SPK Bağımsız Denetim Sınavı

Ynt: SPK Bağımsız Denetim Sınavı

paranın zaman değerini anladım da soruda pazarın zaman değeri diyor... dikkaattttt

Standart ve denetim dersinden 76 alıyorum. Mevzuattan 48 eğer 3 soru iptal edilirse belgeyi alıyorum. Ama çok zor 3 sorunun iptal olması.

sinem81 ' Alıntı:
Standart ve denetim dersinden 76 alıyorum. Mevzuattan 48 eğer 3 soru iptal edilirse belgeyi alıyorum. Ama çok zor 3 sorunun iptal olması.
3 soru iptal edilirse 25-3=22 100/22=4,55
48/4=12 doğru soru.. 4,55*12=55 < 60 olduğundan dolayı en az 14 doğru sorunuzun olması gerekir... (Ayrıca iptal olan soruların içinde sizin doğru yaptıklarınızın olmaması koşuluyla)

Merhaba,
benim durumum acaip karışık
denetimden 76 geliyor
mevzuattan tam 60 geliyor ki 2 tane itiraz edeceğimiz soruları bende sizin gibi yapmıştım.68 alacaktım yani.İnşallah bu dersten geçerim.

Standartlardan ise şu an 14 doğrum var ancak 3 tane sayısal soruyu ne yaptığımı bilmiyorum.Çünkü 2 dersin kitabını bile açamadım.Bu yüzdende sayısal soruları direk salladım.

Eğer hepsinden geçersem hayatımda unutamayacağım bir sınav olacak.

syntaxerror ' Alıntı:
Arkadaşlar Kısacası
(9) Kayıtlı sermaye sistemine geçecek ortaklıkların başlangıç sermayeleri 3.500.000 YTL?ndan az
olamaz. Ancak finans piyasasında faaliyet gösteren şirketlerin kayıtlı sermaye sistemine geçişlerinde aranacak
başlangıç sermaye tutarı 25.000.000 YTL?ndan az olamaz.
TSPAKB'nin sitesindeki "SERMAYE PİYASASI MEVZUATI VE İLGİLİ MEVZUAT, TİCARET HUKUKU VE BORÇLAR HUKUKU" eğitim kılavuzunun (Ağustos 2010 güncelleme) "3.3.1.1. Kayıtlı Sermaye Sistemine İlişkin Esaslar" bölümünde;

"2009 yılında uygulanmak üzere, kayıtlı sermaye sistemine geçecek ortaklıkların başlangıç sermayesi 4.000.000 TL olarak belirlenmiş olup, bu tutar her yıl Maliye Bakanlığınca ilan edilen yeniden değerleme katsayısı oranında artırılmaktadır." deniliyor.

İptal edilen sorular doğru olarak sayılıp soru sayısı değişmiyor. Yani 3 soru iptal edilirse 22 soru değil de 25 soru üzeinden puanlama yapılıp her soru 4 puan oluyor.

sinem81 ' Alıntı:
İptal edilen sorular doğru olarak sayılıp soru sayısı değişmiyor. Yani 3 soru iptal edilirse 22 soru değil de 25 soru üzeinden puanlama yapılıp her soru 4 puan oluyor.

emin misiniz?

Evet eminim. Bişey sorabilrimiyim? Bgrubu kitapçığında 3. soru ve 20. soru da yanlış değil mi?

sinem81 ' Alıntı:
Evet eminim. Bişey sorabilrimiyim? Bgrubu kitapçığında 3. soru ve 20. soru da yanlış değil mi?

Hangi modüldeki ve hangi kitapçıktaki 3. ve 20. sorudan bahsediyorsunuz?

yeterlilik ' Alıntı:
sinem81 ' Alıntı:

emin misiniz?

Sorular iptal edilse bile birşey değiştirmiyor. Mart sınavında itiraz etmiştim. Tek soru ile ortalamayı tutturamadım. Malesef soru iptali birşey değiştirmiyor. Mesela 11 soru iptal edilse hiç kimse barajı geçemiyor. Böyle saçma bir puanlama.

B grubundan bahsediyorum.
İptal edilen sorular doğru olarak hesaplanmıyor mu? Geçen sınavda öyle oldu.

bu tutarın 2010 yılı için olanını bilen varmı arkadaşlar zira cevaplarda 3500,3900,4000,4500 var soru yanlışmıdır bilmiyoruz 2010 yılı tutarı mesela artmış 4500 ise soru doğru cevap d veya 4000 de kalmış da olabilir.Ne dersiniz?gerçi tutar her yıl değerleme oranında artırılı diyor dolayısı ile 4000 olamaz o zaman artmış olmalı.2009 yılı yeniden değerleme oranı %2,2 oda 88000 yapıyor nasıl olur bilmem.
dagoreni ' Alıntı:
syntaxerror ' Alıntı:
Arkadaşlar Kısacası
(9) Kayıtlı sermaye sistemine geçecek ortaklıkların başlangıç sermayeleri 3.500.000 YTL?ndan az
olamaz. Ancak finans piyasasında faaliyet gösteren şirketlerin kayıtlı sermaye sistemine geçişlerinde aranacak
başlangıç sermaye tutarı 25.000.000 YTL?ndan az olamaz.
TSPAKB'nin sitesindeki "SERMAYE PİYASASI MEVZUATI VE İLGİLİ MEVZUAT, TİCARET HUKUKU VE BORÇLAR HUKUKU" eğitim kılavuzunun (Ağustos 2010 güncelleme) "3.3.1.1. Kayıtlı Sermaye Sistemine İlişkin Esaslar" bölümünde;

"2009 yılında uygulanmak üzere, kayıtlı sermaye sistemine geçecek ortaklıkların başlangıç sermayesi 4.000.000 TL olarak belirlenmiş olup, bu tutar her yıl Maliye Bakanlığınca ilan edilen yeniden değerleme katsayısı oranında artırılmaktadır." deniliyor.

syntaxerror ' Alıntı:
Paris Kültür Ateşesi ' Alıntı:
24. soru hangisi arkadaşlar???
Aşağıdaki araçlardan hangisi VOB'da işlem görmektedir:
a. Döviz swapları
b. Dövize dayalı forward işlemler
c. Pamuğa dayalı vadeli işlemler
d. İMKB-30 endeksine dayalı opsiyon işlemleri

doğrusu hangi şık olacak

şimdi spk yı aradım , iptal edilen sorular adayın lehine olacak dediler , iptal edilenler doğru sayılacak..25 soru üzerinden değerlendirilecekmiş

4.soru asgari sermaye sınırı yokmu arkadaşlar 2009 yılı için 4000 000 diyor tebliğde ama 2010 yılı için değer yazmıyor

Tebliğde 3.500.000 TL yazıyor ben onu baz alırım. Bülten mülten beni ilgilendirmez ;D