SMMM ruhsat harçlarına 450 TL ilave

acziyet

Katkı Sunan Üye
SMMM ruhsat harçları 450 TL'ye indirilmiştir

Tasarıda içerisinde yer alan ve serbest muhasebeci mali müşavirlik ruhsatlarından bir defalık 1250 TL olarak alınması öngörülen harç tutarının yüksek olduğunu, bu tutarın avukatlık ruhsat harçlarından yüksek olmaması gerektiğini biz de belirtmiştik. Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçen metinde bu önerimizin de kabul gördüğünü ve SMMM ruhsat harcının 450 TL olarak değiştirildiğini görmekteyiz. 2012 için geçerli olan avukatlık ruhsat harç tutarı 448,95 TL'dir. Böylece bir anlamda SMMM ruhsat harcı ile avukatlık ruhsat harcı eşitlenmiştir.

Ayrıca bağımsız denetçi yetkilendirme belgesi için öngörülen harç tutarı da 1500 TL'den 900 TL'ye indirilmiştir. YMM ruhsat harcı ise tasarıda yer alan hükme göre 50 TL artırılarak 1800 TL olarak belirlenmiştir. Bunun nedeni SMMM, bağımsız denetçi ve YMM ruhsat harçlarının biri diğerinin katı şeklinde belirlenmesidir.

Ynt: SMMM ruhsat harçları 450 TL'ye indirilmiştir

dün odaya gittim ruhsat başvurusuna bulnmak için yanımada tek kart almıştım oda card finanstı ona bölünmüyormuş diye başvuruyu yapmadım.eğer dediğin gibi bişeyse şu 1460 düşmüşse çok sevinicem ama bu 1460 a ek bişeyse yandım yani:))ozamanda şansızlık dicem)) bununla ilgili bilgisi olan varmı??ek olarakmı yoksa sadece bu harçmı??ve bu yasalaştıı kesin olarak ona göre gidiyim bari odaya:))bilgisi olan varmı???

Henüz resmi gazetede yayınlanmadı.Ancak mecliste tasarısı vs. kabul edildi.Eli kulağındadır, biraz daha bekle derim.

yani buna ek ücret demiyosun:))inşallah:))

İndirildinin anlamı azaltılmaktır, rahat ol... :)

sayın zindan bugün bazı yazılarınızda smmm ruhsat harcının düşürüleceği ile ilgili yazılara cevabınız vardı. bir tanesinde başvuru yapmayın bekleyin harçlar düşecek demişsiniz. smmm odasından tarafıma gelen mailde biran önce başvuru yapmamızı ve ruhsatımızı almamız gerektiğini aksi halde fazla ücret ödeyeceğimizi yazmışlar. yani alınacak bu ücret toplamda alınacak ücretlere ek olacak sanırım yoksa bizi yanlış mı bilgilendiriyorlar inanın ne yapacağımızı bilmiyoruz. alalım mı şu belgeyi yoksa bekleyelim mi ????

friko1907 ' Alıntı:
sayın zindan bugün bazı yazılarınızda smmm ruhsat harcının düşürüleceği ile ilgili yazılara cevabınız vardı. bir tanesinde başvuru yapmayın bekleyin harçlar düşecek demişsiniz. smmm odasından tarafıma gelen mailde biran önce başvuru yapmamızı ve ruhsatımızı almamız gerektiğini aksi halde fazla ücret ödeyeceğimizi yazmışlar. yani alınacak bu ücret toplamda alınacak ücretlere ek olacak sanırım yoksa bizi yanlış mı bilgilendiriyorlar inanın ne yapacağımızı bilmiyoruz. alalım mı şu belgeyi yoksa bekleyelim mi ????

aynen arkadaşım bende senin durumundayım.yoksa oda mı bizi dolandırmaya çalışıyor diye düşünüyoru...belki bu 1460 inecek 450 olcak tabii türmoba az para geçicek o yüzden midir diyede düşünüyorum yani....hazır kaz bulduk yolalım hesabı olmayalım bide....

Harçlar kanunundaki harçlarla ilgili listenin VI. Meslek erbabı ... ruhsatnamelerden alınacak harçlere bakarsanız orada bizim meslek ile ilgili bir harcın olmadığını görürsünüz. Dolayısı ile indirim değil bindirim sözkonusu.

merhaba arkadaşlar... harç ücreti 450 tl indirilmiş.bunun ek bir ücret olacağını sanmıyorum. avukatlık ücretiyle karşılaştırıyorlar.ama yinede inanmak güç...

Dün bulunduğum ildeki SMMM odasını arayıp görüştüm, bunun bir indirim değil bindirim olduğunu, o harcın mevcut alınan ücretlere ilaveten devletin alacağı bir harç olduğunu söylediler, hatta yasanın henüz yayınlanmadığı için yürürlükte olmadığını, en kısa zamanda başvurumu yaparsam farkı ödemeyeceğimi söylediler, benim aklım iyice karıştı şimdi, ama ben yine de evrakları hazırlamaya başladım bir an önce başvurumu yapacağım.

Bu konunun en doğru muhataplarının TESMER ve odalar olduğunu düşünüyorum, ben odama sorup cevabımı aldım, başka bu konuda yetkili mercilerden bilgi alan var mı aranızda?

Ynt: SMMM ruhsat harçlarına 450 TL ilave

Bugün itibari ile yeni harçlar yürürlüğe girdi. Dün ruhsatı alan kurtuldu, bugün ve sonrasında alacaklar ilave 450 TL (SMMM için) daha bayılacaklar.

ben ödemeyi 25.05.2012 de yaptım ödemeyi oda 1390 tl türmob 1460 t aldı iyi mi yaptım indirim mi oldu yoksa bindirim mi arkadaşlar net bi durum yok mu?

Eğer odanıza ruhsat işlemleri için 14/06/2012 ve öncesinde başvurdu iseniz 450 TL kurtuldunuz, yok eğer sadece para yatırdı ve istenen evrakları teslim ederek başvurunuzu tamamlamadı iseniz 450 TL daha ödeyeceksiniz.

iyki başvurumu hemen yapmışım zaten ne şartlarda kazanıyoruz o parayı 450 tl den kurtuldum...