SMMM Olmak Basit mi Yoksa zor mu ?

smmm olmak sizce zormu kolaymı?

• Kullanılan toplam oy
    32
Ynt: SMMM Olmak basit mi yoksa zor mu.?

Tam bir finans kaynağı halinde düşünülen bu sınavın zoru kolayı diye yoruma açık bir durumu olduğunu düşünmüyorum.Zira sınava giren ve bu ünvanı almaya fırsat sunulan insanların eğitim düzeylerinde bir standartın olmayışı trajedi! ve işin ticari algılanışının kanıtıdır.SM-SMMM olayı yani.Hangi mesleğe hazırlanırsanız hazırlanın o mesleğin eğitimini alıp sistemli çalışınca sınavını alırsınız.Sistemli çalışmak azmetmektir işi çözen.İnsanların mesleklerini başka mesleklerle kıyaslamasını da yakışık bulmuyorum şahsen.Meslekte kıyas yapıyorsa bir insan kesin kendi içinde çözemediği kompleksleri vardır.

Bir şirket sahibi kendi Mali Müşavirinden bahsederken bana şöyle anlatmıştı:
'Bu nasıl bir Mali Müşavirse Adam sabahtan akşama kadar okuyor araştırıyor,sanırım bu adam hiç birşey bilmiyor!!!!'
Bu kapasitede bir insan sizi ve işinizi değerlendirirse zaten durumunuz içler acısı demektir.Dolayısıyla zamanında ilkokul mezunu SM belgesini ve yolunu alıp,şimdi formaliteden SMMM belgesini alan bir meslek mensubu buna çook kolay cevabını verecektir.Ama onun bu durumu değerlendirmesinin de bu işyeri sahibi beyfendinin! değerlendirmesinden hiç farkı yoktur.

İşte örnekte görüldüğü gibi bu kadar çalışkan bir mali müşavir kıymetini bilmeyen bir mükellefe denk geliyor. Mükellefler daha neler yaptığımızı bilmiyor. Lay lom geliyor onlara bu iş

Kısaca ben şunu söylerim arkadaşım; ilerde ticarete atılırsam kendi defterlerimi tutmam ;)

smmm olmak dünyanın en kolay işi üniversitede sınıfımızdaki 100 kişinin 90 tanesi smmm olmuş duurmda piyasada da çok gördüm işsiz güçsüz kahve kçşelerindeki adamları büroya alıp tembel tenekelere açıköğretim okutup şimdi çok iyi yerlere gelen mali müşavirler var üviversite ne okursanız okuyun işletme mastere yapın girebilirsiniz smmm sınavlarına hukukcular da olabilir sokakda boşta gezenlerde elbetteki para tayırıp sınava girecekler o kadar olacak olması kolay paran varsa hırs varsa olursun ama uygulaması kafa yorar staja başlatma sınavımı zor bitirme sınavı mı zor size ne soruyorlar integral türec logaritma geometri mi soruyorlar bizde geçtik o yollardan sıkıntılarının zorluklarının hepsini yaşadık

Son düzenleme:
bu konu için kolay diyen arkadaşlara seslenmek istiyorum. kolay diyen arkadaşlar eğer stajer ise kendilerinin yeterlilik sınavlarında da bu şekilde bir düşünceye sahip olup olmayacaklarını çok merak ediyorum. kolay diyen arkadaşlar henüz staj başlatma sınavlarına girecekler ise bu konuda konuşmaya bile haklarının olduğunu sanmıyorum. kolay diyen arkadaşlar eğer smmm ise, bu belgeyi alana kadar geçirdiğiniz zamanları, verdiğiniz emekleri, yaşadığınız stresi, ödediğiniz paraları ne çabuk unuttunuz ??? acaba yeterlilik sınavlarına girerkende böyle kolay diyebiliyormuydunuz ???

bu mesleği bu kadar küçümsemek kimsenin haddi değil.bu meslekten ekmek parası kazanacak olan kişilerin, bu şekilde düşünmeleri biraz garip.

her mesleğin zorluğu var abartmayın hayatta hiç bir şey çok kolay ve bedelsiz değildir ama bu meslek zor diyene gülerim o kadar sıkıntı olacak elbette dünyada olması en basit mesleklerden birisi belkide 1.sırada ne demişler hiç bir şey olamıyorsan muhasebecide mi olamıyorsun ben bu mesleğin sıkıntısını milletin bakış açısını gayet iyi biliyorum merak etmeyin meslek hakettiği yere gelmeli ama o kadar da zor değil önüne gelen bu mesleği seçip uzmanlaşabilir

sadece gülüyorum,
madem hiçbişey olamıyorsun o zaman git muhasebeci ol mantığı var, peki o zaman su ürünleri fakültesini bitiren birisinin muhasebeci olabilmesi ne kadar kolay sizce ???

su üreünlerini bitirmesine gerek yok ben seni birisinin yanına götüreyim adam ilkokuldan terk çevresi geniş yeminli ile ortak çalışıyor altında 10 kişi var başkasının belgesini kullanıyor sular seller gibi yemiş yutmuş muhaebeyi pratiği kanunları yeterki merak olsun güncel geşlişmeleri kanunları takip etsin sen su ürünleri mühendisi olamazsın ama o adam isterse staja başlatma kursuna gider bir kaç sefer girer kazanır ezbere dayalı zaten bu mesleğin uygulaması insanı zihinsel olarak yorar ucu açık ve okyanus gibi fazla derine dalıp açılırsan boğulursun ama internetten araştırır çevrene sorarsan bir sorun varsa çözümüde vardır unutma öğrenirsin mühendis olmak zor doktor olmak zor muhasebeci olmak değil sana istemediğin kadar örnek verebilirim adam evde oturmuş bunalım takılırken şimdi holdingde muhasebeci

Staj başlatama sınavı ve yeterlilik sınavı çok kolay,

sıradan bir üniversiteden ortalama bir derece ile mezun olan birisi çok az bir çalışma ile sınavları geçebilir.

Büyütülecek bir durum değil.

çok zor olmasının bence sebebi şudur çalışarak o belge alınır ama belge almak demek smmm olduğun anlamına gelmez her konuda denemez ancak çoğu konuda smmmnin bilgisi olması gerek hadi bilgili oldu diyelim etrafımda gördüğüm kadarıyla smmm bürosu sahibi olanların büyük çoğunluğunun derdi başından aşkın çevresi parası olan yada şansı olan smmm olmaya da hak kazandıysa olur biter ama hersey nasipte bitiyor çok çalışıp uğraşıp smmm belgesi alınabilir ama mühim olan tam anlamıyla smmm olmak insanlarla uğraşmak değişen kanunları takip etmek zor sayılabilir ama en önemlisi işin emeğin karşılığında para almak emeğinin karşılığını almak çok zor bu yıl aöf lisans mezunu oldum ticaret mezunuyum myo muhasebe okudum smmm olmayı istiyordum ama artık istemiyorum çünkü diplomalarımın yanına bir belge gibi olur benim hayatımda çevrem tanığım yok olan herkese çok saygım var inşallah iyi bir müşavir olurlar ....