

uzulsüzlük ve özel usulsüzlük cezası tarhiyat sonrası uzlaşma kapsamı dışındadır.

eğer ihbarnameler düzenlendi ise ya dava açacaksınız ya da indirim talep edeceksiniz.

ama eğer alt firmaların size fatura düzenlediği dönemde bir mükellefiyeti ve bir işyeri varsa size kesinlikle dava açmanızı öneririm.

Evet sayın turca özel usulsüzlük ve usulsüzlük cezaları tarhiyat sonrası kapsam dışındaymış. Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.