SSK Primim Asgari Ücretten Yatırılıyor

merhaba ben 17/10/2005 tarihinden itibaren 23/12/2005 tarihinde sigortalı olarak bir firmada üretim sorumlusu mühendis görevi ile çalışıyorum.maşım asgari ücretin üzerinde olmasına rağmen ssk primim asgari ücretten gösteriliyor.son 2,5 yıldır bordro imzalamıyorum.maaşımın tamamını elden alıyorum.adıma banka hesabı yok.son 4 senedir zam almıyorum.agi aylık olarak düzenli alamıyorum.hafta içi 8.30-18.00 cts 8.30-16.00 çalışıyorum.ben bu işvereni şikayet edip haklarımın tamamını almak için ne yapmam gerekli?sonuçları ne olur?haklarım nelerdir?yardımcı olursanız çok sevinirim.şimdiden herkese çok teşekkürler.

Ynt: SSK primim asgari ücretten yatırılıyor

çalışma bakanlığı müdürlüklerine şikayet edebilirisniz.
1-işçi sayısı kaç firmanızda

işçi sayısı 20-25 arası değişiyor.ancak ben şu an çalıştığım şirkette değil antalyada çiftlikte görünüyorum.

Maaşınızın tamamını göstermek zorundalar..

10'nun üzerinde personel olduğu için maaşınızı banka kanalıyla size ulaştırmak zorundalar..

Bordro imzalatmak zorundalar..

Agi'nizi düzenli olarak size vermek zorundalar...

İşveren zam vermek mecburiyetinde değildir..

Haftalık çalışma süreniz 45 saatti geçtiği taktirde..fazla mesai ücreti vermek zorundadır..

Sayın Aşkınbulduk'un dediği gibi.. bölge çalışmaya şikayet edebilirsiniz..kayıtsız kalmazlar..tüm haklarınızı alırsınız..ama sonucunda.. işinizden de olma ihtimaliniz yüksek..ilk önce politik davranın..yapabileceğiniz şeylerden söz edin.. onların yapması gerektiği şeyleri söyleyin..sizin bilgi sahibi olduğunuzun farkına varsınlar..böyle bir riski göze almazlar..sonucta şirketin başı belaya girer.. baktınız düzelmiyor..Bölge çalışmaya gidin.. şikayetinizi verin.. siz şikayetinizi verdikten sonra sizin bahsettiğiniz konulardaki tüm evrakları onlardan isteyecektir..hallolmayacak bir şey yok..yeter ki.. hakkınızı yedirmeyin..

ya her şey iyi hoş da , adama demezler mi madem bu kadar hakkın yeniyordu ne diye bu kadar zaman çalıştın diye. Kusura bakmayın ama siz bazı şeylere göz yumar , amannnn der geçerseniz , daha çok hakkınız yenir. Bu kadar zaman sesiniz çıkmamış , şimdi kuyruğunuza nerden bastılarda şikayet edicem diyorsunuz anlayamadım. Bunu yapan kişi ne yapacağını bilen biri olmasa dicem garip işçimin nerden haberi olsun. Ama bunu yapan mühendis demişsiniz , üniversite mezunu olunca işin şekli bana göre değişiyor. Sizin gibi neyin ne olduğunun farkında olan bi insan örnek olmalı bence. Ama zararın neresinden dönülürse kardır. ;)

HAZELSU ' Alıntı:
ya her şey iyi hoş da , adama demezler mi madem bu kadar hakkın yeniyordu ne diye bu kadar zaman çalıştın diye. Kusura bakmayın ama siz bazı şeylere göz yumar , amannnn der geçerseniz , daha çok hakkınız yenir. Bu kadar zaman sesiniz çıkmamış , şimdi kuyruğunuza nerden bastılarda şikayet edicem diyorsunuz anlayamadım. Bunu yapan kişi ne yapacağını bilen biri olmasa dicem garip işçimin nerden haberi olsun. Ama bunu yapan mühendis demişsiniz , üniversite mezunu olunca işin şekli bana göre değişiyor. Sizin gibi neyin ne olduğunun farkında olan bi insan örnek olmalı bence. Ama zararın neresinden dönülürse kardır. ;)

sn.hazelsu katılmıyorum size.
bu, kuyruk basmak sözünüzde hiç iyi olmamış.

ülkenin durumu belli ,insanlar sigortasız aylarca çalışmak zorunda kalıyor.
ama bu, bir gün hesap sorulamaz anlamına gelemez.
kusura bakmayın.

