Smmm Olmak İstiyorum, Yol Gösterir misiniz ?

Üniveristenın Muhasebeb ve Vergi uygulamaları bölümünden mezunun daha bugun oldum hersey bıttı İş arıyorum Bazı sıkıntılarım var kendıme guvenım tam ama sıkıntı cekıceme ınanıyorum ney nasıl olucak ws gıbısınden Aradıgım ıs on muhasebe elemanı olarak arıyorum bırde Maas konusu sızce ne kadar olmalı tecrubelı arkadaslarım yazarsa eger bılgıleneyım.Ana amacım smmm belgesı almak bu sure zarfında 2 yıldı acıkdan ısletme bolumunu bıtırecegım su onumdekı 2 yıllık sure ıcersınde kendını gelıstırmek ıstıyorum Askerlıgımı tecıl ettırıp lutfen bana akıl verırmısınız arkadaslar yasım 24.

Öncelikle hayırlı olsun, Allah gönlüne versin.
Alınmayacaksan da ilk tavsiyeyi ben vereyim o zaman, ilk önce yazını düzelt.

Üniveristenın Muhasebeb ve Vergi uygulamaları bölümünden mezunun daha bugun oldum hersey bıttı İş arıyorum Bazı sıkıntılarım var kendıme guvenım tam ama sıkıntı cekıceme ınanıyorum ney nasıl olucak ws gıbısınden Aradıgım ıs on muhasebe elemanı olarak arıyorum bırde Maas konusu sızce ne kadar olmalı tecrubelı arkadaslarım yazarsa eger bılgıleneyım.Ana amacım smmm belgesı almak bu sure zarfında 2 yıldı acıkdan ısletme bolumunu bıtırecegım su onumdekı 2 yıllık sure ıcersınde kendını gelıstırmek ıstıyorum Askerlıgımı tecıl ettırıp lutfen bana akıl verırmısınız arkadaslar yasım 24.

Ön muhasebe yapıp smmm olmak sana hiç birşey katmaz. Yılların boşa gider. Smmm olacaksan yaptığın işi bileceksin. Bileceksin ki yarın personelini yönlendirebilesin.
Smmm olacaksan ofiste başlayacaksın. Evrak toplayacaksın ticaret odasını öğreneceksin. Vergi dairesiyle savaşmayı bileceksin. Asgari olur maaşın 1-2 sene belgeyi aldığında kapasitende varsa 3000 lik adam olursun. O zaman gidersin şirkete ver bakalım 5000 dersin alırsın firmanın sorumluluğunu.
Ama yok para lazım dersen tabi ön muhasebe yap derim ama yılların boşa gider. Memur ol daha iyi...

Smmm olmak istiyorsan önünde iki kulvar bir çevren varsa ileride büro açabilirsin bunun için SMMM olana dek büroda çalışabilirsin ,çevren yoksa Kurumsal bir şirkette asgari ücretle bile olsa işe başla derim.Küçük şirketlerde çalışmanı tavsiye etmem ya Kurumsal bir şirkette çalış.( Kü.ük şirkette başlangıçta örnek 1500-2000 TL bile verseler bence Kurumsal şirketi tercih et) Küçük şirketle öğreneceklerin ve hayatının ileriki dönemlerinde ulaşabileceğin imkanlar sınırlıdır. Kurumsal şirkette kullanılan programlar , çalışan personel bile elittir. İster istemez sende diğerleri ile bir kaç yıl içinde aynı seviyeye gelirsin. İleriki dönemlerde maddi sorunları daha az yaşarsın. Hayatını daha rahat ve güvenli sürdürebliirsin.

Tercih senin yolun açık olsun.

öncelikle muhasebecilerin şiirini oku sonra kararını ver :)

Muhasebecinin ŞiiriBeynimi aktife, Yüreğimi pasife aldım.

Tutkularımı, vadesi geçmiş ertelenmiş Diğer Yükümlülüklere.

Düşlerimi, sayım ve tesellüm fazlalarına…

Düşüncelerime reeskont uyguladım.

