SMMM Ücreti Hk.

URUM79

Fenomen Üye
Arkadaşlar öncelikle herkeze merhaba,
Malumunuz pandemi ile birlikte E-Alışveriş platformu daha da işlevsellik kazanmıştır.
Sorum yada görüşünüzü almak istediğim durum : Basit bir işletme olarak kayda alıp ve SMMM ücretinide buna göre oluşturduktan birkaç ay sonra satış ve alış fatura adedi toplam 800-1000 arası evrak durumuna göre nasıl bir yöntem izlenir acaba.?
Asgari ücret tarifemizde bununla ilgili bir maddeye ratlayamadım.
Ben baştan evrak sayısı ve personel durumunu göze alarak işletme defteri fiyatı ile anlaştım. Fakat sonrasında evrak sayısını çok ciddi durumda artmasına istinaden
aidat fiyatımın artmasını talep etdim.
Bu konuda yorumunuz nedir acaba.?

Haklısınız. Bu derece evrak yoğunluğu bulunan şirketi, işletme defteri ücretine tutmamanız lazım. Bizde şirketlerin sene içerisindeki yoğunluk durumuna göre gerekirse ücretimizi arttırırız.

Durumu izah edeceksiniz ve ücretinizi artıracaksınız, bunun tarifede yeri yok. Açık açık konuşun.

Evet, yapılması gereken ücret ilavesi yapmaktır.Bende de benzer bir mükellef var.Yıl içinde sektör ilave ederek e-ticarete geçti.Ayda 30 fatura keserken şimdi 600-700 adet fatura düzenliyor.Ücret artışı yapmadım.Ama gelecek yıl bilanço olacağından ücretin en az 1,5 katı artacağını söyledim.El mahkum kabul etti tabi.Ancak neden artış yapmadım. Çünkü kendisine defter beyana otomatik aktarım için kestiği e-arşiv faturaları için excel tablosu doldurtuyorum.Bunu yaparsa yıl sonuna kadar artış yapmayacağımı söyledim. Şimdilik böyle devam ediyoruz. 2021 de görüşeceğiz :)

Evet, yapılması gereken ücret ilavesi yapmaktır.Bende de benzer bir mükellef var.Yıl içinde sektör ilave ederek e-ticarete geçti.Ayda 30 fatura keserken şimdi 600-700 adet fatura düzenliyor.Ücret artışı yapmadım.Ama gelecek yıl bilanço olacağından ücretin en az 1,5 katı artacağını söyledim.El mahkum kabul etti tabi.Ancak neden artış yapmadım. Çünkü kendisine defter beyana otomatik aktarım için kestiği e-arşiv faturaları için excel tablosu doldurtuyorum.Bunu yaparsa yıl sonuna kadar artış yapmayacağımı söyledim. Şimdilik böyle devam ediyoruz. 2021 de görüşeceğiz :)
Tahsin bey, burada e-arşiv faturaları excel tablosunda almak ne derece sağlıklı olur acaba.? Yani müşterinin gönderdiği tabloda hata olması durumunda mutlaka müşteriyi ilgilendirecektir. Fakat kontrol açısından sonrasında düzeltme vs yine biz uğraşacağız.
Tek tek tüm faturaları indirmekte akıl karı değil.
Özetle birşeyler yapılıyor ama önü arkası nasıl olacak hak getire.....
Sağlıcakla,

Siz excel listesini alırsınız, o liste ile aktarımınızı yaparsınız.
Sonrada firmaya dersiniz ki, bana yazdırılmış faturaları gönderin dersiniz, onun ile tek tek fatura üzerinden kontrolünü yaparsınız.

Bu şekilde, problemsiz iş yapmış olursunuz.