Spk Lisansı Olanların Sınavdan Muafiyet Başvurusu

Merhabalar

Uzman arkadaşlara bir sorum olacak, KGK telefonları cevap vermiyor hakikaten inanmak zor. Ne yapacağımızı soramıyoruz kuruma.

2013 öncesi spk belgemi almış ama 10 yıllık mesleki tecrübesi olan biri olarak kuruma sadece sınavdan muafiyet için dilekçe göndermem beni sınavdan kurtarır mı? Yoksa belgeyi de 2014 sonuna kadar almak zorunda mıyım?

Şimdiden teşekkürler.

Hayır, müracaat yapman yeterli oluyor. Sonrasında 15 yılını doldurduğun zaman Kgk belgesini alabiliyorsun.
Ancak müracaatını sağlam yap, elinde evrak kayıt numarası muhakkak olsun. Dilekçe ekinde de SPK belgesini, diploma vs. evrakları vermen gerekiyor.

2014 dolmadan muhakkak Ankara'ya giderek yüz yüze konuş ve dilekçeni ver.

Cevabınız için öncelikle teşekkürler Sayın Zindan.

Dilekçe ve smmm belgesi + spk belgesi ile bir örnek paylaşım görmüştüm, yeterli olur mu?. Başvuru sonrası herhangi bir bilgilendirme mesajı gönderiyorlar mı?

Spk ve Smmm belgeli olduğum için 15 yılı doldurmama gerek yok diye biliyorum, sadece 1 yıl mesleki eğitimi tamamlamam gerekecek diye biliyorum. Hali hazırda Ymm tam tasdik vergi denetimi alanında çalıştığım için bu şartıda sağlamış olur muyum ( tecrübemin tamamı vergi denetimi )?

Teşekkürler...

İstersen stajını yaparak alabilirsin belgeyi, istersen de 15 yılın dolmasını bekler öyle alırsın belgeyi.

Sms gelmiyor. Yeterli olur, ayrıca üniversite diploma fotokopisini de eklersin.

Peki nasıl anlıyacağız bu kurumun dilekçemizi dikkate aldığını? Kurum sonuçta telefonlarına bakmayan bir kurum, ne bekleyebilirsiniz ki? İlla Ankara ya mı gitmek gerekiyor yani? Nasıl bir ülkedeyiz anlamadım ki? Koca kurumun telefonu cevap vermiyor...

Merhaba , bende 2013 yılı öncesi Spk Lisansını aldım fakat 10 veya 15 yıllık mesleki tecrübem yok , 2013 yılında Smmm lisansını da aldım açıkçası o tarihten beri de tekrar bağımsız denetime dönüp bakmadım muafiyet süresinin 31.12.2014 olduğu aklımda.Şu an ne yapmam gerekiyor ve nasıl bir süreç var önümde eğer bilginiz var ise cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler.

Dilekçe göndereceksiniz kuruma lısansımı aldım sınav muafıyetınden faydalanmak ıstıyorum dıye ( ınternette dılekce ornegı var) ama bizzat ankarada elden vermek guvenlık acısından daha dogru, kuruma cok guvenmemek lazım...

Evet, verdiğim dilekçenin kayıttan geçmiş suretini geri aldım sadece.

Aşağıdaki örnek dilekçe ile müracaat etmiştim.

KAMU GÖZETİMİ MUHASEBE VE DENETİM STANDARTLARI KURUMU BAŞKANLIĞINA
ANKARA, …/…/2013
1.6.1989.tarihli ve 3568 sayılı kanuna tabi Serbest Muhasebeci Mali Müşavirim ve Sermaye Piyasası Kurulu, Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Lisansı sahibiyim .
26.9.2011 tarihli ve 660 sayılı Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname uyarınca hazırlanan Bağımsız Denetim Yönetmeliğinin Geçici 1.Maddesinin 1.fıkrasının (b) bendinde,31.12.2014 tarihine kadar başvurulması halinde kanunun 16 maddesinde belirtilen sınav şartı aranmayacak olduğu belirtilmiştir
Bu nedenle Geçici 1.maddenin 1.fıkrasının (b) bendine göre SPK lisansım olması nedeniyle sınav muafiyetinden yararlanmak istiyorum.
Gereğini saygılarımla arz ederim.
Adres: Ad ve Soyadı
Tel:
Eposta:
EKLER:
1.Dilekçe.
2.SMMM ruhsat fotokopisi.
3.SPK Bağ.Den.Lis.fotokopisi.

teşekkürler sayın zindan, ankaraya gidip teslim etmem mümkün olmadığı için en kısa zamanda bende posta ile iadeli taahütlü göndereceğim.

Bu dilekçeyle başvuru yaptıktan sonra , başka bir sınava girecek miyiz ? Çünkü bulunduğum yerde bir kişi bankacılık ve sigorta ile ilgili bir sınava girdiğini söyledi.

Bankacılık ve sigorta alanında denetim yapmak için bu sınavı ayrıca vermeniz gerekiyor.

Arkadaşlar bende sizlerle aynı durumdayım. Geçen sene dilekçe ekinde diploma ve ruhsatımı iadeli taahhütlü posta ile yolladım. Ancak herhangi bir bilgi alamadım. Nasıl iştir anlamadım gitti. Telefonlara cevap veren yok.

Arkadaşlar bende sizlerle aynı durumdayım. Geçen sene dilekçe ekinde diploma ve ruhsatımı iadeli taahhütlü posta ile yolladım. Ancak herhangi bir bilgi alamadım. Nasıl iştir anlamadım gitti. Telefonlara cevap veren yok.

Benim merak ettiğim su ben yenı amli musavırlık belgesını aldım 28 mayıstada kgk nın eğitimindeydim bağımsız denetım fırmasında olduğum ıcın orda sordum belgeyı aldığınız tarıh onemlı degıl spk belgenız varmı dedıler evet dedım ozman tam tasdık veya bağımsız denetım hızmetınde calsıtgınıza daır 3 yıllık belge gosterebılıyormusunz evet dedım ozman başvur yapabılırsınız dedıler ancak başvuruyu nasıl yapcaz ben onu merak edıyorum bızım yemınlının ıslerını ben yaptım basvruyu e ımza ıle kgk ya belgleerı yukledım basvruru numarası verdıler odemelerıde yaptım başka elden bısey gondermedık bence e ımza ıle başvuru yapaılırz dusuncesındeyım

İşte o yüzden bizzat elden verin diyorlar. Bir tanıdığınızı kuruma gönderebilirsiniz, belki işe yarar....

Benim merak ettiğim su ben yenı amli musavırlık belgesını aldım 28 mayıstada kgk nın eğitimindeydim bağımsız denetım fırmasında olduğum ıcın orda sordum belgeyı aldığınız tarıh onemlı degıl spk belgenız varmı dedıler evet dedım ozman tam tasdık veya bağımsız denetım hızmetınde calsıtgınıza daır 3 yıllık belge gosterebılıyormusunz evet dedım ozman başvur yapabılırsınız dedıler ancak başvuruyu nasıl yapcaz ben onu merak edıyorum bızım yemınlının ıslerını ben yaptım basvruyu e ımza ıle kgk ya belgleerı yukledım basvruru numarası verdıler odemelerıde yaptım başka elden bısey gondermedık bence e ımza ıle başvuru yapaılırz dusuncesındeyım

yeminli MM için yaptıgınız işlemlerin aynısını kendiniz yapıcaksınız, e imza ile basvuracaksınız.