SPK Bağımsız Denetim Sınavı

Ynt: SPK Bağımsız Denetim Sınavı

umarım burda ki herkes lisansı alır.

Diğer başlıkta da sordum kimse bilmiyor sanırım cevap veren olmadı burada da sorayım;
lisansı alıp da aktif kullanan var mı? ufrs finansal tablo denetimini, denetim şirketinde yapanlar var mı?
istanbul ve izmir gibi büyük birkaç il dışında oturanlar spk lisansını alsa da kullanabilecek mi?
spk lisansı işe yaramayacaksa doğrudan türmobun lisansına mı başvuralım?
bilgisi olan paylaşabilir mi..

spk lisansını bağımsız denetim firmalarında iş ararken muhakkak istiyorlar o nedenle gerekli, ben mevzuaattan çakıcam galiba çok zor geldi mevzuat elinde notları olan varmı acaba?

serhat durmus ' Alıntı:
spk lisansını bağımsız denetim firmalarında iş ararken muhakkak istiyorlar o nedenle gerekli, ben mevzuaattan çakıcam galiba çok zor geldi mevzuat elinde notları olan varmı acaba?

Lisansı, spk zorunlu kıldı. Denetim şirketin de mi çalışıyorsunuz?
Denetim şirketlerinde lisansı olmayan çok kişi var. Lisansı olmadan işe başlamışlar .Lisansı alamazsa işten çıkartacak kimse var mı?

şu anda denetim firmasında çalışan arkadaşım var bu sene sonuna kadar aldın aldın alamadın çıkartırız demişler.Ayrıca şu anda internet sitelerinde denetçi yardımcısı arayanlarda bile bu lisansın olma koşulu koymuşlar bu yönde ilerlenmek isteniyorsa .

ilanlar da ruhsata ve lisansa tercihen diye yazıyorlar.16 aralık da açıklanacağı yazıyor.sanırım,sınava yeni girecekler için türmob lisansını öneren daha fazladır.

Merhaba

Mevzuattaki sorulardan VOB sözleşmelerinde İMKB 30 endeksine dayalı sözleşmeler ve pamuğa dayalı işlemler şıklarının her ikiside doğru sorunun iptal edilmesi gerekir

Muhasebe standartlarında ise

Hasılat ile ilgili sorunun cevabı yanlış geçmiş dönem spk sorularını incelediğimizde bu konu ile ilgili soru sormuşlardı cevabı ise iade hakkı doğuran işlemler olarak geçmişti

Tahvil ve Hisse senetlerinde tahvil 51.000 TL Hisse senedi 200.000 TL olması gerekir? işlem masrafları maliyete dahil olmaz gider yazılır . Bu soruda yanlış

Konsolide finansal tablo X şirketi Y şirketinin %100 oartağı olduğunu yazmış Bağlık ortaklık konsolide finansal tablosunda yatırım amaçlı gayrimenkul geçmektedir diyor
Y şirketinde ise kira geliri bulunmaktadır Ben elimine edilceğini düşünerek bu varlık konsolide finansal tablolarda yer almaz şıkkını işaretledim . Bu sorudan da şüpheliyim

itirazlarınıza bu sorularıda ekleyebilir misiniz?

Birde itiraz ücreti soru başına değildir umarım:))

Görüşmek üzere...

Sorulara itiraz başvuruları; T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün T.C Ziraat Bankası Beşevler/ANKARA Şubesindeki 5495218-5001 no'lu hesabına itiraz edilecek her soru için 10 TL (On TL KDV Dâhil) itiraz ücreti yatırarak alınan banka dekontu ile kabul edilecektir.

aokten ' Alıntı:
4.soru asgari sermaye sınırı yokmu arkadaşlar 2009 yılı için 4000 000 diyor tebliğde ama 2010 yılı için değer yazmıyor

faiz,döviz,endeks,altın, emtia yazıyor bu yolladığın linkte, buna göre yanlış olduğuna nasıl kanaat getiriyorsunuz?

