Sözleşmemi Feshetmek istiyorum.Haklımıyım bu konuda.?

Benim için çok önemli olan bir konuda, acil fikrinize ihtiyacım var ve buradan alacağım cevaba göre bu hafta ne gerekiyorsa yapacağım? Lütfen arkadaşlar bilen bana yardımcı olsun.

4 senedir bu şirkette çalışmaktayım. 7 yaşımdan beri yaşadığım ve kesin tedavisi olmayan, kronik sağlık sorunlarım var. Bu sağlık sorunlarım sebebi ile belli zamanlarda hastane tetkiklerim, kontrollerim...vs olabiliyor fakat öyle uzun süreli (2 yada 6 hafta gibi) raporlarım (iş görmezlik) olmadı,olmuyor.

Ayrıca yaklaşık 2 aydır raporlu günüm olmadı.(yeni müdürle çalışmaya başladığım günden bu yana)

Asıl mesele şu ki; şirketimizde müdürümüz değişti. Ve bölüm yöneticimin yeni müdürüme hakkımda haksız konuşmalar yaptığını duydum. Yani; sürekli rapor alıyor, çok zor durumda kalıyoruz...gibi, sanki hiçbir sağlık sorunum yokmuş ama ben işten kaytarmak amaçlı,keyfi raporlar alıyormuşum gibi bana karşı müdürü tahrik edip, kışkırtma var. (kötü niyetli bir yaklaşım). Ama ben bunları duymama rağmen aynı şekilde işime devam ettim çünkü yeni müdürün tecrübeli ve profesyonel olduğunu düşünüp, haklıyı haklısızı sorup danışıp öğrenir ve bana karşı bir tavrı olmaz zannediyordum ki, geçen gün oradaki çalışma arkadaşlarımın yanında "nasılsınız serpil hanım, görüşemiyoruz, tabi siz haftanın 3 günü raporlu olduğunuz için" demesiyle dondum kaldım. Konuşma şekli kinayeli ve alaylıydı. Ve yaşadığım sağlık sorunlarımın hiçbirini bilmiyormuş,sormamış ve söylememişler sadece sürekli(keyfi) rapor alan bir personel olarak yansıtmışlar beni.Çok üzüldüm,diğer arkadaşların yanında da rencide oldum tabiki çünkü sağlığım hakkında diğer personel ne halde olduğumu ayrıntılı bilmiyorlardı. ve anladımki ilk günden bana karşı tavırlı olmuş bile,bölüm şefim sebebiyle.

Arkadaşlar ben bu sebepten sözleşmemin feshini talep edip, haklarımı alabilirmiyim.

Daha önce merkez insan kaynaklarına bu yönde sorunlar yaşadığımı bildirmiştim, onlarda bana müdürün değişiyor, tekrar bu gibi şeyler yaşanmaz demişlerdi. Ama olmadı.. Ne yapayım ben şimdi.. Bu şekilde ilk günden bana tavır alan yöneticilerle çalışmak çok zor bu halimle. Kesinlikle bölüm yöneticimin tüm sağlık sorunlarımdan haberi,bilgisi var ama görev ve konumunu kötü niyetle kullandığını düşünüyorum, müdüründe yaptığı gurur kırıcı tavrından çok küçük düştüm.

Teşekkürler

Konu başlığı ve içeriğinde Büyük Harf kullanmak yasaktır.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!

Konu başlığı ve içeriğinde Yardım/Acil/Lütfen gibi ifadeler kullanmak yasaktır.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!

Ynt: Sözleşmemi Feshetmek istiyorum.HAKLIMIYIM BU KONUDA...Acil Bilgi Lütfen.

Yeni müdürünüze hakkınızda yanıltıcı bilgi verdiklerini söylüyorsunuz. Sizde kendisi ile görüşerek doğruları anlatarak işe başlayınız. Sonrası detaylı bir mevzu kesin birşey söylemek zor. Fakat siz kendi iş aktinizi fesih etmek yerine onların fesih etmesi lehinize olur düşüncesindeyim.

Ynt: Sözleşmemi Feshetmek istiyorum.Haklımıyım bu konuda.?

Aşağıdaki maddeyi inceleyiniz, durumunuzun anlattığınız kadarıyla, iş akdini haklı sebeple fesh etmek için yeterli olmadığını düşünüyorum.

- İşçinin haklı nedenle derhal fesih hakkı

MADDE 24. - Süresi belirli olsun veya olmasın işçi, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin
feshedebilir:

I. Sağlık sebepleri:

a) İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa.

b) İşçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işveren yahut başka bir işçi bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulursa.

II. Ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri:

a) İşveren iş sözleşmesi yapıldığı sırada bu sözleşmenin esaslı noktalarından biri hakkında yanlış vasıflar veya şartlar göstermek yahut
gerçeğe uygun olmayan bilgiler vermek veya sözler söylemek suretiyle işçiyi yanıltırsa.

b) İşveren işçinin veya ailesi üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak şekilde sözler söyler, davranışlarda bulunursa veya işçiye cinsel tacizde bulunursa.

c) İşveren işçiye veya ailesi üyelerinden birine karşı sataşmada bulunur veya gözdağı verirse, yahut işçiyi veya ailesi üyelerinden birini kanuna karşı davranışa özendirir, kışkırtır, sürükler, yahut işçiye ve ailesi üyelerinden birine karşı hapsi gerektiren bir suç işlerse yahut işçi hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ağır isnad veya ithamlarda bulunursa.

d) İşçinin diğer bir işçi veya üçüncü kişiler tarafından işyerinde cinsel tacize uğraması ve bu durumu işverene bildirmesine rağmen gerekli önlemler alınmazsa.

e) İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse,

f) Ücretin parça başına veya iş tutarı üzerinden ödenmesi kararlaştırılıp da işveren tarafından işçiye yapabileceği sayı ve tutardan az iş verildiği hallerde, aradaki ücret farkı zaman esasına göre ödenerek işçinin eksik aldığı ücret karşılanmazsa, yahut çalışma şartları uygulanmazsa.