HAZELSU ' Alıntı:

+1

aşkınbulduk ' Alıntı:
HAZELSU ' Alıntı:

sn.hazelsu katılmıyorum size.
bu, kuyruk basmak sözünüzde hiç iyi olmamış.

ülkenin durumu belli ,insanlar sigortasız aylarca çalışmak zorunda kalıyor.
ama bu, bir gün hesap sorulamaz anlamına gelemez.
kusura bakmayın.

siz de beni yanlış anlamışsınız , ben tabiki hesap sorulamaz demiyorum. Ama keşke bu kadar yıl beklemeseydi. Bu kadar yıllık emeği çöpe gitmeseydi. Şimdi şikayet edecek evet ama kim bilir dava kaç yıl sürecek. Benim anlatmak istediğim şey , keşke buna en başından karşı çıksaydı. Ülkenin şartları ortada evet , iyi de bu ülkenin şartlarını biz değiştirmezsek kim değiştirecek. Ben sadece arada geçen zamana üzüldüm. 5 yıldır bu şekilde çalışmayı kabul eden kişinin kusura bakmayın ama bi kuyruk acısı var ki , şimdi şikayet edicem diye ayaklanmış. Ben kendimce fikrimi beyan ettim. Herkesin görüşüne saygım sonsuz ;)

öncelikle yardımcı olan herkese teşekkürler.ancak hazelsu adlı üyenin hitabı çok çirkin.kuyruk acısı hem çok argo hemde insan kavramına ters.ben zararın neresinden dönülürse kardır diye düşünenlerdenim.sizin gibi kuyruk acısı olarak bakmıyorum olaya.bunun kuyruk acısıyla ilgisi yok...
peki son bir şey sormak istiyorum.zaten benim amacım işimden ayrılmak ancak kendi isteğimle değil işveren tarafından olsun istiyorum.sizin dediğiniz gibi bölg md şikayet ettiğimde kıdem ve ihbar tazminatımı alabilecekmiyim?

Sn. Ebruli_34..

Zaten siz işverenizle.. uygun bir dille..yasal haklarınızı konusup.. olması gerekenleri söylerseniz..işvereniniz ya söylediklerinize riayet edip herşeyi düzeltecek.. ya da.. bu adam başımıza iş olup diyerek iş akdinizi fesh edecek.. ve doğal olarak tüm haklarınızı ödeyecek..Sonuçta hiç bir işveren kendisini SGK ve Bölge çalışma ile problem yaşamasına sebeb olacak bir personelle yola devam etmek istemez..

Ama SGK priminiz asgari ucretten yattığı için işvereniniz.. kıdem ve ihbar tazminatınızı o rakamlardan hesaplayıp size ödeme gerçekleştirecek.. zor bir durum..açıktan bir ödeme yapar mı ? bir fikrim yok.. ama bu zamana kadar hak yiyen birisinin sizin gönlünüzü hoş tutup..tamamen tüm haklarınızı bir anda ödeyeceğine ihtimal vermiyorum..

Umarım sizi uğraştırmaz..

Aslında bu durumlar mecburiyetten ve eskiden beri gelen alışkanlıklardan kaynaklanıyor.İş başvurusunda hemen söylüyorlar sigortan asgari ücretten gösterilecek.İşe başvuran ne diyecek hayırmı?Bu ayrı bir tartışma boyutu.
Eskiden son 5 yıl hesabı yada 3 yıl hesabı vardı emeklilik hesap edilirken.Maaş asgari ücretten gösterilir.Son 3 yılda yüksek primden ödenip emekli olunurd.Artık tüm yılların ortalaması alınıyor. Çalışanlar bunu bilmeliler.
İşin birde SGK boyutu var kişi yirmi yıldır aynı firmada çalışıp sürekli asgari ücretten prim ödeniyorsa sgk bir dönüp sorması lazım.Ama sormuyor.
Bu yolla kaba taslak Türkyenin kaybının 90 milyar TL olduğu söyleniyor.Sonra kalkıp bu vatanın ekmeğini suyunu yeme içme edebiyatı yapıyoruz.Geçiniz.
Elekrik kaçağından bahsettiğimizin %1 i kadar vergi ve sgk kaçağından bahsedebilirsek emin olun sırtımız yere gelmez.Ama çoğunluğun işine gelmiyor bu durum.O yüzden devede kulak bile olmayan durumlarla uğraşıyoruz.
Neden bahsediyoruzki en iyi muhasebecinin en iyi vergi kaçıran muhasebeci olarak algılandığı bir ülkede.

