SSK 6111/ 4447 Sayılı 10.Madde Teşvik Kanunu

mrb bu 6111/4447 sayılı 10 madde teşvik kanundaki ortalama işçi sayısı çok kafa karıştırıcı ben bir türlü çözemedim .şimdi teşvikte pek detaylı bişey yazmıor yazıorsada karma karışık diyelimki mayıs ayında teşvikten yararlanan işçiler haziranda giriş olmadığı için sadece mayıstan faydalanıp haziran ayında faydalanmayacakmı.bu teşvikle ilgili detaylı bir şekilde açıklama yaparmısınız şimdiden cevaplar için tskler

Ynt: ssk 6111/ 4447 sayılı 10 madde teşvik kanunu

Mayıs ayında baz aldığınız ortalama personel sayısı üzerinde çalışan olduğu sürece teşvik kapsamına alınan çalışanlar için faydalanırsınız. (Teşvik süreleri kadar.)
Ortalama personel sayısı altına düşen aylarda teşvik kapsamından çıkarıp ortalama üstüne çıktığında faydalanmaya devam edebilirsiniz.

Ynt: SSK 6111/ 4447 sayılı 10 madde teşvik kanunu

hakankrl ' Alıntı:
Mayıs ayında baz aldığınız ortalama personel sayısı üzerinde çalışan olduğu sürece teşvik kapsamına alınan çalışanlar için faydalanırsınız. (Teşvik süreleri kadar.)
Ortalama personel sayısı altına düşen aylarda teşvik kapsamından çıkarıp ortalama üstüne çıktığında faydalanmaya devam edebilirsiniz.

mayıs ayında teşvikten faydalananıyor fakat haziran temmuz ve diğer aylarda ortalama aynı işçi girişi yok yinede faydalanıyormu teşvikten. ve bir şey daha eklemek istiyorum mayıs ayında giriş oldu teşvikten faydalandı bir işçi haziranda yeni bir giriş olursa hem mayıstaki hemde hazirandaki iki işçide faydalanabiliyormu genelgede cok farklı ve çelişkili açıklamalar yardımcı olursanız bu konuyla ilgili sevinirim tsk.

Mayıs ayında teşvik kapsamına alınan kişi ortalama üzerinde olduğu sürece faydalanır, diğer aylarda işçi girişi olmasına gerek yok.

Haziran ayında giren işçinin faydalanabilmesi için de ayrıca geriye dönük 6 ayın ortalama personel sayısına bakmalısınız, teşvik başvurusu yaparsanız o da bulunan bu yeni ortalamanın üzerinde işçi bulunan aylarda faydalanır.
Dikkat etmeniz gereken teşvik kapsamına alınan her işçi için ayrı ortalama personel sayısı alınacak olması ve her işçinin durumunu baz alınan ortalama personel sayıları kapsamında değerlendirmeniz gerektiğidir.

ortalama sayısına sadece işe alındığı ayda bakılmıyor mu? 100 personelden 10'u teşvikten yararlanıyor diyelim. her ay o 10 personel ortalamanın üzerinde mi diye 2 yıl boyunca kontrol etmek çok mantıklı gelmedi bana. yanlış yorumluyor olabilir misiniz?

Mayıs Girişler İçin Bu Ay Çalışan Mayıs Ayında Girip Mayıs Ayında Girenlerden
Ort.Pers.Sayısı Toplam Personel Sayısı. Bu ay Çalışan 6111tabi olup,Bu Ay
(Önceki 6ay Ort) 6111 Tabi Pers.Sayısı Yararlanacak Personel Sayısı
Örnek1 45 70 20 20
Örnek2 45 58 20 13
Örnek3 45 41 20 0

Örnekte Mayıs girişliler için ort.personel sayısı 45 varsayılmıştır. Mayıs ayında 6111 e tabi 20 kişi alınmıştır.
Bu durumda Mayıs girişli 6111 tabi olanlardan bu ay için kaç kişinin teşvikten yararlanacağı bu ay toplam
çalışan sayısına göre değişecektir.
Bu ay çalışan 6111 tabi personellerin giriş aylarına göre kontrol edilmesi gerekmektedir.
Mayıs ayında girenlerin hiçbirinin teşvikten yararlanamadığı ayda belki Martta girenlerin yarısı, Nisanda girenlerin tamamı yararlanabilecektir.

payroller ' Alıntı:
ortalama sayısına sadece işe alındığı ayda bakılmıyor mu? 100 personelden 10'u teşvikten yararlanıyor diyelim. her ay o 10 personel ortalamanın üzerinde mi diye 2 yıl boyunca kontrol etmek çok mantıklı gelmedi bana. yanlış yorumluyor olabilir misiniz?