II. Zorlayıcı sebepler:

İşçinin çalıştığı işyerinde bir haftadan fazla süre ile işin durmasını gerektirecek zorlayıcı sebepler ortaya çıkarsa.

Y

Şöyleki, işvereninize bu durumu bildirin. Müdürünüzün bu şekilde aşşağılayıcı kelimelde bulunduğunu belirtin, işveren buna dair gerekli işlemleri yapacak ve gerekli uyarıları yapacaktır. Bildirminiz doğrultusunda işveren buna bir çözüm konusunda bir işlem yapmaz ise 4857 sayılı kanunun 24. maddesinin b) ve c) maddelerince haklı duruma geçeceğiniz kanısındayım.

t.y. ' Alıntı:
Yeni müdürünüze hakkınızda yanıltıcı bilgi verdiklerini söylüyorsunuz. Sizde kendisi ile görüşerek doğruları anlatarak işe başlayınız. Sonrası detaylı bir mevzu kesin birşey söylemek zor. Fakat siz kendi iş aktinizi fesih etmek yerine onların fesih etmesi lehinize olur düşüncesindeyim.

Yanıltıcı bilgi verseler bile bir müdürün herkesin için de böyle konuşmaya hakkı yok. Ne olur çeker seni bir oda ya işin aslını öğrenir ondan sonra bu şekilde konuşur ama herkesin içinde değil..

lrtysh ' Alıntı:
t.y. ' Alıntı:

Yanıltıcı bilgi verseler bile bir müdürün herkesin için de böyle konuşmaya hakkı yok. Ne olur çeker seni bir oda ya işin aslını öğrenir ondan sonra bu şekilde konuşur ama herkesin içinde değil..

Evet bende bu şekilde düşündüğüm için hakkımı savunmak istiyorum. Koskoca müdür olmuşsun, onun bunun lafıyla dolduruşa gelip ne hakla bana herkesin içinde böyle hitap edebilirki? Ayrıca durum düzelecek gibi değil arkadaşlar, daha öncede bu gibi haksızlıklara maruz kaldım. Üst düzey yöneticilere mail ile durumu bildirdim, çağırdılar ve görüştüğümde aslında ben çalışmak istiyorum ama bu durumun müdür değişsse bile düzeleceğini düşünmediğimi beyan ettiğimde, birde yeni müdürle denememi tavsiye ettiler, ben ne kadar iyi niyetle çalışsamda tek başıma ve personel konumundayken kötü niyetli insanlarla baş edemiyorum. Denedim 1 yıldır sabrediyorum ama olmuyor ne yazıkki...
Nasıl bir dilekçe yazmam gerektiğinide bilmiyorum. Lütfen bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz?

Sn.SerSa;
anlattıklarınız mobbing olarak değerlendirilebilir, ancak sorun şu ki; nasıl ıspatlayacaksınız?
Birlikte çalıştığınız arkadaşlarınızı da, şefinizi de, müdürünüzü de mobbing uyguladıkları gerekçesiyle şikayet etmiş olacaksınız.
Yaşadığınız sorunu ıspatlamanızda yardımcı-şahit olacak kimseler var mı?
Yoksa, belirttiğiniz fesih sebebini ıspatlama zorluğu yaşayıp , haklı iken haklılığınızı ıspat edemediğiniz için, hak kaybına uğramanız mümkün olacaktır.

Karar sizin elbette, ama ben derim ki doğrudan feshetmeden önce, üst amirlerinize varsa merkeze sıkıntınızı yazılı olarak tekrar bildirin.Sorun çözümlenmezse ( ki çözümlenmesi pek mümkün görülmüyor bence de) o zaman fesih yoluna gidin bu sebepleri göstererek ve tazminatınızı talep edin.Ödenmezse de dava yoluna gidin.

keremcem ' Alıntı:
Karar sizin elbette, ama ben derim ki doğrudan feshetmeden önce, üst amirlerinize varsa merkeze sıkıntınızı yazılı olarak tekrar bildirin.Sorun çözümlenmezse ( ki çözümlenmesi pek mümkün görülmüyor bence de) o zaman fesih yoluna gidin bu sebepleri göstererek ve tazminatınızı talep edin.Ödenmezse de dava yoluna gidin.

Yani 2.defa bildirdiğim halde bir çözüm olmazsada yinede tazminatımı vermeme ihtimalleri var mı? Aslında şahidim var, ama şahitlik yapabilirmi bunu kendisiyle konuşmadım hiç bu konuda. Peki ben sizi dinleyip durumu tekrar bildireceğim. Durum ne olacak sizinle paylaşırım o zamanda. Ama hakkımı vermeden bir yolunu bulup beni çıkartmalarından korkuyorum :(

Teşekkür Ederim