Korkularımı geçmiş yıllar zararlarına,

Kaygılarımı gelecek yıllara ait Gider tahakkuklarına.

Alışkanlıklarımı, borç ve gider karşılıklarına.>

Dostlarımı özkaynaklara yazdım.

Dostluklarımın bitenini Birikmiş amortismanlara.

Seni hiçbir hesaba yazamadım.

O kadar hesapsız ve kitapsızsın ki (aman size dediğimi sanmayın ilker 118 şiir işte :)

Beynimle yüreğim arasında Virman yapıp
duruyorum.

muhasebecilik yapmak isteyenlere genel olarak olumsuz yorumlar yapılıyor bende ön muhasebe ve genel muhasebe bir arada küçük sayılabilcek bir firmadayım bence olayın özü muhasebeyi sevmek ve iş yapmak isteği olması rabbim hepimizin gönlünce versin inşallah

Ön muhasebe yapıp smmm olmak sana hiç birşey katmaz. Yılların boşa gider. Smmm olacaksan yaptığın işi bileceksin. Bileceksin ki yarın personelini yönlendirebilesin.
Smmm olacaksan ofiste başlayacaksın. Evrak toplayacaksın ticaret odasını öğreneceksin. Vergi dairesiyle savaşmayı bileceksin. Asgari olur maaşın 1-2 sene belgeyi aldığında kapasitende varsa 3000 lik adam olursun. O zaman gidersin şirkete ver bakalım 5000 dersin alırsın firmanın sorumluluğunu.
Ama yok para lazım dersen tabi ön muhasebe yap derim ama yılların boşa gider. Memur ol daha iyi...
Bende rebel hocama katılıyorum gir bir ofise 4-5 ay çalış ama sadece masada oturup fatura girmeyi öğrenip bırakma sgk-vergi dairesi-ticaret odası-noter vs işleri öğren Allah'ın izniyle çok başarılı olursun. Bu arada bir an önce okulu 4'e tamamla ve smmm staj başlama sınavına başvur ve ilk seferde kazanacağına inan.Önüne bak ve hep kendini geliştir mevzuat oku vs. Not pazarlamacı ol diyen arkadaş sen niye pazarlamacı olmadın acaba ? hem arkadaş smmm olmak istiyor ne pazarlamacısı :) bu mesajımdan sonra bana pazarlamanın güzelliklerinden bahseden bir yazı yazma lütfen :)

Bende rebel hocama katılıyorum gir bir ofise 4-5 ay çalış ama sadece masada oturup fatura girmeyi öğrenip bırakma sgk-vergi dairesi-ticaret odası-noter vs işleri öğren Allah'ın izniyle çok başarılı olursun. Bu arada bir an önce okulu 4'e tamamla ve smmm staj başlama sınavına başvur ve ilk seferde kazanacağına inan.Önüne bak ve hep kendini geliştir mevzuat oku vs. Not pazarlamacı ol diyen arkadaş sen niye pazarlamacı olmadın acaba ? hem arkadaş smmm olmak istiyor ne pazarlamacısı :) bu mesajımdan sonra bana pazarlamanın güzelliklerinden bahseden bir yazı yazma lütfen :)

işveren parayı harcayana değil paraya artı değer kazandırana maaş verir, benimkisi sadece arkadaşa bir tavsiyeydi.

muhasebe sabır işidir ötesi kişinin karakterine ve nasibine bağlıdır muhasebeyi sevmeden ve sabretmeden yapabilmek mümkün değildir benim şahsi yaşadıklarıma göre bunu söylüyorum...
herkesin görüşü başkadır bu doğaldır ...

