SMMM Ruhsat Alma İşlemleri

Ynt: SMMM Ruhsat Alma İşlemleri

temenni teşekkür ederim ben de ...

temenni ' Alıntı:
çevik001 ' Alıntı:
pomak gibi benim de durum nane.
Kafam karıştı oda giriş ücreti 315,aidat 210,türmob 1.415.
Şimdi ben bir müddet belgeyi kullanmayacağım fakat ismmmoya üye olmak gerekiyor mu bunun için
315+210 mu vermemiz gerekecek?Geçici bir belge falan veriyorlar mı?Bir de 30 gün süre vermişler.
Bu süre zarfında parayı yatırmazsak durum ne oluyor?Cevabını bilen varsa lütfen yardım etsin.Tşk.
1415 türmob aidatı 6 ya bölüyorlar. 235 x 6

210 + 315 = 525 ismmmo yu eğer mesleği yapmayacaksan ikiye bölüp 262 6 taksit yapıyorlar 43 X 6

yani 278 X 6 taksitle işlem yapabilirsin.

oda gelirleri ile ilgili
Odaların gelirleri

Madde 16 - Odaların gelirleri aşağıda gösterilmiştir.
a) Odaya giriş ücreti,
b) Yıllık üye aidatları,
c) Yardım ve bağışlar,
d) (5786 sayılı kanunun 8?nci maddesiyle değişen bent) Mesleki eğitime yönelik kurs ve staj ücretleri ile diğer çeşitli gelirler.
(5786 sayılı kanunun 8?nci maddesiyle eklenen fıkra) Meslek mensuplarından kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar ile mesleği fiilen icra etmeyenler, odaya giriş ücreti ve yıllık üye aidatlarını yüzde elli indirimli olarak öderler.

evet bunu unutmuştuk arkadaışm teşekkürler

burda mesleği fiilen icra etmeyenler diyerek büro açmayanlar mı kastediliyor? ben kayıt olurken oda hiç bu indirimden bahsetmedi. bir de aynı yıl içinde büro açan olursa kalan kısmı o zaman mı alıyorlar acaba?

Yok kardeş onu ben sordum.yarı ayidat almaları için ya hiçbir yerde çalışmıyor olacaksın yada devlette çalışıyor olacaksın.Çalışıyorsan büro veya şirket farketmiyor yıllık aidatı alıyolar...

Arkadaşlar belgeyi almaya başvururken odaya bazı evraklar doldurup vermemiz gerikiyormuş. Bu evraklarda oda sicil numarası falan isteniyor benimde aklıma şöyle bir soru takıldı türmoba parayı yatırdıktan sonra türmob bize sicil numarasını gösterir bir evrak falanmı veriyor ?

atakan005 ' Alıntı:
Arkadaşlar belgeyi almaya başvururken odaya bazı evraklar doldurup vermemiz gerikiyormuş. Bu evraklarda oda sicil numarası falan isteniyor benimde aklıma şöyle bir soru takıldı türmoba parayı yatırdıktan sonra türmob bize sicil numarasını gösterir bir evrak falanmı veriyor ?

Hayır oda sicil numaranı bağlı olduğun oda verecek.

hasanvolkan ' Alıntı:
atakan005 ' Alıntı:
Peki ruhsat numarasınıdamı odamız verecek. Hasan bey bu arada yine hızır gibisiniz saolun.
Hayır oda sicil numaranı bağlı olduğun oda verecek.

Ruhsat numarası mı? Ruhsatlar bildiğim kadarıyla Türmob'ta hazırlanıyor. Ee böyle olunca da, ruhtasat numarasını da Türmob verir herhalde. :))

hasanvolkan ' Alıntı:
Ruhsat numarası mı? Ruhsatlar bildiğim kadarıyla Türmob'ta hazırlanıyor. Ee böyle olunca da, ruhtasat numarasını da Türmob verir herhalde. :))
Evet öyledirde ben şöyle açıklayayım olayı; Asmmo yu aradım belge için neler yapmamız lazım diye onlarda bana sitedeki (sizin daha önce söylediğini evraklar) evrakları tamamlayıp paraları yatırıp birde ordaki formları doldurup getirmemi söylediler. Bende o formları doldururken her formda muhakkak sicil numarası ve ruhsat numarasını görüyordum. Bende düşündümki aceba türmoba parayı yatırdıktan sonra bir evrak veriyorlar ve orda bu numaralar bulunuyormu diye düşündüm. Demekki o numaralar daha sonra doldurulacak. Ama siz yinede farklı bişey biliyorsanız ve belirtirseniz sevinirim. Teşekkürler

Yok kardeş Türmob sadece sana parayı yatırdığına dair bir makbuz verecek. Başkaca bir şey vermiyor. Oda sicil ve ruhsat numarası yazan yerleri bilmediğin için doldurmayacaksın. Onları odadaki görevli doldurur.

Ankara odaya kayıt olmaya araba ile gitmeyeceksen yanına sağlam bir poşet almanı tavsiye ederim. Çünkü bir sürü kitap, dergi vs. verecekler ve bu verdiklerini adi bir poşete koyuyorlar. Verdikleri poşet daha odadan çıkmadın yırtılıyor. Onun için kayıt olmaya arabayla gitmeyeceksen, yolda benim gibi rezil olmamak için yanına sağlam ve büyük bir poşet al. :)

hasanvolkan ' Alıntı:
Yok kardeş Türmob sadece sana parayı yatırdığına dair bir makbuz verecek. Başkaca bir şey vermiyor. Oda sicil ve ruhsat numarası yazan yerleri bilmediğin için doldurmayacaksın. Onları odadaki görevli doldurur.

