Smmm mi? Araştırma görevlisi mi?

Arkadaşlar biliyorum bu tip başlıklardan ben dahil hepimiz sıkıkldık.Ama sormak istiyorum bulunduğum şehre üniversite açılacak yükselk lisans yaptım sizce sizce üds kpds hazırlanıp akademik hayata başlamak yoksa smmm liğe devam etmek mi daha uygun olur.Yaşım 28 idare kendimi idare edecek kadar mükellfim mevcut saygılar...

Ynt: Smmm mi? Araştırma görevlisi mi?

boi_uns ' Alıntı:
Arkadaşlar biliyorum bu tip başlıklardan ben dahil hepimiz sıkıkldık.Ama sormak istiyorum bulunduğum şehre üniversite açılacak yükselk lisans yaptım sizce sizce üds kpds hazırlanıp akademik hayata başlamak yoksa smmm liğe devam etmek mi daha uygun olur.Yaşım 28 idare kendimi idare edecek kadar mükellfim mevcut saygılar...

yeni yasal düzenlemeler ile(ttk. tfrs vs vs.) muhasebe bürolarında artık sadece küçük esnaf kalacağını düşünüyorum.Çünki işler eskisi gibi beyanname vererek bitmiyor. iş ilanlarında arkıt SMM ruhsatlı personel arıyorlar genelde. Muhasebeciye vereceğim parayı personele veririm diye düşünüyor işverenler.Bence haklılar da....
ayrıca büroların maliyeti, iş yoğunluğuna yetişmek için harcanan zamanı hesaplarsanız çok daha fazla yıpranacaksınız serbest çalışarak.
bağımsız çalışmanın olumlu tarafı mesai saati kavramı pek olmaması, hesap verilecek bir patron olmaması.
saygılarımla...

Yani siz bağımlı çalışmanın daha cazip hale geleceğini tabi bence ordada yıpranma olacakır hele bağımsız çaışmaya alışmış birisi içi çok zor bi durum.Ar.gör. arkadaşlarda çok yoğun tempoda çalışmaktan bahsediyorlar.Tatillerinin olmamasından sürekli profların isteklerinden şikayetçiler..Birde bu bağımsız denetim girdi devreye tabi bize sanki bırakmıycaklar denetimi..Yani bağımsız çalışırken önümde 3 seçenek var çok zor bi karar zaten ne şartlarda aldık belgemizi kimse yanlış anlamasın mesleğimi çok seviyorum.Sıkıntı piyasa ve piyasadaki belirsilik teşekkür ederim cevabınız için..

Sana sadece şunu diyorum bana bugün deselerki akademik kariyer imkanın var gel araştırma görevlisi ol devlete bağlı temiz düzenli maaşla çalış şöyle bir 5 saniye bile düşünmem direkt kabul ederim.
Bağımlı çalışmanın nesi iyi Allah aşkına hocam herkes SMMM arıyor orası tamamda birde önerilen maaşlara dikkat çekeyim adamlar 1500-2000 civarına esnek mesai saatlerine uyacak adam arıyorlar o esnek dedikleride sabah 08,30 akşam Allah kerim civarı büroculuk bitecek derken büroculukda zaten bitmiş durumda yeni büro açıpda adam gibi hayatını idame ettiren varsa gelsin elini öpücem. Eskiler defter gitmesin diye kırk takla atıyor adam defteri alıyorum dediği anda 1 yıla bedava defter tutanmı istersin fiyatı bir anda yarıya çekenmi yani bu piyasa çok rezil bir piyasa olmuş durumda heleki tahsilat sıkıntısından hiç bahsetmiyorum adam neden para versinki bugün sana 3 ay taksa yarın başkasına 3ay takıyor memlekette 80bin smmm var istanbulda 30 bine yakın büro her büroya 3 ay taksa adam 3 ömür boyu işletmesinin muhasebesini tutturur.
Bana sorarsan düşünme bile git akademik kariyer yap ilerde bir kurumsala gittiğinde piyasa tecrübesi hiçbirşeye yaramıyor çünkü piyasada tecrübeli adam enflasyonu var.

karamsar olmamakta fayda var. ben 12 yıl büroda çalıştıktan sonra(askerlik, sınavlar, belge falan......) şimdi bağımlı olarak çalışıyorum. ve çok rahatım.
Sayın stonhand tespitleriniz ve fikirleriniz çok doğru ama bence biraz olur tarafından bakmaya çalışın.
evet kısa vadede bu meslek pek iyi durumda değil şartları zorlamak ve kendi adımıza birşeyler yapmak lazım. Allah iyi insanlarla karşılaştırsın.
saygılar

Sayın Dokuzeylül 12 yıl çok büyük bir emek bence şu anki rahatlığınız bu emeklerinizin bir sonucu.Sayın stonhand çok haklı piyasada öyle problemli insanlar var ki sanırım gözüm korkuyo başka fırsatlar peşindeyim eşime sorsanız yeterlilikten sonra kesinlikle tekrar ders çalışmamı istemiyo bana sorarsanız şansımı denemek istiyorum ilerde neden denemedim diye üzüntü yaşamamak için.Bilemiyorum ne yapsam gözümde korkuyo hem iş hem ders yeniden ya kaldıramazsam çocukta olucak offf offf...

