SMMM Olmak Basit mi Yoksa zor mu ?

smmm olmak sizce zormu kolaymı?

• Kullanılan toplam oy
    32
Ynt: smmm olmak basit mi yoksa zor mu?

ruhsatı almak kolay, gerekliliklerini yerine getirmek zor, aynı uğraş başka sektörlerde verilse daha iyi yaşam koşullarına ulaşılabilir, işi kolay yapan mesleğe olan sevgi derecenizdir.

Ynt: smmm olmak basit mi yoksa zor mu?

bence bizim mesleğe girmek çok da kolay değil.ama stajer arkadaşlar staj dönemlerinde gerçek bir smmm stajı yapamıyorlar.dolayısıyla mesleği öğrenemeden mesleğe girebiliyorlar.

Ynt: Smmm olmak basit mi yoksa zor mu.?

çok çok kolay 2 ay kendini eve kapat kitapları ezberle ya da bir dersaneye git olay bitmiştir.sıkıysa mühendis ol,sıkıysa doktor ol,sıkıysa fen bilimleri dalında uzman ol.olay sadece ezbere dayanıyor bilgi ve yorum değil ezber.lise mezunu, açıköğretim mezunu,2 yıllık mezunu ,başka dalda lisans mezunu yüksek lisans yaparsa bu belgeyi rahatlıkla alabilir.Zaten meslek odasının tek amacı para olduğu için sınava giren sayısını artımak en büyük amacı sonra da bol bol sınav harcı başlatma ,tamamlama, aidat ,kurs v.b. ceplerini doldurup köşeyi dönüyorlar.Sıkıysa sanayide çalışalım da bir dalda uzmanlaşalım.Bende müaşavirim mesleğimi seviyorum ama bana kızmayın bunlar hakikat Masum Türker benim hocamdır.Ben bir ara araştırdım sordum neden herkes muhasebeci olurken doktor mühendis olamıyor diye ve cevap olarak çünkü sokaktan geçen birisine biraz eğitimverirsen bu mesleği öğretirsin ama doktorluğ mühendisliği ,avukatlığı öğretemezsin dediler olay bu kadar kolay,üstelik köyden yeni gelmiş bir çoban bile 2 fatura kesince eskiden bende muhasebe işini yapardım sen yokken ben yürütürdüm burayı diyebiliyor ve muhasebecisini fırçalayabiliyor.Ama kimse eskiden bende doktorluk yaptım bende mühendislik yaptım avukattım diyemiyor.Bu mesleği asla küçük görüp hafife almıyorum beni yanlış anlamayın sakın ben bu meslekten ekmek yiyorum ve doğruları söylüyorum.Çok çok kolay olan bu meslek için belge almak ünvanı almak kolay.Yoksa maddi zorlukla rstres tecrübe onlar ayrı konu.Soru neydi başlıkda Smmm olmak basit mi yoksa zor mu?El cevap isteyen herkes çok rahat bir şekilde olabilir yeterki sınav harcını yatırsın

Konuyu açan arkadaşa şunu sormak isterim.Smmm olmaktan kastınız,sadece belgeyi almak mı,yoksa belgeyi aldıktan sonra bu mesleği yapmak mı?Kişiye göre değişir dedim ama her ikisi de zordur. 4 yıl okul + 3 yıl staj + bir sürü sınav + maliyet....Bunlar sırf belgeyi almak için...Hadi ezberlediniz belgeyi aldınız,iş bitti mi?Dahada zoru bundan sonra.Pyasaya girin ezberlerin fazla bir işe yaramadığını da göreceksiniz.

Belgeyi almak mı kolay?
Smmm hizmeti sunmak mı kolay?
soruyu bu şekilde değiştirmelisiniz,bence..

haklısınız şurası bir gerçek smmm olmak çok kolay.parayı yatıran herkes smmm oluyor.kapıdan dönen kişi sayısı yok denecek kadar az.
dediğiniz gibi smmm hizmeti sunmak mı zor belgeyi almakmı dememiz lazım.?
ben kendi durumumdan yola çıkarak cevap vermek isterim.belki mesleki geçmişim ve birikimim olmasıda etkendir ama sınavları geçerken çok zorlanmadım.ama muhasebe bürosu açtığımda o kadar çok bilmediğim şeyle karşılaştımki.sadece mevzuat bilgiside yetmiyor müşavirlik hizmeti vermeye.