Bu benin yorumum değil, genelgede örneklemelerle de belirtilmiştir, malesef ortalamanın üzerinde olup olmadığını her ay kontrol etmeniz gerekecektir.

4447 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesinde öngörülen teşvikten yararlanılması sırasında ortalama sigortalı sayısına ilave olarak çalıştırılıp çalıştırılmadığının aylık prim ve hizmet belgesinin düzenlenmesinden önce işverenlerce kontrol edilmesi ve 4447/Geç.10.md. Sigortalı Giriş. ekranı vasıtasıyla sisteme tanımlandığı halde, aylık prim ve hizmet belgesinin düzenlendiği dönemde ortalama sigortalı sayısına ilave olarak çalıştırılmayan sigortalıların 06111 nolu Kanun numarası seçilmek suretiyle değil, gerekli şartların sağlanmış olması kaydıyla 05510 nolu Kanun numarası seçilmek suretiyle düzenlenecek aylık prim ve hizmet belgeleri ile Kurumumuza bildirilmeleri gerekmektedir.

Dolayısıyla, işverenlerimizce sonradan gecikme cezası ve gecikme zammı ile karşı karşıya kalınmamasını teminen, 4447/Geç.10.md. Sigortalı Giriş. ekranı vasıtasıyla sisteme tanımlanmış sigortalıların ortalama sigortalı sayısına ilave olarak çalıştırılmış olup olmadığı hususunda 2011/29 sayılı Genelgede yapılan açıklamalar doğrultusunda işlem yapmaları gerekmektedir.

Benim de merak ettiğim bir konu var. Biz ağustos ayında 2 personel aldık ,

giriş tarihleri 01.08.2011
altı ay ortalaması 59 kişi
temmuz ayı personel sayısı 60 kişi

Her iki kişi içinde teşvikten yararlanabiliyorum , onlarla birlikte mevcut 62 oldu. Eğer bu iki kişinin dışında çıkış olur ve örneğin mevcut yine 60 olursa sadece biri için teşvikten yararlanacağım. Peki bu iki kişinin işe giriş tarihleri farklı olsa , öncelik olarak hangisini teşvik dışı bırakmam gerekir. Ya da herhangi birini teşvik dışı bırakmam , hangisinin önce ya da sonra girdiği önemli değil mi , bu kısmı kafamı karıştırdı , algılarımı yitirdim galibaa :)

Genelgede örneklerde bu gibi durumlarda sigortalılardan yalnızca biri diye bahsedilmekte, aynı ay içinde olduğundan giriş tarihinin önemi yok görünüyor. Prim matrahı hangisi fazla ise onu faydalandırabilirsiniz. Ortalama üzerine tekrar çıktığınızda (61 kişi olduğunda) faydalandırmadığınız kişiyi tekrar teşvik kapsamına alabilirsiniz.

hakankrl ' Alıntı:
Genelgede örneklerde bu gibi durumlarda sigortalılardan yalnızca biri diye bahsedilmekte, aynı ay içinde olduğundan giriş tarihinin önemi yok görünüyor. Prim matrahı hangisi fazla ise onu faydalandırabilirsiniz. Ortalama üzerine tekrar çıktığınızda (61 kişi olduğunda) faydalandırmadığınız kişiyi tekrar teşvik kapsamına alabilirsiniz.

çoook teşekkürederim ;)

Bence ort. altına düşüldüğünden teşvikten yararlandırılamayacak kişi ilk teşvikli kişi olmalı. Çünçü o çıkan teşviksizin yerini alarak son teşviklinin ort. üzerinde olmasını sağlıyor.

g705 ' Alıntı:
Bence ort. altına düşüldüğünden teşvikten yararlandırılamayacak kişi ilk teşvikli kişi olmalı. Çünçü o çıkan teşviksizin yerini alarak son teşviklinin ort. üzerinde olmasını sağlıyor.

genelge de şuna benzer bir örnek göstermiş. ortalama 6 kişi

Ocak ayında 9 kişi çalışıyor. A , B , C sigortalılar teşvikten yararlanır.
Şubat ayında 8 kişi çalışıyor. A ve B sigortalılar teşvikten yararlanır diyor.

