Sözlü Kira Kontratı Olur mu ?

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
İşyeri kiralandi ancak işyeri sahibi yurtdışında yaşıyor bu sebeple yazılı kontrat yapılamıyor
Kira sözleşmesi sözlü olabilir mi? Vergi dairesi yazılı olmayan sözlü sözleşme ile işlem yapar mı?
Kolay gelsin

Vergi dairesine sözlü kira sözleşmesi olarak nasıl bir şey vermeyi düşünüyorsunuz. Ses kaydı mı? Görüntülü konuşma kaydı mı?:):):)

:) güldürdün beni üstad.Ama şöyle söyliyim.Bir ara bu mevzuda bir araştırma yaparken hukukçu bir arkadaşımdan dinlediklerimi anlatayım.Ben hukukçu değilim,hatalı kelimeler kullanırsam kusuruma bakmayın.Anladığım kadarıyla anlatayım.
Aslına bakarsanız kira sözleşmesinin YAZILI YAPILMA şartı yok.Bazı işlemler kiracı olunduğuna dair karine olarak kabul edilir.Örneğin kira bedeli adı altında sürekli bir ödemenin yapılması,kira stopajı adı altında düzenli bir vergi kesintisinin ödeniyor olması vb.hallerde o kişinin kiracı,diğer tarafında kiraya veren olduğu zaten kabul edilir.Burada artık sözleşmenin yazılı olma şartına bakılmaz.
Ancak tabi bir sözleşmenin yazılı şekilde yapılması her iki taraf içinde bazı hukuksal haklar bakımından koruyuculuk sağlar hemde bazı yükümlülükler getirir.(onları sıralamayamam şimdi,teknik bilgi ve detay gerektirir)
Bunlardan hareketle,vergi dairesinin kira sözleşmesini yazılı olarak isteyebileceğini ve bunda ısrar edeceğini zannetmiyorum.Sözleşmenin yazılı olması kiracı ile kiraya veren arasındaki hukuksal bağla ilgilidir.Vergi dairesi bence bu konuda ısrar etmez.Nitekim bende yazılı sözleşme olmadan çok firma açılışı yapmışımdır.Ama belediye veya çalışma ruhsatı açısından belediyenin vergi dairesi kadar esnek davranacağını da pek düşünmüyorum.

Arkadaşlar,

Ticaret Yasası ve Borçlar Yasası nezdinde "Sözleşme Serbestisi" ilkesi var. Özel yasalarında konulmuş şekil şartları hariç olmak üzere dilediğiniz şekilde sözleşme yapabilirsiniz. Her iki taraf da bu kurala uyuyorsa sorun olmuyor. Sıkıntı ihlal aşamasında çıkar. Bu nedenle yazılı sözleşmenin birçok yararı olduğu gerçek, hatta noter huzurunda yapılması.

Vergi dairesine yurtdışındaki kişinin yazışma veya imzaladığı bir yazılı belge de sözleşmenin varlığını ispat etmeye yeterlidir. Bugün alışılagelen Kira Sözleşmesi sadece teamüllere göre meydanı çıkmış bir şekli yapıdır, Gerekli bilgileri içeren her tür yazı ve imza geçerlidir.