Önemli olan smmm olmak değil adam olmak. O da malesef çok az kişi için geçerli ,sınavı da yok ...

sayın hanmiroğlu
olaya bakış açınız ile konumuz arasındaki bağı kuramadık.adam olmakla smmm olmak arasındada bağ kurulduysa diyecek bişi yok.

neyi kolay bitirme sınavı başlı başına bir derya

twolf ' Alıntı:
Konuyu açan arkadaşa şunu sormak isterim.Smmm olmaktan kastınız,sadece belgeyi almak mı,yoksa belgeyi aldıktan sonra bu mesleği yapmak mı?Kişiye göre değişir dedim ama her ikisi de zordur. 4 yıl okul + 3 yıl staj + bir sürü sınav + maliyet....Bunlar sırf belgeyi almak için...Hadi ezberlediniz belgeyi aldınız,iş bitti mi?Dahada zoru bundan sonra.Pyasaya girin ezberlerin fazla bir işe yaramadığını da göreceksiniz.

Belgeyi almak mı kolay?
Smmm hizmeti sunmak mı kolay?
soruyu bu şekilde değiştirmelisiniz,bence..

+1

Ynt: SMMM Olmak basit mi yoksa zor mu.?

Meslekte eski olanlar hatırlayacaklardır.1988-1990 lı yıllarda 4 yıllık üniversite mezunu olup vergi mükellefiyeti olan herkese talepleri halinde bu belgeleri stajsız sorusuz sınavsız dağıtmışlardır.Bu kişiler arasında mesleği gerçekten hakkıyla yapan binlerce insan vardır fakat bir o kadarda belki daha da fazlası tecrübesizlik,bilgisizlik vb nedenlerle hem gereksiz yere sayıyı arttırmış hem de kalite standardını düşürmüştür.
Son 10 yılda ise kaliteyi arttırmak ve mesleğe gerekli saygınlığı kazandırmak için şartları ağırlaştırmışlar ve bu mesleği gerçekten hak eden insanlar yapsın diye işi daha da zorlaştırmışlardır.Sadece ruhsat almak bile uzun ve zahmetli bir yol haline gelmiştir.Haliyle yeni adaylarda kabaca "zamanında bedava dağıttınız" diyerek haklı olarak isyan etmektedirler.Önümüzdeki yıllarda bu iş daha da zorlaşacaktır.En basitinden derslere yabancı dilde eklenecektir.O nedenle bu zahmetli süreci göz önüne alarak mesleğe girmek isteyenlerin zamanlarını boşa harcamamaları adına iyi karar vermeleri gerekir.
Saygılar

yabancı dil neye eklenecek başlatma mı bitirmeye mi

Şu an gündemde böyle bir şey yok tabi.Ama gelmesi muhtemeldir.Sadece benim görüşüm tabiki.Gözünüzü de korkutmak istemem.İlk etapta başlatmaya geleceğini düşünüyorum.Bitirme sınavı klasik olduğu için bitirmeye koymayabilirler.Bunlar sadece tahmin