Bende aslında sizin dediğiniz gibi mi olur acaba diye düşündüm , örnek böyle gösteriyor , Hakan Bey de farketmeyeceğini söyleyince işler değişti .

demek ki lifoya göre yapılıyormuş. :-X

https://ebildirge.sgk.gov.tr/WPEB/jsp/duyuru/20110712_duyuru1.htm

Kapsama giren sigortalıların ortalama sigortalı sayısına ilave olarak çalıştırılıp çalıştırılmadığının tespiti
...
...
2011/Temmuz ayında işe alınan (G), (H) ve (L) sigortalılarına ilişkin ortalama sigortalı sayısının 6 olması ve 2011/Temmuz ayında 8 sigortalı çalıştırılması nedeniyle, geçici 10 uncu maddede öngörülen teşvikten, 2011/Temmuz ayında (G), (H) ve (L) sigortalılarının yalnızca ikisinden dolayı yararlanılabilecek,
...
..

Örneklerde aynı ay içinde işe alınanların işe giriş tarihlerine değinilmediğinden seçimi bize bırakılmış anlıyorum..

29 yaşından büyük , meslek lisesi makine ressamı olan kişiyi kalite kontrolcü olarak girişi yapmıştım. Şimdi teşvik için eğitim belgesi yoktur / uyuşmamaktadır diye giriyorum sadece 6 ay teşvik veriyor , o da işkura kayıtlı olduğu için , 30 ay olması gerekmiyor mu ???

29 yaşından büyük erkek ise 6 ay doğrudur.

29 yaşından büyük olduğu için mi öyle :( işe giriş bildirgesindeki meslek kodu ile diplomasındaki meslek kodu tutsaydı daha fazla olacaktı o zaman öyle mii ???

HAZELSU ' Alıntı:
29 yaşından büyük , meslek lisesi makine ressamı olan kişiyi kalite kontrolcü olarak girişi yapmıştım. Şimdi teşvik için eğitim belgesi yoktur / uyuşmamaktadır diye giriyorum sadece 6 ay teşvik veriyor , o da işkura kayıtlı olduğu için , 30 ay olması gerekmiyor mu ???

29 yaşından büyük erkek ise 30 ay teşvikten faydalanabilmesi için,

-Türkiye İş Kurumuna kayıtlı işsizler arasından işe alınmaları
-Mesleki yeterlik belgesi sahibi olması
-Mesleki ve teknik eğitim veren orta veya yüksek öğretimi veya Türkiye İş Kurumunca düzenlenen işgücü yetiştirme kurslarını bitirmiş olması gerekmektedir.

Bu şartlar sağlanıyorsa 30 ay teşvikten faydalanır.

REVİZYON ' Alıntı:
HAZELSU ' Alıntı:

29 yaşından büyük erkek ise 30 ay teşvikten faydalanabilmesi için,

-Türkiye İş Kurumuna kayıtlı işsizler arasından işe alınmaları
-Mesleki yeterlik belgesi sahibi olması
-Mesleki ve teknik eğitim veren orta veya yüksek öğretimi veya Türkiye İş Kurumunca düzenlenen işgücü yetiştirme kurslarını bitirmiş olması gerekmektedir.

Bu şartlar sağlanıyorsa 30 ay teşvikten faydalanır.

bunu biliyorum zaten , ama meslek kodları tutmadığından - uyuşmamaktadır seçeneğini işaretlemek zorunda olduğum için , ve anladığım kadarıyla 29 yaşından büyük olduğu için sadece 6 ay teşvik gösterdi. O da işkura kayıtlı olduğu için. Bende onaylamadım neden böyle olduğunu anlamak için...

HAZELSU ' Alıntı:
29 yaşından büyük olduğu için mi öyle :( işe giriş bildirgesindeki meslek kodu ile diplomasındaki meslek kodu tutsaydı daha fazla olacaktı o zaman öyle mii ???

Daha önce denemedim ama isterseniz işe giriş bildirgesi güncelleme menüsünden meslek kodunu güncelleyip daha sonra tekrar teşvik başvuru ekranından meslek lisesi bilgilerini girmeyi deneyin.
Güncellemeye izin verirse 30 ay teşvik alabilirsiniz.