DOKUZEYLÜL ' Alıntı:
karamsar olmamakta fayda var. ben 12 yıl büroda çalıştıktan sonra(askerlik, sınavlar, belge falan......) şimdi bağımlı olarak çalışıyorum. ve çok rahatım.
Sayın stonhand tespitleriniz ve fikirleriniz çok doğru ama bence biraz olur tarafından bakmaya çalışın.
evet kısa vadede bu meslek pek iyi durumda değil şartları zorlamak ve kendi adımıza birşeyler yapmak lazım. Allah iyi insanlarla karşılaştırsın.
saygılar

Üstat bakın 12 yıllık deneyimden bahsediyoruz benim ailemde tek muhasebeci ben çıktım yani durumumuz ne kadar iyi olursa olsun bir 500bin TL lik evi canlı para veripde alacak kadar iyimiyiz şurda YMM leri çıkarın 80 bin SMMM den kaç tanesi 500 bin TL canlı parayı veripde bir ev alabilir benim çevremde pazarlamacılık yapıpda 12 yıl değil 7-8 yılda evini yazlığını alan arabasını altına çeken bir sürü adam var ki örnekleri kendi ailemdede mevcut.
Bende yıllarca çalıştım deneyim sahibi oldum piyasaya göre gelirim iyi ancak bizim iyi dediğimiz gelir harcadığımız emeğe göre resmen çöp olmuş durumda.
Bizim amacımı ne hayatımızı iyi şartlarda idame ettirmek ancak biz harıl harıl okurken bir şeylerden dolayı kafamızı kaldıramazken birileri çoktan bizim hayallerimizi satın alıp gerçekleştiriyor bile, daha yeğenim bir mağaza zincirine gireli 2 yıl olmadı pazarlamacı , yok şef yok mağaza sorumlusu hopp maaş 4500 TL artı prim hariç hadi buyur çocuğun yaşı daha 25 yani biz şu işten güçden kafamızı kaldıramıyoruz ya bir gün gözümüzü açtığımızda yaşımız olacak 60-70 o saatten sonrada gelecek parayı ben ne yapayım bir 60 yaş daha yaşayabilecekmiyiz ?

Sayın stonhand.
Ne kadar zengin olduğunuz ne kadar paraya ihtiyacınız olduğuna bağlı
sizin hayat standartlarınızı (500 binlik evmi istersiniz yalı mı, yat mı jeep mi ?) bilmiyorum

kaderci olmamak lazım ama hayat bizi buraya yöneltti. .evet bu emeğe bu kadar para az yerden göğe haklısınız...

artık sorunlardan çok çözüme odaklanma zamanı. sorunları herkes biliyor, görüyor.

60 yaşından sonra istemediğiniz paraları da bana gönderin. :D şaka bir yana seneye oda seçimlerinde hala bu zihniyet başta olacakmı ona bakalım. çünki herkes sizin gibi düşünüyor. ama icraat yok.

son olarak ayrıca bende büroda çalışırken çok karamsar ve işleri yetiştirememekten bıkmıştım.. tavsiye bir şekilde bürodan uzaklaşın. imkan varsa büroculuğu bırakın. saygılarımla...

Sizler sadece bizim mesleğimizde bu tip sorunlar var sanıyorsunuz.
araştırma görevlisi, yardımcı doçontler (eski adı ile asistan) uzun yıllar sadece hocaların çantasını taşır, özel işlerini yapar, kahve çay getirir, hocanın ordan burdan arakladığı makaleleri tape eder.
Yapılacak tercüme varsa yapar onları hocaya sunar, Günde birkaç defa fırça yemek için suratını hazır eder. vb............ ??? ???

Haklısınız sanırım çok büyük beklenti içine girdim e haliyle beklenti ne kadar büyük olursa hayal kırıklığı da büyük oluyo belgeyi alınca birçok şey değişecek sandım daha öncede bahsedildiği gibi belge değil birşeyleri değiştiren insanın kendisi biraz da zamana bırakma lazım sanki...herkesin emeklerinin karşılığını alması dileğiyle..

boi_uns ' Alıntı:
Haklısınız sanırım çok büyük beklenti içine girdim e haliyle beklenti ne kadar büyük olursa hayal kırıklığı da büyük oluyo belgeyi alınca birçok şey değişecek sandım daha öncede bahsedildiği gibi belge değil birşeyleri değiştiren insanın kendisi biraz da zamana bırakma lazım sanki...herkesin emeklerinin karşılığını alması dileğiyle..

Bak işte bu kesinlikle katıldığım bir söz.

Her meslekte sıkıntılar var, iyiler de var kötüler de var.
Serbest piyasa ekonomisi kendi kurallarını koyar. İyi olan her zaman kazanır.
Hangi işi yapıyorsanız, seviyor, severek yapıyorsanız onu yapın. Ancak en iyisini yapmaya çalışın. :)

bu sorunun cevabını gayet basit tartışmaya bile gerek yok takım elbisenizi giyin hocalardan talebelerden ailelerden çevreden saygı görün prof olana kadar da oldukdan sonrada bol bol okuyup öğrenin kendinizi yetiştirin geliştirin bilgielrinizi gençlerl paylaşın resmi tatiliniz olsun yazın sıcaklarda tatiliniz olsun sıkıntı dert keder sizden uzak dursun paşaalr gibi her ay maaşınızı alın her hükümette her dönem hocalar biraz da olsa kollanıp iyileştirme zammı alırlar bu hayatta saygı görüp rahat etmek istiyorsanız hiç düşünmeden okulda kalın okulla iş yeri yakınsa isterseniz işleri tanıdığınıza da devredebilirisniz ama asla büroculuk yapmayın