yabancı dil staj başlatmaya düşünülüyor ama daha belli değil, ne zaman geleceği

Ben katıldığım 30.03.2010 Ruhsat töreninde oda başkanımızın şu sözlerine tanık olmuştum..
" Meslekte kalite standardını sağlıyabilmek için, çalışmaları şuanda TÜRMOB nezdinde yürütülen bir mesleki sınama eğtimi adında çalışma var. Nedir bu? diye araştırdık. Dediler ki, artık ileride meslek mensuplarının kalite standardını yakalayabilmek adına belli dönemler itibariyle mesleki sınamaya tabi tutulup derecelendirilecek, meslek mensupları belli bir standartta olacak, standardın altında kalan meslek mensuplarının ruhsatları geçici olarak askıya alınacak. Sayın Başkanımızın dediğine göre; Birliğin bunu yapmalarındaki sebeb ise, meslek mensuplarının öyle bürosu açık, bir faaliyeti yok,büroyu kapattıktan sonra bu işi yapmadan, işte gidipte başka sektörelere yönelip, bir faaliyette bulunup sonradan tekrar mesleğe dönerlerse, bu mesleki eğitim kalite standartlarını takip etmediklerinden, böyle bir derecelendirmeye tabi tutulmamaları dolayısıylada mesleğe dönmemeleri sağlanacak, amaçlarının; asıl bu işi hakkıyla yapanları bu standartları yakaladıklarında piyasadaki bu tarzdaki meslek mensuplarından ayırmak olduğu, böyle bir düzenleme hayata gerçekleştirmeyi planlıyorlar..

Sakın bunu duyunca bana; ne diyosun, öyle şey olur mu demeyin, ileride düşünülen projeyi sizi aktarıyorum sadece. Akıl almaz gibi gelsede, bende sizler gibi bunu duyunca ne oluyoruz dedim? Yeri gelmişken sizinle paylaşıyorum, bilginiz olsun.

sürekli eğitim standardı CIA uygulamalarında da yer alıyordu. belge sahiplerinin yıl içnde eğitim seminer yayın takibine göre puanlama ve bu puan toplamı üzerinden reytingi söz konusu. bağımlı çalışan veya hali hazırda muhasebe alanı dışında çalışan meslek mensuplarının büro sahibi kişilerden geri kaldığını düşünmüyorum.

Zira idarenin kestiği cezlardan ve müşterilerin şikayetlerindn mevcut meslektaşlarımızın ne kadar etkin ve yetkin oldukları ortada.

Arkadaşım 6 yıl önce SMMM oldu ozamanda yabancı dil sınavlarda çıkacak deniliyordu, ben stajı başlattım staj bitti yeterliliğe girdim hala aynı terane.
Oda başkanları canları sıkıldıkça meslek mensupları oyalansın diye ortaya bir laf atıyorlar sonra sessizce ortadan çekiliyorlar. Oda başkanlarına sorsanız meslek şuan olabileceği en iyi yerde meslek mensuplarına sorsanız ilköğretim mezunu ile aynı belgeye sahibim diyende var tahsilat yapamıyorum, ortalık kiralık belge dolu yada reklam yasağı,haksız rekabetmi onlarda ne diyende mesleğin cılkı çıktı diyende.

Artık benim 4 aylık oğlum ilerde şaşırıpda SMMM olursa '' baba gelecekte sınavda ingilizce olacakmış '' diyeceğine yürekten inanıyorum çünkü oda ve birlik başkanları ölümsüz arkadaş adamlar zaten değişmiyor bu muhabbetinde değişmeyeceği bana göre garanti.

İlla bir..... yiyeceklerse piyasada yarattıkları (istisnalar hariç) ilköğretim mezunu SMMM lere bir standart getirsinler.

Ben Kasım 2007 staj başlatma sınavına hazırlanırken, staj 3 yıl olacak deniliyordu. Kulaktan dolma bilgiler dedik inanmadık. Neyseki ben ilk girişte kazanıp 2008 ocakta başlattım stajımı. Benimle birlikte hazırlanıp kalan arkadaşlarm 2 dönem sonra kazandılar, 3 yıl staj yaptılar. Hiç belli olmaz, pat diye koyuverirler.

Bir kademe sonrası denetim şirketleri gibi olabilir. Sorumlu Baş SMMM, Kıdemli SMMM ... Ayrıca YMM sayıcıda doyuma ulaşınca 10 yıl çıkar 15-20 yıla

yabancı dili ayrı sormak yerine tüm sınavları yabancı dilde sorsunlar ;D Şimdiye kadar ruhsat alanlar da tekrar sınava girecek tabi.. sayı o zaman 90.000 den 9000 e düşer.
smmm lik için 9000 kişi de yeter de artar :)geri kalanlar smmm teknikeri diye bir ünvan verilip yollarına devam ederler..