SSK damıyım emekli sandığında mıyım?

zeynep1986

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar bir konu hakkında bilgi almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Ben çalışmıyorken babamdan yani emekli sandığından yararlanıyordum. 3 sene önce ssk lı olarak çalışmaya başladım fakat herhangi bir aktivasyon işlemi gerçekleştirmedim. 3 sene boyunca hiçbir sağlık hizmetinden yararlanmadım. 30 kasım 2011 tarihinde işimden ayrıldım. Bugün eczaneden ssk aktifmi diye sorgulattığımda aktif olmadığını emekli sandığı göründüğünü söylediler.

Yarın ben hastaneye gidip emekli sandığından muayene olsam herhangi bir sorun çıkarmı? Sonuçta şuanda çalışmıyorum. Fakat kimi 6 ay bakılma hakkın var diyor ilerde neden bunu kullanmadınızda emekli sandığından kullandınız derler mi?

Yada yarın gidip ssk mı aktifleştirsem olurmu ama dediğim gibi 30 kasımdan beri çalışmıyorum bu işlemi yaparlarmı?

Birde ssk dan yararlansam ne olur emekli sandığından yararlansam ne olur yani eksi yada artıları gibi birşey söz konusunumu?

Yanıt veren arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

Ynt: SSK damıyım emekli sandığında mıyım?

Konu ile ilgili bilgisi olan yok mu acaba?

Sn.Zeynep 1986

Aktivasyon işlemini zamanında yaptırmadınız ama ilgili Kurum un zarara uğramasına da sebebiyet verecek bir durumunuz (hastalık hali )olmamış , burada sorun olmamalı ,ancak sgortalı olarak çalıştığınız sürenin sonundan itibaren ise bu işlemi yaptırmanız ve kendi sgortalılığınızdan yararlanmanız,iş ten ayrıldıktan sonra bu durumdan yararlanma süresinin bitiminden itibarende, evli değilseniz babanızın sgortalılığı üzerinden aktivaston yaptırarak sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilirsiniz.
Ordan mı yoksa burdan mı yararlanayım düşüncesinden ziyade,yasal olarak ne yapmam gerekir demelisiniz.
Not.Arkadaşlar bu görüşlerin noksan ve hatası var ise lütfen düzeltiniz.saygılarımla...

Şeref bey yanıt için teşekkür ediyorum.

Evli değilim şuan da da sigortalı olarak bir işte çalışmıyorum. Daha doğrusu çalışmıyorum iş arıyorum :) Sizin yazdığınıza göre şuanda babamdan yararlanmamda sorun olmayacak gibi görünüyor çünkü emekli sandığı zaten aktif görünüyor hiçbirşey yokmuş gibi devam edicem fakat ssk olarak çalışmaya başladığım anda aktivasyon işlemi yaptırmalıyım.

Kısacası işten çıkınca emekli sandığına yani babaya dönüş işe başlayınca ssk ya geçiş oluyor sanırım evli olmayan bayanlarda...

...
Şu an Allah korusun hastalanırsanız,işyerinde ayrıdığınız tarih itibariyle muayyen bir süre(şimdi ne kadar süre tam bilmiyorum)kendi sgortanızdan,bahsekonu süre sonunda ise babanız üzerinden.evet evli olmayanlar