fonradar

Smmm E Beyanname Aracılık Ve Sorumluluk Sözleşmesi

arkadaşlar slm,1 yıllık sözleşme yaptığınız bi mükellefiniz yıl ortasında yada herhangi bir zamanda işyerini kapatırsa bu sözleşmeyi gibden hemen fesih etmek gererkirmi,yada beyanname vermeye devam ettiğimiz için yada sözleşme zaten yıl sonuna kadar olduğu için fesih yada iptal edilmese olurmu.şimdiden teşekkürler

Ben son beyannamesini de veriyorum, ondan sonra 15 gün içinde iptal ediyorum, sözleşme iptal tarihini de siz girdiğiniz için problem olmuyor, sen girdiğin tarihten itibaren 15 gün içinde iptal etmiş olman gerekiyor.
Ancak Kdv'sini verdiğin son ay itibari ile 15 gün içinde de iptal edebilirsin, iptalden sonrada beyanname verilebiliyor diye biliyorum.

Merhaba, konu üzerinden Ekim ayında kapanmış bir firmanın ilgili ayın kdv beyannamesi verildi. Fakat muhtasar üç aylık. Dolayısı ile sözleşme iptalim için 10-11-12 /2021 beyannamesini mi beklemeliyim. Şimdi iptal etsem muhtasar beyannamesini verebilmem gerekmez mi?

Merhaba, konu üzerinden Ekim ayında kapanmış bir firmanın ilgili ayın kdv beyannamesi verildi. Fakat muhtasar üç aylık. Dolayısı ile sözleşme iptalim için 10-11-12 /2021 beyannamesini mi beklemeliyim. Şimdi iptal etsem muhtasar beyannamesini verebilmem gerekmez mi?
Sözleşme iptal tarihinize ait olan aya ait beyannameyi verip öyle iptal etmelisiniz.Beyanname döneminiz 10-12 dönemi..Bu dönemin beyan verme süresi 1 ocakta başlayacağından şu anda sözleşmeyi iptal ederseniz bu beyanı veremeyebilirsiniz.Ocak ayında bu beyanları verin,Sonra sözleşmeyi iptal edebilirsiniz.Sözleşmeyi örneğin 20.01.2022 tarihinde iptal etseniz bile şubat ayındaki geçici vergi beyanını hatta mart nisan aylarındaki gelir/kurumlar beyanını verebilirsiniz.
yani burada dikkat etmeniz gereken sözleşme fesih tarihiniz beyan dönemlerinden sonraki bir tarih olursa o dönemlere ait beyanları verebilirsiniz.

Şayet (önceki uygulamaya göre) yinede verememe gibi bir durumunuz olursa sadece aracılık sözleşmesi girişi yapıp,beyanları yine verebiliyorduk.Ancak son düzenlemeyle Turmob ve Gib sözleşme karşılaştırması yapılacağından "sözleşme feshini yaptıktan sonra" Turmob'dan yapılamayan bir aracılık sözleşmesi sadece Gib üzerinden girişi yapıldığında beyan verebilecek misiniz o konu şu an benim kafamda muallak.

Ocak-2022 ayında bu dönem için yeni sözleşme istememesi adına, aralık ayında şayet verebilirsem beyannameyi vermiş olsam. Ocak ayında beyanname versiyon değişikliği olur ise sorun olur mu acaba.?

Ocak-2022 ayında bu dönem için yeni sözleşme istememesi adına, aralık ayında şayet verebilirsem beyannameyi vermiş olsam. Ocak ayında beyanname versiyon değişikliği olur ise sorun olur mu acaba.?
Aralık ayında 10-12 dönem muhtasarı nasıl vereceksiniz.?Sistem kabul edermi?

Çok saçma bir uygulama. Değişmesi gerek. Bir beyanname için sözleşme iptali adına üç ay beklenicek. Hatda bir yıl ;)

Kapattığı ayı kapsayacak şekilde istediğiniz zaman muhtasarı verebilirsiniz. İsterseniz örn; ocak ayında o yılın 4 döneminin beyanını da ayrı ayrı düzenleyip verebilirsiniz.(defter-beyan istisna) ancak tüm dönemlerin beyan dv peşin peşin ödemek zorunda kalabilirsiniz. Kısaca maliye süresi çok ilerde olan beyanı da kabul ediyor. (defter beyan öncesi geçici beyan dönemi yanlışlıkla bir sonraki dönem seçerek göndermiş ve acı bir tecrübe yaşamıştım.)
Şimdide uygulama aynımı bilemiyorum ama fesih tarihini içine alan ileriye dönük beyanları verebiliyorsunuz ancak eski beyanlardan birine düzeltme vermek isterseniz sistem izin vermiyordu. örn: 11 ay sözleşme feshi yaptınız 10-11-12 ay beyanını 01 ayda verebiliyorsunuz ama fesih tarihi sonrasında 7-8-9 dönemine düzeltme veremiyordunuz.