Yol yakınken bylaşma muhasebeye.smmm staja başlama sınavı derken 3 sene staj sonra yeterlilik sınavları.ömrün tükeniyor.belgeyi alsan bile piyasada muhasebeci dolu hele işide uygulamalı bilmiyorsan duvarda asılı durmaktan başka bir işe yaramaz belge.Son senelerde belgeyi alanlar genelde hep böyle çevremden biliyorum.nsanlar sanıyorki bu belgeyi alınca hayatım değişecek.Hiçte değişen birşey olmuyor gerçekte.Öyle olsa kurslarda ders veren hocaların çoğu smmm neden mesleği yapmasınlar.Ayrıca diyelimki büro açtın tuttuğun defterlerin en fazla %60 kadarından her ay para alablirsin.o yüzden boşver.Bir arkadaş demiş pazarlamacı ol aslında doğruluk payı var.İyi pazarlamacılar 3binlira maaş + prim alıorlar altlarında araba kafasına göre hareket ediyo çoğu zaman işyerine bile uğramıyorlar.Yada dil öğrenip ithalat-ihraacat işlerinde de iyi para var.

merhaba. çok meşagatli bir yol seçiyorsunuz ama, illaki yapacağım dersenizde laçizane bir kaç tavsiyem olcak.
smmm olmaya karar verdiyseniz. sbs sınavına girip +3yıl staj+yeterlilik sınavını vermeniz gerekiyor.
stajınızı bir büroda yapmanızı tavsiye ederim. lakin büroda para kazanamazsınız. ama bir şirkette yaparım dersenizde hem para kazanırsınız. büro kadar tecrübe edinemezsiniz. size tavsiyem vergi denetmenliğine ve kontrolörlüklere başvuru yapın.

yol yakından bu meslekten vazgeç kardeş...
bak cevap yazmaya bile acizim bu meslekten dolayı

tek kelime; vazgeç
2006 da üniversite bitti 2009 yılından beri ruhsatı almaya çalışıyorum
an itibari ile ruhsatı aldım ne oldu koskoca bir hiç
büro açacak kadar müşterin yoksa o ruhsat yok hükmündedir

Arkadaşım devam et ve kendine güven bu olumsuz yorum yazan arkadaşlara bakma sen :)

Bu mesleğe girme diyene katılmıyorum ve ellerindeki belgeyi kullanamadıklarını düşünüyorum. Benim müşavirim bu mesleğe girdiğinde altında sıradan bir araba sıhhıyede böcekli bir ofisi vardı. 2 sene sonra 100 mükellefi altında son model 300 milyarlık arabası en lüks mevkide ofisi vs. Herkesin 100 e tuttuğu defteri biz 500 e tutuyorduk. Mükellefe git diyorduk gitmiyordu. Mükellef seçmeyi bileceksin zeki ve her kademe insanla tanışacaksın.

Bu belgenin yanına zekanızı katmazsanız ömrünüz boyunca bu mesleğin hamalı olur girme etme başka mesleğe gir diye ömrünüz geçer gider. Şahsım adına bugün yabancı dilimi son noktaya getirdim şimdi kgk sınavına hazırlanıyorum. Belgeyi aldığımda 4 tane denetim firması seçtim türkiyede önde gelen dördüde hemen yarın başla dedi. Bu arada 2 firmada da sınava girip 65 diğerinden 70 aldım. Şimdi gayet iyi bir maaşla ben ne dersem o tarzı takılıyorum.

Kısacası hangi meslekte olursanız olun. Rezil de olmak sizin elinizde, vezir olmakta.
Sen yoluna bakacaksın , kendini geliştireceksin. Nerde çalışırsan çalış dilin düzgün olacak konuşurken höt köt konuşmayacaksın diksyonun varsa zaten bir çok kapı önden 1-0 olarak başlıyorsun. Karşındaki birşey sorduğunda boş boş bakmayacaksın biliceksin araştıracaksın karşısına bir fikrin olarak çıkacaksın.

Bugün belgeyi almış yada almak üzere olan binlerce hak etmeyen insan var nasıl kazandığına hayret ettiğim. Ama aynı kuruma başvuru yaptığımızda çok rahat elediğime şahit oldum. Herşey senin elinde. Kapasiten yoksa pazarlamacıda olamazsın memurda.

Mustafa hocamın dediği gibi kulakları çınlasın.

Smmm isen % 50 hamal gibi çalışıp , % 50 Şiir gibi sunacaksın. Sunamıyorsan % 100 bu meslekte hamal olarak devam edersin.