Borsada dört ayrı piyasa mevcuttur:

1-Hisse Senedi

2-Döviz

3-Faiz

4-Emtia+

Hisse senedi piyasasında; hisse senedi endekslerine ve hisse senetlerine dayalı,

Döviz piyasasında; yabancı paralara dayalı,

Faiz piyasasında; hazine bonosu, devlet tahvili veya diğer kısa veya uzun vadeli faiz oranlarına dayalı,

Emtia+ piyasasında ise sayılanların dışında kalan emtia ve diğer dayanak varlıklara dayalı vadeli işlem sözleşmelerinde işlem yapılabilir.

b kitabçığı 24 sorunun iptaline hala bir kanıt göremedim

nasıl kanıt yok işte cevap şıklarında hem İMKB 30 endeksi hemde pamuğa dayalı vadeli işlemler varya 2 tane doğru var doğruyu sorduğuna göre soru iptal olacak.

hayret bir olay arkadaş haftalık bültenlerlemi sınava gireceğiz madem bülten yayınlıyor eş zamanlı her yerde güncelleyecek.Hem finansal piyasalarda işlem yapan Halka açık AŞ ler için kayıtlı sermaye sınırı 25.000.000 soruda finansal piyasalarda faaliyet göstermediği yer almamış arkadaşlar.
SMMM Kenan GÜMÜŞ ' Alıntı:
MRB,

SPK'nın internet sitesinin "DUYURULAR" başlığında yer alan 2009/57 sayı nolu Haftalık Bülten'de
"1. Kurulumuzun 30.12.2009 tarih ve 38/1170 sayılı kararı ile 01.01.2010 tarihinden geçerli olmak üzere, Kanun ve Kurulumuzun çeşitli tebliğleri ile ilke kararlarında yer alan yeniden değerlemeye tabi tutarlar aşağıdaki tabloda sunulmaktadır."

01.01.2010 tarihinden itibaren geçerli olan kayıtlı sermayeye geçiş rakamı 4.000.000 TL olarak belirtilmiştir.

Sorunun cevabı açık ve net bir şekilde 4.000.000 TL'dir.

2008 yılında çıkan kayıtlı sermaye sistemiyle ilgili karar 2009 yılında iptal edilerek yürürlükten kaldırılmıştır. SPK, bu tip rakamları yıl sonunda güncelleyerek duyurmaktadır. Yani SPK Yeniden değerleme oranlarını dikkate almak zorunda değildir. SPK'nın almış olduğu ilke kararları bağlayıcıdır.

B kitapçığı 7 ve 24, 2 soruyada itiraz ettim Levent Plazadan yeni geliyorum arkadaşlar.inşallah başka arkadaşlarda itiraz etmiştir,sadece lafta kalmamıştır.

B kitapçığının 3. sorusuna bakabilirmisiniz? O sorunun kesin cevabı doğrumudur? Bir şey daha soracağım ben düne kadar iptal edilen soruların herkese tam doğru olarak kabul edildiğini biliyorken dün bir arkadaşımla konuştuğumda yanlış bildiğimi söyledi. Bu konu hakkında bi fikri olan var mı?

3.soruyu bağımsız denetim yapmıştım çünkü bankaların bağımsız denetim raporunu bağımsız denetim şirketleri hazırlayabiliyor.Fakat burdaki cevapta bankanın kendi menkul kıymetlerini halka arz etmesi konusunda SPK ya tabidir cevabını doğru göstermiş.

Bankalar kanununa bakmak lazım doğrusu nedir.

Bu sorudaki diğer şıklardaki işlemler zaten SPK ya tabi işlemler.
Bankalar normalde BDDK hükümlerine göre hareket etmelerine rağmen sadece halka arzları SPK ya tabidir.
Soruda da sadece hangi işlemde SPK ya tabidirler diyor.O yüzde C doğru.

Ben de 3. soruyu bağımsız denetim yaptım...

b kitapçığı muhasebe standartları bölümümünde 7., 9.,10.,25.sorulara itiraz ettim.

Bende itiraz formu vereceğim de,formu banka dekontu ile birlikte nereye gönderiyoruz.Bilgi verirseniz sevinirim.