Ankara odaya kayıt olmaya araba ile gitmeyeceksen yanına sağlam bir poşet almanı tavsiye ederim. Çünkü bir sürü kitap, dergi vs. verecekler ve bu verdiklerini adi bir poşete koyuyorlar. Verdikleri poşet daha odadan çıkmadın yırtılıyor. Onun için kayıt olmaya arabayla gitmeyeceksen, yolda benim gibi rezil olmamak için yanına sağlam ve büyük bir poşet al. :)
:) Tavsiyen için teşekkürler. Kitap falanda veriyorlar heee ilginç ? İnşaallah onlar içinde para falan almazlar zaten iyice paramızı alacaklar zaten :)

Yok yok merak etme onlar için ayrıca para almıyorlar. Yanlız bir tavsiye daha.

Eğer ingilizcen yoksa ve öğrenmek istiyorsan, Ankara oda ingilizce dil kursu veriyor. Bildiğim kadarıyla yeni bir grup açmadılar ama açılacak grupta yer almak için idare müdürü Yasemin hanımla zaten görüşeceksin, görüşürken açılacak dil kursunda yer almak istiyorum diye kendini listeye dahil ettirebilirsin. (ingilizce kursu ücretsiz bildiğim kadarıyla)

Ayrıca odanın internet sayfasındaki etkinlikler bölümünden senin ilgi alanın ne ise onlarla ilgili etkinliklere de katılabilirsin. Bu tür etkinliklere katılıp, faydalanmak güzel oluyor. Ben odanın düzenlediği ilkbahar halı saha futbol turnuvasında oynuyorum. Sende bunun gibi etkinliklere katılabilirsin.

hasanvolkan ' Alıntı:
Yok yok merak etme onlar için ayrıca para almıyorlar. Yanlız bir tavsiye daha.

Eğer ingilizcen yoksa ve öğrenmek istiyorsan, Ankara oda ingilizce dil kursu veriyor. Bildiğim kadarıyla yeni bir grup açmadılar ama açılacak grupta yer almak için idare müdürü Yasemin hanımla zaten görüşeceksin, görüşürken açılacak dil kursunda yer almak istiyorum diye kendini listeye dahil ettirebilirsin. (ingilizce kursu ücretsiz bildiğim kadarıyla)

Ayrıca odanın internet sayfasındaki etkinlikler bölümünden senin ilgi alanın ne ise onlarla ilgili etkinliklere de katılabilirsin. Bu tür etkinliklere katılıp, faydalanmak güzel oluyor. Ben odanın düzenlediği ilkbahar halı saha futbol turnuvasında oynuyorum. Sende bunun gibi etkinliklere katılabilirsin.
Teşekkürler verdiğin bilgiler için.

değerli arkadaşlar ben şu anda çalışmıyorum 20 mayıs çarşamba yeni bir işyerine başlayacağım.O zaman desenize pazartesi koşa koşa ismmmoya gidip çalışmadığım son gününde iskontolu kayıt yaptırayım?Şu anda ne ssk ne de bağkur var bende.Ama çarşamba iş bitiyor o zaman.

Arkadaşlar illaki bu ruhsatı törenlemi almak lazım yani benim ruhsatım hazır olunca gidip alamazmıyım. Kararlıyım törensiz alıcam, formalite formalite artık yoruldum. Ne yani o kadar parayı verince insanın pek tören yapası gelmiyor şu krizde. Herkese kolay gelsin

kravat ' Alıntı:
Arkadaşlar illaki bu ruhsatı törenlemi almak lazım yani benim ruhsatım hazır olunca gidip alamazmıyım. Kararlıyım törensiz alıcam, formalite formalite artık yoruldum. Ne yani o kadar parayı verince insanın pek tören yapası gelmiyor şu krizde. Herkese kolay gelsin

Elbette törene katılmadan da alabilirsin.

Şimdi hemen ruhsatı almaya mecburmuyuz. Bu konuda bir aydınlatan olmadı. Bazı arkadaşlar sadece Türmobun parasını yatırıyorlamış odaya sormak istemiyorum onlar kendi lehine olan kısmı söylüyorlar. Param kalmadı artık sadece k.kartı taksit yapacaklarını söylüyorlar beyaz eşyacı bile k.kartı yoksa senet yaparız diyor. Birde k.kartı talimatı imzalanınca tamamı limiti etkiliyormu. Bilen arkadaşlar lütfen biraz bilgi
Kolay gelsin

kravat ' Alıntı:
Şimdi hemen ruhsatı almaya mecburmuyuz. Bu konuda bir aydınlatan olmadı. Bazı arkadaşlar sadece Türmobun parasını yatırıyorlamış odaya sormak istemiyorum onlar kendi lehine olan kısmı söylüyorlar. Param kalmadı artık sadece k.kartı taksit yapacaklarını söylüyorlar beyaz eşyacı bile k.kartı yoksa senet yaparız diyor. Birde k.kartı talimatı imzalanınca tamamı limiti etkiliyormu. Bilen arkadaşlar lütfen biraz bilgi
Kolay gelsin
Arkadaşım bizzat Türmobu arayarak sordum, gelen kağıtta 15 gün içinde başvurun diyorsunuz ama beni şu an maddi durumum yeterli değil illaki başvurmam lazımmı dedim hayır değil dediler. Peki bir yaptırımı varmı dedim yok ama belge işlemleri uzun sürüyor ne kadar geç başvurursanız okadar geç alırsınız dedi. Kredi kartı meselesine gelince ne kadarlık talimat yazarsa o kadar kredi kartınızın limitini düşürür. Kolay gelsin.