Son düzenleme:
ben stajyer olarak büroda çalışıyorum belgemi aldıktan sonra şirkette çalışmayı tercih edersem iş başvurusunda ingilizce bilmemek ne kadar etkili olur Sonuçta muhasebe türkçe ile yapılıyor birde forumlarda mevzuat oku diye yazılıyor mevzuattan kasıt hangi konular okunmalı cevaplarsanız sevinirim

Bu mesleğe girme diyene katılmıyorum ve ellerindeki belgeyi kullanamadıklarını düşünüyorum. Benim müşavirim bu mesleğe girdiğinde altında sıradan bir araba sıhhıyede böcekli bir ofisi vardı. 2 sene sonra 100 mükellefi altında son model 300 milyarlık arabası en lüks mevkide ofisi vs. Herkesin 100 e tuttuğu defteri biz 500 e tutuyorduk. Mükellefe git diyorduk gitmiyordu. Mükellef seçmeyi bileceksin zeki ve her kademe insanla tanışacaksın.

Bu belgenin yanına zekanızı katmazsanız ömrünüz boyunca bu mesleğin hamalı olur girme etme başka mesleğe gir diye ömrünüz geçer gider. Şahsım adına bugün yabancı dilimi son noktaya getirdim şimdi kgk sınavına hazırlanıyorum. Belgeyi aldığımda 4 tane denetim firması seçtim türkiyede önde gelen dördüde hemen yarın başla dedi. Bu arada 2 firmada da sınava girip 65 diğerinden 70 aldım. Şimdi gayet iyi bir maaşla ben ne dersem o tarzı takılıyorum.

Kısacası hangi meslekte olursanız olun. Rezil de olmak sizin elinizde, vezir olmakta.
Sen yoluna bakacaksın , kendini geliştireceksin. Nerde çalışırsan çalış dilin düzgün olacak konuşurken höt köt konuşmayacaksın diksyonun varsa zaten bir çok kapı önden 1-0 olarak başlıyorsun. Karşındaki birşey sorduğunda boş boş bakmayacaksın biliceksin araştıracaksın karşısına bir fikrin olarak çıkacaksın.

Bugün belgeyi almış yada almak üzere olan binlerce hak etmeyen insan var nasıl kazandığına hayret ettiğim. Ama aynı kuruma başvuru yaptığımızda çok rahat elediğime şahit oldum. Herşey senin elinde. Kapasiten yoksa pazarlamacıda olamazsın memurda.

Mustafa hocamın dediği gibi kulakları çınlasın.

Smmm isen % 50 hamal gibi çalışıp , % 50 Şiir gibi sunacaksın. Sunamıyorsan % 100 bu meslekte hamal olarak devam edersin.
Rebel hocam süper bir yazı olmuş tebrikler :) Sizin yorumunuza sonuna kadar katılıyorum.Bu meslekte kendini geliştirmezsen çevren olmaz ve bir toplumda konuşmanla farkındalık yaratamazsın.Sizinde dediğiniz gibi hamal olur herkese de aman ben hamal oldum sen olma der milleti de meslekten soğutursun.Bence de iş kişinin kendisinde bitiyor.Güzel yorumunuz için tekrardan teşekkür ederim. Konuyu açan arkadaşım Yoluna devam et ve rebel hocamın bu yazısını da kulağına küpe et :)

ben stajyer olarak büroda çalışıyorum belgemi aldıktan sonra şirkette çalışmayı tercih edersem iş başvurusunda ingilizce bilmemek ne kadar etkili olur Sonuçta muhasebe türkçe ile yapılıyor birde forumlarda mevzuat oku diye yazılıyor mevzuattan kasıt hangi konular okunmalı cevaplarsanız sevinirim

Sitedeki olan mevzuatların çoğu mesleğimizle ilgili ben şahsen tüm mevzuatları okumaya çalışıyorum.Ve tabi sorulan soru ve cevapları da.Sana tavsiyem kendini geliştirmek için bu soru cevapları takip et.