SMMM Hakkında Yardım

Öncelikle iyi akşamlar benim aklımda birkaç soru var. Ben iyi bir vakıf üniversitesinde ingilizce muhssebe ve denetm okumaktayım henüz hazırlık sınıfındayım ama buradan mezun olanların geneli pwc ve benzeri denetim şirketlerine giriyor ve benim düşüncem ileride ruhsatı alırsam büro açmak. Sizler mesleğin içindesiniz ben çok kararsızım hangi yönde ilerlemeliyim. Vakıf üniversitesine ödenen ücrete değer mi ? Fikir vermenizi istiyorum.

Son düzenleme:
Genel de yeni mezunların beyaz yakalı olmak için başvurdukları yerler big four denilen kurumlardır.Bu kurumlar sizin kanınızı emer.İşleri denetimdir.Kanınızı emerler fakat burada dayanıp işi öğrendiğiniz de ileride çok güzel konumlarda olursunuz.Size tavsiyem bu işi yapmak istiyorsanız okulun bitmesini beklemeyin.Dersleriniz olmadığı zaman part time muhasebe ofisinde işe başlayın.Gerekirse düşük ücret alın staj mantığı ile gidip çalışın.İleri de başarılı bir SMMM ya da denetçi olmak istiyorsanız muhasebe ofisinde çalışmanız gerekli.Tabi ki benim şahsi görüşüm.Hem okuyup hem çalıştıktan sonra diplomayı aldığınız gibi dil eksiğiniz yoksa (hem konuşma hem yazma ) big four olarak adlandırılan şirketlerde işe başlayın.size tavsiyem bu olur.saygılarımla.

dört büyükler kanınızı emer ama smmm büroları kanınızla yetinmez etinizi kemiğinizi kemirir :)

arkadaşların dediği gibi henüz yaşınız genç, yazları ya da haftaiçi bir iki gün muhasebe bürolarında gerekirse bedava çalışarak en azından temel uygulamaları kavrayabilirsiniz ve bu size mezun olduğunuz zaman gireceğiniz mülakatlarda vs. farkındalık olarak döner, avantaj sağlar. eğer yolunuz kesin olarak dört büyüklerden geçecekse staj sınav vb. masrafları onlarnı karşılayacağını unutmayın. okul sonrası bu kurumlara girip onların sağladığı bu yan hakkı bir avantaj olarak kullanabilirsiniz.

Üstadım dedikleriniz de haklısınız.5 yıldır muhasebe ofisinde çalışıyorum ne öğrenecek konu bitti ne de yapacak iş bitti.İnanın ingilizcem olsa 1 dakika düşünmem big four a basıp giderdim :)

etrafım ingilizce'den yakınan ve son 5 yıldır dil öğrenmek için hiçbir şey yapmayan muhasebecilerle dolu. tek derdiniz ingilizce olsun, dünyanın en kolay dili.

Son düzenleme:
Öncelikle iyi akşamlar benim aklımda birkaç soru var. Ben iyi bir vakıf üniversitesinde ingilizce muhssebe ve denetm okumaktayım henüz hazırlık sınıfındayım ama buradan mezun olanların geneli pwc ve benzeri denetim şirketlerine giriyor ve benim düşüncem ileride ruhsatı alırsam büro açmak. Sizler mesleğin içindesiniz ben çok kararsızım hangi yönde ilerlemeliyim. Vakıf üniversitesine ödenen ücrete değer mi ? Fikir vermenizi istiyorum.

ACCA ruhsatı başka sektörlerden muhasebe ve finans sektörüne geçmenizi sağlayan ya da hal-i hazırda bu sektörlerdeyseniz hızlıca yükselmenize vesile olan çok prestijli bir ruhsat. bu ruhsatı almak için çeşitli sınavlardan geçmeniz ve 3 sene finans ya da muhasebe profesyoneli olarak çalışmış olmak gibi birtakım kriterleri tamamlamış olmanız gerekiyor. hele bir de smmm filansanız yolunuz çok daha kısa sdc 3 sınavla acca ruhsatı cepte. herkes çok zor demiş fakat bence düzenli çalışmayla geçilebilecek sınavlar bunlar. sınavların hepsinin ingilizce olduğunu da belirtmekte fayda var. türkiye'de british council'de giriyorsunuz bu sınavlara. evet çok kolay değil fakat bu ruhsatı bir kez aldıktan sonra kariyer basamakları basamak olmaktan çıkıp önünüze kırmızı halı gibi seriliyor. finans alanında yükselmek isteyenlere inanılmaz destek olan ve bana kalırsa çok müthiş bir değer yaratan bir kurum acca. hele ki bu seçimlerden sonra harıl harıl yurt dışına kapak atmayı düşünen arkadaşlar varsa, acca 180 küsür ülkede geçerli bir ruhsat olduğu için elinizde bu ruhsatla diğer sektör çalışanlarından 2-3 adım önde sanki o memleketin vatandaşı gibi iş arayabilme rahatlığına kavuşuyorsunuz. adam türk pasaportundan önce isminin önündeki acca ünvanını görüyor zira. ha bu arada bu ruhsatı alanlar isminin başına tıpkı doç. dr. falan gibi acca ünvanını alıyor. bu da bana hep çok enteresan gelmiştir. şöyle bir siteleri var, bilgilerinizi bırakınca hemen geri dönüş yapıyorlar.

beyaz yakalı kölelik daha iyi. SMMM ofis işi doksanlarda iyiydi o iş biteli 30 sene oldu. Aslında muhasebeyle ilgili bir işe bakmayın satış pazarlama ingilizce reklamcılık tasarımcılık yaratıcı bir şeyler yapın neden bütün ülke muhasebeci olmak ister ki? Bu sorunun da yanıtı iaşe almak. Biri bana iş versin bir masada gün boyu oturuyum aylık versin beni doyursun diye düşünüyoruz büyük bir çoğunluk maalesef. Gençken içinizde hala bir şeyler yapma isteği varsa, smmm bürosu işine girmeyin tabi, gidin girişimci olun farklı alanlara girin en azından denedim olmadı dersiniz ilerde. Sonra gönül rahatlığı ile ilerki yaşlarınız için masa başında çürümeye zaman bulursunuz zaten.