Bence iş bulun başka yerde sonra şikayet edin,

İnsan zor durumda kalınca çoluk çoçuğu için sigortasız çalışmak durumunda bile kalabiliyor kişilerin şartlarını bilmeden yorum yapmamak lazım

Türkiye'nin genel anlamda ana problemi "dürüst olmama" sorunudur.Bunun nedeni Ahmet, Mehmet, Ali,Zeynep değil; hepimiziz.Dolayısıyla önce herkes kendini bir düzeltmeli.
Ben bir iş güvenliği uzmanıyım.Gittiğim işyerlerinde işverene öncelikle sen üzerine düşeni yap, sonra işçi düzgün değilse icabına bakarız diyorum.Öncelikli olarak dürüst ortamı sağlayacak olan işverendir, işçi değil.Bir işveren işçiye bütün yasal haklarını verirse çalışan ne gibi bir hak talep edebilir sormak isterim? Bu problemi düzeltecek olan işverendir.
Öncelikle genel anlamda haklarımı bilen biriyim.Buna rağmen 1 senedir işin içinden çıkamadığım bir probleme sahibim.Bulduğum iş nedeniyle şehir değiştirmek zorundaydım ve şehir değiştirdiğim zaman 4-5 aylık evli idim. İş görüşmesinde ....TL ücret ile anlaştık.İşe başladıktan yaklaşık bir ay sonra maaşın asgari ücretten yatırıldığını oradaki arkadaşlardan öğrendim.Tabi aynı zamanda AGİ maaşın içinde gösteriliyor.Yani AGİ verilmiyor.Konu ile ilgili ilk etapta işveren vekili ile görüştüm, bana böyle bir şey söylenmedi diye.Fakat çözüme kavuşmadı, aynı devam etti.
Bu durumda ne yapmam gerekirdi çok merak ettim. İşi bırakıp yeni bir iş mi aramalıydım?Yoksa zaten yeni evlenmişim, birde onun üzerine taşınmışım bir sürü borç olmuş, idare mi etmeliydim?1 sene oldu ben hala çıkamadım işin içinden...Şimdi işveren dürüst olsaydı, ben bu ikileme düşer miydim?Merak ediyorum ve soruyorum...

Son düzenleme:
merhaba ben 17/10/2005 tarihinden itibaren 23/12/2005 tarihinde sigortalı olarak bir firmada üretim sorumlusu mühendis görevi ile çalışıyorum.maşım asgari ücretin üzerinde olmasına rağmen ssk primim asgari ücretten gösteriliyor.son 2,5 yıldır bordro imzalamıyorum.maaşımın tamamını elden alıyorum.adıma banka hesabı yok.son 4 senedir zam almıyorum.agi aylık olarak düzenli alamıyorum.hafta içi 8.30-18.00 cts 8.30-16.00 çalışıyorum.ben bu işvereni şikayet edip haklarımın tamamını almak için ne yapmam gerekli?sonuçları ne olur?haklarım nelerdir?yardımcı olursanız çok sevinirim.şimdiden herkese çok teşekkürler.

Alo 170 hattına yapacağınız başvuruda durumunuzu net bir şekilde tek tek açıklayın,

Primlerinizin eksik yatması durumunu, bordro imzalamamanızı, çalıştığınız yerden değil de farklı bir yerden sigortalı olma durumunuzu SGK Denetmenleri inceleyecek,

Diğer problemlerinizi ise çalışırken şikayet ettiğinizde İş Müfettişleri, işten ayrıldıktan sonra şikayet ettiğinizde Bölge Çalışma Müdürlüklerinde ki ilgili memurlar inceleyecek.

Yani sizin durumunuzu hem SGK Denetmenleri, hemde İş Müfettişleri/ Bölge Çalışma Müdürlüklerinde ki ilgili memurlar inceleyecek. Benim tavsiyem yapacağınız şikayeti işyerinden ayrılmadan yapmanızdır. Zira inceleme yapacak denetim elemanları işyerinden ayrılmamış olursanız yerel denetim yoluna da gideceklerdir. Ayrıldıktan sonra şikayet ederseniz yasal kayıtlar incelenecektir. Bu durumda da tespiti zordur. Zira işveren yasal kayıtlara bu dediğiniz durumların hiç birini yansıtmamıştır.